КЕВКЕФ изслуша напредъка по Оперативна програма „Административен капацитет“ 2007- 2013
27/06/2012
На 27 юни 2012 г. на свое редовно заседание, водено от заместник-председателя Владимир Тошев, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове изслуша актуална информация относно напредъка на оперативна програма „Административен капацитет“ 2007-2013.
Ръководителят на Управляващия орган на програмата Моника Димитрова представи напредъка по ключови проекти за въвеждане на електронното управление, както и за цялостното изпълнение на ОПАК от началото на януари до юни. Само за първото полугодие са сключени 59 договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за близо 40 млн. лв. Вече са стартирали шест от планираните единадесет процедури на обща стойност 28 млн. лв. По три от тях срокът за кандидатстване е изтекъл и са получени 88 проектни предложения, които са в процес на оценка. За първите шест месеца на годината към бенефициентите са изплатени над 11 млн. лв. От изведените данни, както и от заключенията в Междинната оценка на НСРР, става ясно, че ОПАК е една от най-балансираните програми, в контекста на съотношението между договорени и разплатени средства.
Както отбеляза заместник-председателя на КЕВКЕФ, г-н Тошев, Комисията е отправила препоръка в своя Годишен доклад за 2011 г., УО на ОПАК да засили фокуса върху извършването на административната реформа и изграждане на електронното управление. Тази препоръка е отчетена и в действителност преимуществена част от усилията на УО са насочени в тази посока. Това заключение може да се направи на базата на изпълнените индикатори, изпратени предварително до членовете на КЕВКЕФ. Във връзка с тези две големи сфери на дейност на ОПАК, Моника Димитрова обобщи и напредъка по големите проекти с конкретен бенефициент Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, в сферата на електронното управление.
За сметка на регистрирания значителен напредък по приоритетни оси 1 и 3, ръководителят на УО докладва изоставане в темповете на договаряне и разплащане по приоритетна ос 2 – „Управление на човешките ресурси“. Моника Димитрова увери, че до края на годината ще има видима разлика, тъй като УО ще заложи на т.нар „бързооборотни“ проекти, на базата на открити процедури за кандидатстване.
Към темповете на разплащане по ОПАК и възможността да се стигне до риск от загуба на средства, насочи вниманието Димчо Михалевски, член на КЕВКЕФ. Той изведе подробни данни за нивата на разплащане на месечна база, като обясни, че за да бъдат използвани пълноценно средствата от ОПАК, разплащането трябва да достига близо 1,6% на месец. Г-жа Димитрова подчерта, че са водени преговори с Европейската комисия, в резултат на които е изготвен детайлен план за действие и се предвижда УО да отчита изпълнението на ОПАК на тримесечна база. В допълнение, въведеният предварителен контрол при възлагането на обществените поръчки и последващ такъв при реалното изпълнение на проектите, е достатъчна гаранция за посрещане на предизвикателствата, свързани с темповете на договаряне и разплащане и избягването на финансови корекции.
Съществено внимание, както по време на представянето, така и в дискусията с членовете на КЕВКЕФ беше обърнато на визията на УО за следващия програмен период 2014-2020. Искра Михайлова, член на КЕВКЕФ зададе въпрос дали УО на ОПАК има вече идея за регионалното покритие на програмата през 2014-2020 г., за да достигне нейният ефект до цялата територия на страната. Моника Димитрова увери, че ще се работи активно на местно равнище. А за периода до края на настоящата година, г-жа Димитрова обяви, че през месец септември администрациите на централно и местно ниво ще могат да кандидатстват за допълнително европейско финансиране по ОПАК, по подприоритет 2.2 „Компетентна и ефективна държавна администрация“.
Силвия Хубенова, член на КЕВКЕФ поздрави УО за постигнатия напредък и засегна въпросите, касаещи подкрепата на ОПАК за съдебната система, в контекста на препоръките на ЕК за извършване на съдебната реформа, насочвайки и към дизайна на оперативната програма за 2014 – 2020. Моника Димитрова заключи, че ОПАК е подходящ инструмент за реализиране на административната реформа и реформата в съдебната система, затова би било целесъобразно да съществува като ОП с разширен обхват, но по-конкретен фокус и след 2014 г., за да се реализира надграждане на постигнатото от ОПАК 2007-2013.