КЕВКЕФ единодушно подкрепи предложението за Решение на Европейския парламент и на Съвета относно Механизъм за гражданска защита на Съюза, COM(2011) 934
07/03/2012
Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа и единодушно подкрепи предложението за Решение на Европейския парламент и на Съвета относно Механизъм за гражданска защита на Съюза, COM(2011) 934, включено като т. 52 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на ЕС (2011 г.). В заседанието взеха участие представители от Министерство на вътрешните работи, които представиха същността на предложението. Те изразиха своята подкрепа на тази инициатива, тъй като целта е да се доразвие и усъвършенства сега действащия Механизъм за гражданска защита на Съюза. Предложението за решение е насочено към подобряване на превенцията, готовността и реакцията на гражданската защита на отделните страни-членки и на ЕС.
Председателят на КЕВКЕФ Моника Панайотова приветства предложението за Решение, като отбеляза, че Механизмът за гражданска защита представлява осезаем израз на европейската солидарност. Тя подчерта засиления интерес на българския парламент по темата и широката подкрепа сред българските народни представители на законодателните инициативи от ресора на българския еврокомисар по международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи - Кристалина Георгиева. Приетият доклад и становище към него на КЕВКЕФ по предложението за Решение са израз именно на тази подкрепа.
Подчертавайки значението на солидарността като основополагащ принцип на европейската идея, г-жа Панайотова използва възможността да информира за предстоящата визита на комисар Георгиева в българския парламент на 12 март 2012 г. Комисар Георгиева ще бъде специален гост на втория по рода си дебат в рамките на инициативата на Народното събрание – „Европейски разговори в парламента”, посветен на темата „Европа на солидарността и/или егоизма”.
Г-жа Панайотова определи като изключително навременно разглеждането на този проектоакт от страна на българския парламент, имайки предвид сроковете, в които националните парламенти могат да изразяват становищата си по субсидиарност, съгласно Договора от Лисабон. В този контекст, тя изтъкна, че към момента нито един национален парламент не е изразил мотивирано становище по предложението, което е допълнително доказателство за осъзнатата необходимост от надграждане на законодателството за гражданската защита, както и за широката подкрепа, която тази инициатива намира сред държавите-членки. Българският парламент, чрез КЕВКЕФ, също оценява положително съответствието на предложението с принципа на субсидиарност, тъй като управлението на все по-интензивното проявление на природните и причинените от човека бедствия с транснационален ефект, изискват прилагането на координиран подход, надхвърлящ действията на национално равнище.
Позицията на българския парламент по предложението за Решение, изразена чрез КЕВКЕФ, е изпратена чрез председателя на Народното събрание до председателите на Европейската комисия и Европейския парламент, в рамките на водения активен политически диалог.