Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Моника Панайотова: «Университетите трябва да гледат на студентите като на най-ценния си ресурс за позиционирането им като добър маркетингов продукт»
03/04/2012
На 3 април 2012 г. се проведе Седмото заседание на Съвета за обществени консултации към Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) на тема „Младежката перспектива за растеж на българския бизнес в Европа“. В заседанието, по традиция се включиха представители на работодателските организации, на сдружението на общините, на академичните среди, в т.ч. и Националното представителство на студентските съвети, както и редица представители на неправителствени организации. Участие взеха също така представители на изпълнителната и законодателната власт, от страна на Президентството присъства съветникът по социални въпроси – г-жа Деяна Костадинова.

Посланикът на Дания в Република България – Н. Пр. Коре Янсон в своето приветствено слово очерта петте приоритета на Датското председателство на ЕС, насочвайки вниманието към високите нива на безработица сред младите в ЕС и опасността от загуба на едно цяло поколение ако не бъде генериран растеж. Той постави акцент върху «зелена Европа». Иновативните «зелени технологии», развитието на които определя нуждата от специфично квалифицирана работна ръка, биха стимулирали създаването на т.нар. «високотехнологични работни места».

Председателят на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, Моника Панайотова също се обърна към членовете изказвайки позиция, че Европа започва да изостава и да губи своята конкурентоспособност. За да се намали тази тенденция и да се върви към изпълнение на целите на „Европа 2020“, фокусът трябва да е върху осигуряването на заетост за висококвалифицирани, образовани и изобретателни млади хора. Наред с тези предизвикателства, в националния контекст, г-жа Панайотова добави, че България трябва да навакса забавянето, с догонващи темпове, скъсявайки дистанцията – както икономическа, така и образователна. Според г-жа Панайотова, за да бъде разрешен въпросът с младежката безработица, е необходимо активизиране на т.нар. „триъгълник на познанието” - връзката между висшето образование, научните изследвания и бизнеса, както и преодоляването на структурните проблеми на пазара на труда – функционалната неграмотност, разминаване на търсени и предлагани специалности, както и заемане на позиции от висшисти, предполагащи по-ниска квалификация (48%, по данни на БСК, от хората притежават умения, които надхвърлят заеманата от тях длъжност). Г-жа Панайотова заяви, че е важно да се прилага и регионалният начин на мислене, за да се създадат добри условия за образование и заетост на младите хора, отчитайки спецификите на регионите и възможностите, които предлагат. Председателят на КЕВКЕФ призова на университетите да започне да се гледа като на успешен маркетингов продукт, съчетаващи своята научна дейност, преподаватели и студенти, са повече от финансов ресурс, а именно източник на иновативност и креативност. В заключение, г-жа Панайотова се спря на един съществен извод: образованието трябва да изпреварва нуждите на бизнеса.

А това може да се случи, ако са известни потенциалните центровете на растеж на българската икономика. В тази връзка министърът на икономиката, енергетиката и туризма, г-н Делян Добрев представи мерките, които ръководеното от него министерство е предвидило, за да се минимизират предизвикателствата в развитието на Малките и средните предприятия, както и да се улесни достъпът до финансиране за тях. В тази връзка министърът увери, че до края на 2012 г. един от основните ресурси в подкрепа на МСП – средствата по ОП «Конкурентоспособност», ще бъдат договорени над 100% от общия разполагаем бюджет по програмата. Министърът увери, че се работи активно за създаването на иновационна среда и развитието на научната инфраструктура в страната. Той очерта като приоритетни – иновациите, енергийната ефективност; усвояването на европейските средства, технологичната обезпеченост и достъпът до финансиране на МСП.

