Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

ЕК представи Годишния си доклад за 2011 г. за отношенията с националните парламенти
13/07/2012
В публикувания на 10 юли 2012 г. Годишен доклад за 2011 г. относно отношенията между Европейската комисия и националните парламенти, COM (2012) 375, акцент се поставя върху политическия диалог с националните парламенти. В доклада се посочва, че общият брой на становищата, включително мотивирани становища по контролния механизъм за субсидиарност, получени от националните парламенти през 2011 г., е достигнал 622. Това представлява увеличение с около 60 % в сравнение с 2010 г. Тази възходяща тенденция се запазва през 2012 г. с над 400 становища, получени до юни 2012 г.
По-голямата част от становищата, получени през 2011 г., съдържат коментари и въпроси по същество относно съдържанието на предложения и инициативи на Комисията. Както и през предходните години, само сравнително малък брой (64) от тях са мотивирани становища, нотифициращи нарушение на принципа на субсидиарност.
Ясно изразено е увеличението на броя на становищата, получени от португалския парламент, от двете румънски камари, шведския парламент, чешкия сенат и българския парламент. По брой изпратени становища в рамките на политическия диалог българското Народното събрание се нарежда на 9-то място с 19 становища.
През 2011 г. над половината от получените становища в контекста на политическия диалог се отнасят до пет области на политиката: вътрешен пазар и услуги, правосъдие, селско стопанство, вътрешни работи и данъчно облагане.
От доклада става ясно, че през 2011 г. членове на Комисията са посетили 24 от 27-те национални парламенти. Българският парламент не прави изключение, като през 2011 г. народните представители имаха възможност да разискват важни теми от европейския дневен ред с еврокомисарите Кристалина Георгиева (с ресор международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи), Янош Левандовски (с ресор бюджет и финансово планиране), Йоханес Хан (с ресор регионална политика), Алгирдас Шемета (с ресор данъчно облагане и митнически съюз, одит и борба с измамите), Сесилия Малмстрьом (с ресор вътрешни работи), Кони Хедегор (с ресор действия в областта на климата).
Справянето с последиците от икономическата криза, насърчаването на растежа и създаването на работни места, особено за младите хора, както и по-нататъшното укрепване на европейското икономическо управление остават приоритет на европейската политическа програма през 2012 г. Тези теми бяха приоритет в работата на КЕВКЕФ в рамките на Датското председателство на Съвета на ЕС и ще продължат да бъдат във фокуса на обсъжданията и по време на Кипърското председателство на ЕС.
Пълният текст на Доклада може да намерите на: http://www.parliament.bg/bg/eudocs/ID/19246/