Многогодишната финансова рамка за 2014-2020 беше „приета“ от студенти по „Европеистика“ след сериозни разисквания в Народното събрание
23/04/2012
На 23 април 2012 г., по инициатива на студентите от специалност „Европеистика“ в СУ „Св. Климент Охридски“ и със съдействието на председателя на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове – г-жа Моника Панайотова, се проведе симулация на заседание на Европейския съвет. Дискусията беше посветена на бъдещата Многогодишна финансова рамка за 2014-2020 г., чието реално приемане се очаква през есента на настоящата година. През първата част от заседанието всички участници изразиха становищата на своите държави, като по този начин се очертаха основните спорни моменти в позициите, (в т.ч. т.нар. „английска отстъпка“, предложението за данък върху финансовите сделки, „европейското ДДС“, размера на средствата за Кохезионната и земеделската политика и др.) възникнали и по време на реалните заседания на Европейския съвет.
27-те „държавни и правителствени ръководители“ бяха приветствани от Доброслав Димитров – председател на Комисията по външна политика и отбрана, който изрази задоволството си от избрания формат за дискусия. Г-н Димитров призова подобни симулации на дискусии по „горещи“ теми от Европейския дневен ред да се случват по-често и не само със студенти, но и с ученици, защото според него това е начинът да се задълбочи познаването на процесите и политиките в ЕС, или както отбеляза г-н Димитров „не просто да говорим за еврофондове, например, но и да знаем каква е целта им“. Председателят на КВПО подчерта, че в действителност е много трудно да се намират решения еднакво добри за 27 (скоро 28) държави-членки. Според него тези решения няма да са факт, ако не бъде преодолян „политическият“ начин на мислене и не се търси компромис. Г-н Димитров изрази увереност, че симулативното заседание на Европейския съвет, посветено на МФР 2014-2020 ще бъде белязано именно от компромиса, защото „дори Германия не е достатъчно голяма, за да бъде сама“, допълни той.
Обсъжданията, които продължиха повече от два часа, бяха модерирарни от доц. д-р Ингрид Шикова (катедра „Европеистика“ в СУ). Тя успешно се превъплъти в ролята на председателя на Европейския съвет - Херман ван Ромпой и също призова за ползотворна дискусия, основаваща се на взаимни отстъпки и компромиси за приемането на бюджета на ЕС в интерес на европейските граждани.
Резултатите от проведеното „заседание“ доказаха, че няма непостижими цели, когато властва европейският дух и затова бюджетът на ЕС за следващите седем години беше одобрен. Остава да очакваме толкова положителен развой на събитията и по време на истинските преговори през есента, за да се потвърди ангажиментът на всички държави-членки към общото европейско бъдеще на гражданите им, при отчитане на националния си интерес, но и с готовност за компромис.
![](/pub/Documents/2012050309291012-0A67335A-1428215-800.jpg)