КЕВКЕФ разгледа и одобри становище в подкрепа на мерките за насърчаване на младежката заетост
16/05/2012
На 16 май 2012 г. Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове обсъди и прие доклад по Пакета от мерки на ЕС за заетостта, включен като т. 24 от Годишната работна програма на Народното събрание за 2012 г. КЕВКЕФ изрази и становище по темата, което ще бъде изпратено на европейските институции в рамките на установения политически диалог. Становището се фокусира основно върху Съобщението на Европейската комисия до Европейския парламент, до Съвета, до Европейския икономически и социален комитет и до Комитета на регионите COM (2012) 173 - Към възстановяване и създаване на работни места.
Отчетени са и мерките, предприети на национално равнище за намаляване на младежката безработица чрез стратегически документи и инициативи, чиято реализация ще доведе до оптимизиране на условията на пазара на труда за младите хора. В своето становище КЕВКЕФ изтъква необходимостта от включването на младите хора, както и на всички заинтересовани страни в процесите на генериране на мерки и решения, свързани с младежката безработица, за да се постигнат устойчиви резултати. Комисията вече е установила такава практика със Съвета за обществени консултации.
Според КЕВКЕФ част от стъпките за преодоляване на намалената заетост сред хората до 29 години се състоят в: адаптиране и адекватно използване на европейските фондове и програми, провеждане на нужните реформи и фокус върху стажантските програми и младежкото предприемачество. КЕВКЕФ препоръчва също, в рамките на преговорите за следващия бюджет на ЕС за период 2014-2020, да се акцентира върху младите хора и тяхната реализация, защото освен всичко друго, ризпълнението на стратегията «Европа 2020» е немислимо без участието на младежите.
КЕВКЕФ счита също, че засиленото партньорство между публичните власти, висшите училища, студентите, работодателите, информираността относно възможностите за финансиране на младежки дейности и инициативи, както и регионалният подход за оптимизиране връзката между образование и реализация, биха повишили възможностите за заетост сред младите хора, за да се тръгне към растеж на българската икономика.