Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Среща на делегация на Групата за приятелство Португалия – България в Асамблеята на Португалската република с представители на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
14/09/2012
На 14 септември 2012 г. в Народното събрание на Република България се проведе среща с делегацията на Групата за приятелство Португалия-България в Асамблеята на Португалската република, водена от нейния председател г-жа Ана Мендеш, която е и заместник-председател на Комисията по европейските въпроси в Португалския парламент.
Председателят на КЕВКЕФ г-жа Моника Панайотова приветства с добре дошли в българския парламент португалските си колеги и изрази благодарност за последователната подкрепа на Португалия относно присъединяването на България към Шенген. В тази връзка, тя отбеляза положителният доклад на Европейския парламент от април 2011 г. относно готовността на България за присъединяване към Шенгенското пространство с докладчик - португалският евродепутат Карлуш Коелю.
Г-жа Панайотова запозна гостите с дейността на ръководената от нея комисия. Засилен интерес предизвика прилагането на новите правомощия на националните парламенти след Договора от Лисабон и по-конкретно контролът по субсидиарност на законодателните предложения на ЕК. В тази връзка, г-жа Панайотова запозна португалските си колеги с изградения в българския парламент механизъм за контрол по субсидиарност, който реално сработва през 2010 г. и вече дава добри резултати (НС е изразило над 20 становища по политически диалог, в т.ч. и по субсидиарност).
Г-жа Мендеш, на свой ред, отбеляза активната роля на португалския парламент, който се нарежда на първо място по брой изпратени становища в рамките на политическия диалог с ЕК. Същевременно, г-жа Мендеш призова участието на националните парламенти в процеса на обсъждане на европейското законодателство да не се свежда единствено до статистика за броя изпратени становища, а да се възприеме като инструмент за оказване на влияние върху европейските законотворци. В тази връзка, участниците в срещата се обединиха около мнението, че такова влияние е единствено постижимо при по-тясно взаимодействие между националните парламенти, вкл. чрез участието на комисиите по европейските въпроси в COSAC.
Не на последно място, двете страни изразиха подкрепата си за запазване ролята на Кохезионната политика в новата Многогодишна финансова рамка на ЕС, вкл. чрез участието си с още 11 държави-членки в междуправителствената група „Приятели на Кохезионната политика”. За целите на програмирането на Кохезионната политика за периода 2014-2020 г., г-жа Панайотова изрази убеждението си, че наред с постигнатите физически резултати от изпълнените проекти, е необходим задълбочен анализ по отношение на ефектите и постигнатите качествени резултати с подкрепата на европейските средства.