Заместник-председателят на КЕВКЕФ, г-н Владимир Тошев взе участие в председателската среща на КОСАК в Лимасол, Кипър
09/07/2012
В рамките на Кипърското председателство на ЕС на 8 и 9 юли 2012 г. в Лимасол, Кипър се проведе редовна среща на председателите на комисиите по европейски въпроси на парламентите на държавите-членки на ЕС и кандидатстващите за членство (КОСАК). Като представител на българския парламент в срещата взе участие г-н Владимир Тошев, заместник-председател на КЕВКЕФ.
Председателската среща на КОСАК бе посветена на представяне и обсъждане приоритетите на Кипърското председателство, както и на енергийните приоритети на ЕС с хоризонт 2020.
Заместник-министърът по европейските въпроси на Кипър – г-н Андреас Мавроянис представи приоритетите на стартиралото от 1 юли 2012 г. Кипърско председателство на Съвета на ЕС под мотото „Към по-добра Европа”. Той очерта четирите основни приоритета, върху които ще се съсредоточи работата на Председателството в следващите 6 месеца:
- Финализиране на преговорите по Многогодишната финансова рамка за периода 2014-2020 г. с оглед постигането на справедлив и ефективен бюджет на ЕС;
- Фискална консолидация и постигане на устойчив икономически растеж;
- Европа по-близка до гражданите – солидарност и социална кохезия;
- Европа в света – по-близка до своите съседи.
По време на последвалия дебат, г-н Тошев представи българската позиция по очертаните приоритети на Кипърското председателство. В изказването си той постави 4 акцента. На първо място, г-н Тошев подчерта подкрепата на българската страна за успешното приключване на преговорния процес по Многогодишната финансова рамка 2014-2020 г. в кратки срокове. В същото време, той подчерта, че България разглежда бъдещата МФР като инструмент за растеж и кохезия. Г-н Тошев изтъкна стабилната позиция на страната ни по отношение на мерките за фискална консолидация и финансова дисциплина. Той подчерта, че предприетите строги бюджетни ограничения в държавите членки не бива да се отразяват на размера на европейския бюджет. В тази връзка, г-н Тошев изтъкна, че България ще продължи да отстоява позицията си за запазване поне на настоящите нива на финансиране за Кохезионната и Общата селскостопанска политика.
По отношение на мерките за насърчаване на растежа, г-н Тошев отбеляза значението на Единния вътрешен пазар на ЕС и постигането на неговия пълен потенциал. В тази връзка той постави акцент върху осигуряването на достъп до финансиране за малките и средни предприятия, както и върху борбата с младежката безработица.
Адресирайки приоритета на Кипърското председателство за „Европа – по-близка до своите съседи“, г-н Тошев подчерта последователната подкрепа на България за европейската интеграция на страните от Западните Балкани. Той изтъкна убеждението на страната ни, че процесът на разширяване дава силен импулс за извършването на необходимите политически и икономически реформи и допринася за укрепването на мира, демокрацията и стабилността в Европа.
В заключение, г-н Тошев се обърна към кипърските колеги с очакването, че в рамките на Кипърското председателство ще бъде постигнато финалното решение за присъединяването на България към Шенген. В тази връзка, той изрази позитивна нагласа, че Кипърското председателство ще подкрепи през септември 2012 г. приемането от Съвет „Правосъдие и вътрешни работи” решението за двуетапно присъединяване на България към Шенгенското пространство, в съответствие със Заключенията на Европейския съвет от 1-2 март 2012 г.
Вторият панел от председателската среща на КОСАК бе посветен на приоритетите в областта на енергийната политика на ЕС до 2020 г. Еврокомисарят по енергетика г-н Гюнтер Йотингер представи Стратегията на ЕС за Енергия 2020 и темата за изграждане на Пан-европейска енергийна инфраструктура за електроенергия и природен газ. Комисар Йотингер очерта няколко ключови цели в политиката на ЕС в сферата на енергетиката: сигурност на енергийните доставки, солидарност при извънредни ситуации, осигуряване на среда за конкуренция и избор на потребителите, енергийна ефективност, намаляване на въглеродните емисии и изграждане на паневропейска енергийна инфраструктура.