Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Западните Балкани, кризата в Европа и присъединяването на България към Шенген бяха сред основните теми разисквани между български парламентаристи и председателя на Датския Фолкетинг
30/10/2012
На 30 октомври, в рамките на официалното си посещение в България, председателят на парламента на Кралство Дания /Фолкетинг/ г-н Могенс Люкетофт се срещна с представители на Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) и Комисията по външна политика и отбрана (КВПО). От българска страна участие в срещата взеха г-жа Моника Панайотова – председател на КЕВКЕФ, Владимир Тошев – зам.-председател на КЕВКЕФ и член на КВПО, Силвия Хубенова – член на КЕВКЕФ и Ремзи Осман – член на КВПО и член на Групата за приятелство България - Дания.
В рамките на проведения разговор, г-н Люкетофт прояви засилен интерес относно това как ситуацията в съседните Балкански страни се отразява в България и как двете страни могат да си взаимодействат за преодоляване на наболелите европейски проблеми – високата безработица, задлъжнялостта на част от страните членки и създаването на икономически растеж. Г-н Люкетофт изрази и безпокойството си, че кризата и съпътстващата я нестабилност в Европа създават благоприятни предпоставки за нарастване на популистката риторика и подкопаване устоите на демокрацията.
От своя страна, по отношение на Западните Балкани, българските народни представители застъпиха тезата, че проблемите в тези държави широко рефлектират и върху останалите държави и, че не бива вътрешнополитическите проблеми в някои от тях да се превръщат в междудържавни. В допълнение, г-жа Моника Панайотова заяви, че стабилността на Западните Балкани е и гаранция за стабилността на Европа.
По отношение на присъединяването на България към Шенгенското пространство, г-н Люкетофт коментира, че след като България е отговорила на критериите за членство, то нейното присъединяване към Споразумението не трябва да бъде поставяно под въпрос и да се превръща в заложник на политически съображения.
Сред останалите теми засегнати в срещата бяха застоят в преговорите за присъединяването на Турция към ЕС и ситуацията в Сирия и политиката на ЕС към нея. Ремзи Осман сподели притесненията си от засилване на бежанския натиск върху ЕС, и в частност върху България, както и, че ЕС е длъжник на хората борещи се за граждански права в Сирия.