Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Парламентарни служители от постоянните комисии на Народното събрание бяха на информационно посещение в Европейската комисия
04/06/2012
По инициатива на председателя на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Моника Панайотова и с любезната подкрепа на Представителството на Европейската комисия в България, в периода 31 май – 1 юни 2012 г. парламентарни служители от постоянните комисии на Народното събрание посетиха Европейската комисия в Брюксел, Белгия.

С информационното посещение, което е първо по рода си за българския парламент, парламентарните служители имаха възможността да се запознаят отблизо с дейността на Европейската комисия и взаимодействието й с националните парламенти след Лисабон.

Основната цел на посещението е да се засили капацитета на служителите от парламентарните комисии за работа по Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на ЕС, чрез практическото им запознаване с новите прерогативи на националните парламенти след Лисабон и по-тясното сътрудничество с ЕК във връзка с провеждането на проверките за спазване на принципите на субсидиарност и пропорционалност на проектите на законодателни актове на ЕК.

Парламентарните служители имаха изключителната възможност да събеседват с български експерти, работещи в службите на ЕК – Генералния секретариат, Правната служба на ЕК, Генерална дирекция „Регионално развитие” и в кабинета на българския еврокомисар, отговарящ за Международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакция при кризи – Кристалина Георгиева.

В рамките на двудневното посещение бяха разгледани редица теми, свързани с процеса на вземане на решения в ЕС, прилагане правото на ЕС и процедурите по нарушение на правото на ЕС. Представители на Правната служба на ЕК запознаха парламентарните служители с ролята на Правната служба като гарант за качеството на законодателството на ЕС. По-доброто регулиране, оценките на въздействие на законодателството, осигуряването на прозрачност и достъп до документи, както и новата Европейска гражданска инициатива бяха представени от служители на Генералния секретариат на ЕК. Представител на Генерална дирекция „Регионална политика” очерта основните аспекти на Кохезионната политика и значението й за България.

Акцент бе поставен върху отношенията между ЕК и националните парламент след Лисабон – процедурите по субсидиарност и засиления политически диалог с националните парламенти. Представителите на Генералния секретариат на ЕК отбелязаха активната позиция на българския парламент и получените в рамките на политическия диалог над 20 становища по европейски проектоактове, както и две мотивирани становища по субсидиарност. Като пример за засилената роля на националните парламенти те посочиха и първия вдигнат „жълт” картон след Лисабон - по Предложението за регламент относно упражняване на правото да се предприемат колективни действия във връзка със свободата на установяване и свободното предоставяне на услуги.