КЕВКЕФ проведе изслушване на реализирания напредък по Програмата за развитие на селските райони и Оперативна програма за развитие на сектор Рибарство
20/06/2012
Очакванията на Министерството на земеделието и храните са за договориране на 100% от наличния финансов ресурс по Програмата за развитие на селските райони през 2012 г. заяви зам.-министър Светлана Боянова по време на редовното изслушване на представители на Министерството във връзка с напредъка на изпълнението на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) и Оперативна програма за развитие на сектор Рибарство (ОПРСР) пред Комисията по европейски въпроси и контрол но европейските фондове (КЕВКЕФ) проведено на 20 юни 2012 г.
В рамките на заседанието, представители на Министерството, ДФ “ЗЕМЕДЕЛИЕ” и Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури запознаха народните представители с предприетите от тях действия за подобряване процеса на управление и ускоряване процеса на усвояване на средствата по двете програми.
По отношение ПРСР, сред по-важните от предприетите мерки бяха очертани:
• Отваряне за кандидатстване до края на годината на всички мерки по ПРСР, по които има наличен свободен ресурс;
• Прехвърляне на средства между оси и мерки на ПРСР с по-засилен интерес от страна на бенефициенти. По конкретно, след официалното одобрение от Брюксел на 7-мото изменение на Програмата ще бъде създадена възможност за преразпределянето на средства към по-атрактивни мерки като 112, 121 и 321.
• Повишаване осведомеността и интереса на потенциални бенефициенти за възможностите за кандидатстване по оперативна ос 2 от Програмата – “Подобряване на околната среда и природата” – оста с най-слаб интерес до момента. За да насърчи участието на потенциални кандидати, МЗХ е инициирало разяснителна кампания, намален е броят на необходимите документи при кандидатстване и отчитане на проекти, увеличен е размерът на финансовото подпомагане по конкретни мерки. Заместник-министърът на земеделието и храните, г-жа Светлана Боянова изрази своето задоволство от факта, че през 2011 г. броят на приетите заявления за подпомагане значително се е увеличил, като същевременно изрази и своето притеснение, че поради ниския интерес към мерките от тази ос демонстриран през предходните години е възможно не всички средства да бъдат усвоени.
Във връзка с потенциални рисковете от загуба на средства, от МЗХ информираха, че са разработени 2 варианта за разплащания през 2012 г. – оптимистичен и реалистичен. Г-жа Боянова увери народните представители, че с предприетите мерки от страна на МЗХ очакванията са до голяма степен рискът от загуба на средства, да бъде минимизиран.
По отношение напредъка по Оперативна програма за развитие на сектор Рибарство, зам.-министър Цвета Димитров посочи, че се наблюдава трайна тенденция към ускоряване темпа на договориране и разплащане – към момента са договорирани над 50% от общия бюджет на програмата и са разплатени 15%.
Г-н Димитров сподели, че основните проблеми по програмата са свързани от една страна, със сложната нормативна уредба на материята по отделни мерки, какъвто например е случаят с лицензионния режим при изграждането и модернизирането на пристанища и лодкостоянки по мярка 3.3. „Инвестиции за реконструкция и модернизация на рибарски пристанища, места за разтоварване и закрити лодкостоянки”. От друга страна, като предизвикателство пред програмата стои недостатъчният финансов ресурс на самите бенефициенти. Поради ограниченото кредитиране, на бенефициенти се налага да спират изпълнението на проект, докато не получат междинно плащане. Затрудненията за намиране на кредитиране се дължат и на характера на проектите, голяма част от които са на стартиращи нови фирми, които банките разглеждат като високо-рискови кредитоискатели.
Представителите на ИАРА и МЗХ увериха народните представители, че в отговор на тези трудности са предприети необходимите действия - изработен е План за действие и вече са предприети редица конкретни действия, така че мерките по програмата да станат по-достъпни за бенефициенти и да бъде минимизиран рискът от загуба на средства. Като част от инициативите в тази насока, бе посочено, че създаденият гаранционният фонд вече е започнал да функционира и вече на 20 предприятия са одобрени за финансиране или са в процес на одобряване на техните проектни предложения. С реализирането на изготвения План за действие се предвижда до края на 2012 г. да бъдат сключени договори на приблизителна стойност от около 25 млн. лв. При запазване на такъв темп на нарастване на договорираните средства, до края на програмния период очакванията на МЗХ са почти целият финансов ресурс да бъде контрактуван.
В последвалата дискусия, представителите на МЗХ отговориха на редица въпроси на народните представители свързани с двете програми, както и с визията и позицията на МЗХ по актуалните теми в дебата за бъдещето на Общата селскостопанска политика през програмния период 2014-2020. Особен интерес бе проявен към актуалните теми за повишаване дела на разходите свързани с т.нар. „зелени“ мерки – такива които са насочени към запазване качествата на природата, развитие на био- и устойчиво земеделие.
![](/pub/Documents/20120626113916IMAG0340.jpg)