Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Оперативна програма „Техническа помощ" – изслушване на актуална информация за напредъка, предизвикателствата и визията за следващия програмен период
04/07/2012
На 4 юли 2012 г. на свое редовно заседание Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове изслуша информация относно текущото състояние, напредъка и предизвикателствата пред изпълнението на Оперативна програма „Техническа помощ“ 2007-2013.

Актуалната информация беше представена от началника на кабинета на Томислав Дончев, министър по управлението на средствата от ЕС – г-жа Радостина Ангелова. Тя изтъкна, че към момента размерът на договорените средства по ОП „Техническа помощ" достига 60%, обемът на разплатените средства - 25%, а сертифицираните разходи - 14%. Беше подчертан безспорният ръст в развитието на програмата в сравнение с 2010 г. - 136% нарастване на договорените средства и 176% ръст на сертифицираните разходи. Макар че плащанията се процедират и обслужват редовно, това, което не може да остане незабелязано, е недобрият темп на договаряне, както и забавяне в изпълнението на някои проекти.Като вероятни причини за това бяха изтъкнати трудностите с процедурите по реда на Закона за обществените поръчки и недостатъчна активност сред бенефициентите. Това са основните предизвикателства, пред които се изправя УО на ОПТП през настоящия програмен период. Целите на ръководството на ОП „Техническа помощ" са до края на 2012 г. размерът на договорените средства да достигне до 83% от бюджета на програмата, изплатените средства - 36%, а сертифицираните разходи - 20%.

Г-жа Ангелова постави акцент и върху приключването на проекта за изграждане и функциониране на информационната система за управление на структурните инструменти (ИСУН). Всички модули на ИСУН са включени в експлоатация, извършено е интегриране със системите за наблюдение на Програмата за развитие на селските райони и ОП „Развитие на сектор Рибарство“ и Програмите за трансгранично сътрудничество. Въведени са редица модули в полза на бенефициентите, което прави ИСУН една от най-успешните системи от този вид, в сравнение с останалите държави-членки.

На второ място, г-жа Ангелова очерта напредъка по изграждането на 17-те Областни информационни центъра, които, както КЕВКЕФ препоръча в Годишния си доклад за 2011 г., ще концентрират усилията си върху информираност относно новия програмен период 2014-2020.
В тази връзка, третият акцент, който открои г-жа Ангелова беше именно визията за следващия програмен период. Със средствата от ОПТП се поставят основите на Договора за партньорство на Република България за периода 2014 – 2020 г. Създадената работна група до 31 юли 2012 г. следва да разработи целите, приоритетите и мерките в областта на техническата помощ и административния капацитет, финансирани през програмния период 2014 - 2020 г., и да предложи финансови инструменти, по които те да се финансират.
В заключение, бяха представени резултатите по Норвежката програма за сътрудничество (НПС) и Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП) за предходния програмен период. Г-жа Анелия Грозданова, началник на Отдел "Други инструменти и програми" в Министерския съвет окачестви изпълнението на двете програми като много добро – съответно по НПС са усвоени 85%, а по ФМ на ЕИП – 89% от разполагаемите средства. Г-жа Грозданова допълни, че още през 2011 г. са подписани Меморандумите за разбирателство с офисите на двата източника на финансиране за новия им програмен период 2009-2014 г., като вече е обявена и приключила една процедура за набиране на проектни предложения. Очаква се стартиране и на Фонда за неправителствени организации през септември 2012 г.