Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Устойчивото и интегрирано градско развитие ще бъде във фокуса на бъдещата регионална оперативна програма
09/05/2012
На 9 май 2012 г. министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова представи пред Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове текущото състояние и постигнатия напредък при реализацията на Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г. и програмите за трансгранично сътрудничество. В рамките на изслушването бяха очертани и постигнатите резултати от изпълнението на пред-присъединителната програма ИСПА.
83 % (1,3 млрд. евро) от наличния бюджет по Програмата е вече договорен, а разплатените средства достигат близо 370 млн. евро или 23 % от общия бюджет. Успешно са завършени 163 проекта по ОПРР, като близо 1,5 млн. души е населението, облагодетелствано от обновената инфраструктура.
Интерес сред народните представители предизвика подготовката на бъдещата регионална оперативна програма. Министър Павлова подчерта, че тя ще бъде приоритетно насочена към градското развитие. Като основни приоритети, които ОПРР ще финансира през 2014-2020 г., министърът посочи: градското развитие, реализирано в рамките на Интегрирани планове за градско възстановяване и развитие; провеждане на секторни политики от регионално значение, като държавната здравна, социална и образователна инфраструктура; развитие на туризма и културата, енергийна ефективност, както и по-широкото използване на инструментите за финансов инженеринг.
По време на последвалата дискусия всички народни представители поздравиха г-жа Павлова за постигнатите високи резултати, отчитайки, че ОПРР е най-сложната програма от гледна точка на включените в нея дейности – от инфраструктура до прилагане на меки мерки.
Председателят на КЕВКЕФ, г-жа Моника Панайотова приветства възприетия подход на изследване ефекта от изпълнението на ОПРР, както по отношение на индикаторите, така и с оглед осъществяваните реформи в страната, с подкрепата на ОПРР. Г-жа Искра Михайлова, на свой ред, изрази удовлетворението си от представената подробна информация за реализираните индикатори, които са в основата на постигнатия ефект от програмата. „Успехът на ОПРР показва, че интегрираният подход е правилният подход за управление на ОПРР”, добави тя.
На въпрос на зам.-председателя на Комисията – г-н Джевдет Чакъров, относно опасността от загуба на средства, поради действието на правилото n+3/n+2, министър Павлова увери, че предвид темповете, с които се развива Програмата, на този етап не съществува риск от загуба на средства. Като аргумент в тази посока, тя добави, че до момента са сертифицирани 60 млн. евро от планираните 120 млн. евро за разплащане по Програмата през 2012 г. Целта на министерството е да бъде допълнително ускорено това темпо, за да могат да бъдат разплатени планираните над 200 млн. евро през 2013 г.
Зам.-председателят на КЕВКЕФ г-н Владимир Тошев постави въпрос за координацията между МРРБ и МТИТС от гледна точка на инвестициите в пътна инфраструктура, за да се обезпечи свързаността на регионите (чрез общинската пътна мрежа) с основните пътни артерии. Министър Павлова обърна внимание, че предвид планирания обхват на бъдещата ОПРР, няма да бъдат финансирани проекти за 2-ри и 3-ти клас републикански пътища и общинска пътна мрежа. Тези интервенции се очаква да попаднат в обхвата на бъдещата оперативна програма „Транспорт”. Тя добави, че малките пътища най-вероятно ще останат извън обхвата на европейското финансиране.
Зам.-председателят на КЕВКЕФ г-жа Меглена Плугчиева се поинтересува дали все още се поддържа идеята за отделни регионални оперативни програми, както и предвиждат ли се средства от бъдещата ОПРР за финансиране на проекти по Дунавската стратегия. В отговор, министър Павлова отбеляза, че МРРБ ще се придържа към провеждането на единна регионална политика, а по отношение на Дунавската стратегия, министърът информира, че стремежът на МРРБ е през новия програмен период, Дунавската стратегия да бъде определена като макрорегионална програма, за да има собствен източник на финансиране.
Министър Павлова изтъкна реалната опасност от загуба на средства по програмите за трансгранично сътрудничество по външните граници (с Македония, Турция и Сърбия), поради същественото забавяне в процеса на верификация на разходите на територията на държавите-партньори. В процеса на подготовка на бъдещите програми за ТГС, България ще настоява за опростяване на структурата и процедурите по управление на тези програми, както и за по-ясния им фокус върху големи и стратегически важни за регионите проекти.
По програмата ИСПА министър Павлова отчете успешното приключване на всички проекти, управлявани от МРРБ, като постави акцент върху пречиствателната станция в Русе - една от най-модерните в страната.