Г-жа Петя Евтимова, заместник-министър на образованието, младежта и науката, от своя страна се спря на мерките, предприети от МОМН за оптимизиране на образователната среда и адаптацирането й към нуждите на пазара на труда. Тя представи две нови програми за стимулиране на връзката между бизнеса и университетите. Предвидени са средства от ОП „Развитие на човешките ресурси“, в размер на 70 млн. лева за финансиране на две нови схеми: за провеждане на ученически и студентски практики, извън задължителните, които да бъдат изцяло практически насочени и с продължителност не по-малко от 240 часа; втората схема касае оптимизиране на учебните програми във висшите училища, за да бъдат те по-адекватни на нуждите на пазара – инициатива, която членовете на СОК приеха със задоволство.

В отговор на отправеното от Моника Панайотова предизвикателство бизнесът да дефинира нуждата си от квалифицирани млади хора, председателят на СОК и заместник-председател на Българската стопанска камара (БСК), г-н Камен Колев лансира тезата, че е необходимо да се създаде система за професионални стандарти, която да се ползва от държавата, работодателите и търсещите работа, както и от система за прогнозиране на потребностите през следващите години. Председателят на СОК се спря и на необходимостта от промяна в механизмите на финансиране на университетите, за да се поощри пазарният подход не само при приемането на студентите, но и за отчитане на тяхната реализация.

«Регионалният начин на мислене» беше представен на практика от изпълнителния директор на втория индустриален клъстер у нас – «Средногорие мед». Г-н Николай Минков предложи един работещ прагматичен подход за достъп до съществуващите ресурси в регионите Пловдив и Варна, за превръщането на тези две области съответно в хидроенергийния и Черноморския център за научни изследвания в страната. Според него най-важното предизвикателство е превръщането на физическите активи в интелектуални. Г-н Минков подчерта необходимостта да „се говори“ за образование, дори в централните емисии новини, за да се превърне то в притегателен център за младите хоре.

Европейският контекст беше зададен от Петър Нацев, съветник „Информация и комуникация” в предствителството на Европейската комисия в България. Той представи водещата инициатива на Европейския съюз „Младежта в движение”, която цели провокиране на мобилността сред младежите, с цел по-добра реализация. Той подчерта, че 2020 Европа ще има още 15 милиона нови работни места, т.е 35%, спрямо 29% към днешна дата, за висококвалифицирани специалисти. Това означава, че компаниите трябва да инвестират в образованието.

Основни послания, които се откроиха в последвалата дискусията с членовете на СОК, бяха: необходимостта от насърчаване на предприемаческия дух у младите хора, фокус върху средното техническо образование, за да не се прекъсва приемствеността, както и университети действащи по модела на бизнес компании. Г-н Цветан Симеонов, председател на БТТП постави акцент върху все още съществуващите административните бариери при реализирането на стажантските програми, реализирани по ОПРЧР.
Председателят на Комисията по външна политика и отбрана, г-н Доброслав Димитров защити позицията, че това, от което се нуждаят младежите, за да бъдат стимулирани към заетост, е гъвкаво работно време, което може да се окаже печеливш ход и за бизнеса по време на икономически затруднения.
Ани Димитрова, директор Корпоративни комуникации в jobs.bg, заяви, че работа за младите всъщност има, но им липсват специфични умения, които работодателите изискват – именно там трябва да се търси пресечната точка между очакванията и на бизнеса, и на кандидатите за работа.
Генерираните идеи предложения по време на форума, ще бъдат изпратени на вниманието на всички заинтересовани страни по темата, за да може някои от тях да станат реалност.

Презентациите на всички участници в заседанието, можете да разгледате на следните линкове:

http://parliament.bg/pub/cW/20120405093739KKolev-SOK-3.04.2012.pdf

http://parliament.bg/pub/cW/20120405093838NMinkov_Youth2Growth_viaClusters.pdf

http://parliament.bg/pub/cW/20120405094043Presentation%20Youth%20on%20the%20Move%20BG%20short%20version.pdf

http://parliament.bg/pub/cW/20120405094159Project_Presentation-%20COK.pdf

http://parliament.bg/pub/cW/201204101251052%20Business%20Academia%20Projects%20BG.pdf



Снимки: БСК