Ученици - Парламентаристи проведоха заседание на Комисията по европейски въпроси на тема България - Европа 2020
16/05/2012
Ученици от Националното сдружение Български европейски клубове в средните училища (NABEC) бяха „за един ден” народни представители от Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове на Народното събрание.
“Българският парламент разчита младите хора да генерират ключовите послания за бъдещето на България и Обединена Европа”, отбеляза председателят на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Моника Панайотова. “Целта на днешната ни инициатива е да разберем как Вие си представяте България след 10 години в контекста на нейното европейско членство, за да знаем какви са Вашите възприятия и какво трябва да се промени“, подчерта Моника Панайотова.
„Заседанието“ предизвика сериозен интерес от страна на учениците, които заявиха гражданската си позиция по много и различни теми от националния и европейския дневен ред. Голяма част от членовете на NABEC показаха заинтересованост към устойчивия растеж, заложен в Стратегията на ЕС „Европа 2020“ и разкриха някои свои идеи относно постигането му – най-вече чрез лична ангажираност. Освен екологично теми, някои от участниците акцентираха върху бъдещето на българското и европейското образование и наука през 2020, младежката безработица и намаляване на бедността – изцяло теми, посветени на интелигентния и приобщаващ растеж.
Гражданското общество в България и неговото развитие, беше една от темите, която застъпиха ученици по време на дискусията. Според изложената теза за формирането на стабилно гражданско общество е необходимо качествено образование и информираност, но и демократично и свободомислещи граждани, отстояващи позицията и интересите си.
Инициативата на Ученици от Националното сдружение Български европейски клубове в средните училища (NABEC) и председателя на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове кореспондира на всеобщия стремеж за „повече Европа на гражданите“, лансиране на инструменти на прякото гражданско участие като „Европейската гражданска инициатива“ и предстоящата 2013-та г. - Година на гражданите. В тази връзка бе поканен и Петър Нацев, съветник в Европейската комисия, да сподели целите на ЕК за стартиране на едно от най-широките обществени обсъждания, които имат за цел да установят в какъв Европейски съюз искаме да живеем през 2020 г. В тази връзка, г-н Нацев напомни за възможностите, които предоставя ЕС за активност на гражданите в нормотворческия процес чрез стартиране на „Европейска гражданска инициатива“. Г-н Нацев отбеляза, че участието на толкова представители на Европейските клубове в средните училища, може да бъде от полза за българските институции, които ще имат възможността да се запознаят с различни гледни точки, а защо не да открият потенциални решения сред някои от изразените от учениците позиции.
Или, както споделя Вивиан Рединг, първият еврокомисар, в чието портфолио влизат правата на гражданите „Двадесет години след създаването на гражданството на ЕС в граничното градче Маастрихт трябва да вдъхнем нов живот на европейския проект и то с прякото участие на нашите граждани“.