Към „Стабилност, растеж и заетост“ ще се стреми Ирландското председателство на ЕС
24/01/2013
Това подчерта Н.Пр. Джон Роуън, посланик на Ирландия в Република България на съвместното заседание на Комисията по външна политика и отбрана и Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, проведено на 24 януари 2013 г. На традиционната среща присъстваха също временно управляващият мисията на Литва у нас – г-н Дарюс Гайдис и посланикът на Гърция – Н.Пр. Трасивулос Стаматополуос, които на ротационен принцип ще председателстват ЕС до лятото на 2014 г.
Н.Пр. Джон Роуън очерта основните приоритети на Ирландското председателство, като разясни какво се крие зад „стабилност, растеж и заетост“.
Председателството ще работи за осигуряване на финансова „стабилност“ в еврозоната, за задълбочаване на икономическия и паричен съюз, за финализиране на преговорите с Европейския парламент относно изграждането на Единен банков орган. Основен акцент от работата на Председателството неминуемо ще бъде финализиране на преговорите по Многогодишната финансова рамка. Това би дало възможност за осигуряване на необходимото финансиране и създаване на разнообразни инструменти, които да допринесат за растеж в сферата на изследванията, иновациите, както и за създаването на възможности за разумни инвестиции в природни ресурси на ЕС.
Съществено значение Ирландското председателство отдава и на развитието на Единния пазар, насърчаване на инвестициите в изследвания и иновации в рамките на програма „Хоризонт 2020“, с цел създаване на нови и устойчиви работни места, като младите хора отново са във фокуса на вниманието. В тази връзка Н.Пр. Роуън заяви готовността на Ирландия да съдейства за допълнително стимулиране на мобилността в областта на трудовата заетост и образование. Посланик Роуън се спря и на политиката на ЕС за разширяване и в контекста на предстоящото присъединяване на Хърватия на 1 юли 2013 г.
Представителят на Латвийското посолство, временно управляващият мисията г-н Дарюс Гайдис постави акцент върху енергетиката и по-специално – необходимостта от изграждане на широка европейска енергийна инфраструктура. Г-н Гайдис обърна внимание и на ангажиментите към цел 7 от Програмата за развитие на ООН, а именно Осигуряване на устойчива околна среда.
Посланикът на Гърция у нас, Н.Пр. Стаматопулос изтъкна като потенциален приоритет на 18-месечното председателство с участието на Гърция, Стокхолмската програма, в т.ч. и противодействието на нелегалната миграция. Н.Пр. Стаматопулос също увери, че е редно ЕС да работи за повишаване на демократичната отчетност, както и за засилване на гражданското участие в процесите на вземане на решения.
Гръцкият дипломат също очерта бъдещото разширяване на ЕС като главен приоритет за Председателството на ЕС до средата на 2014 г., тъй като голяма част от потенциалните страни-кандидатки за членство са от региона на Балканския полуостров. Н.Пр. Стаматопулос насочи вниманието и към необходимостта от развитието на „свободна, честна и отворена търговия“ и задълбочаване на външнотърговските връзки на ЕС. Според него 30 милиона работни места или 10% от работната сила в ЕС зависят от износа. Възстановяването на европейската икономика не може да се постигне в изолация и ЕС трябва да бъде ефективен партньор на световната сцена.
Заместник-министърът на външните работи, г-н Иван Найденов, от своя страна изрази пълната подкрепа на България към ирландските приоритети, като изрази увереност, че новото Тройно председателство ще възприеме прагматичния подход при реализиране на целите си. Според заместник-министър Найденов има символика в обстоятелството, че една от най-прогресиращите европейски икономики, която е била засегната от кризата, но вече преодолява икономическите си затруднения, поема председателството в толкова важен за ЕС момент. Г-н Найденов не подмина и въпроса за предстоящото решение за членството на България и Румъния в Шенген, зададено като една от целите на Ирландското председателство.
В тази посока беше изказването на г-н Доброслав Димитров, председател на КВПО, който заключи в духа на римския политик Катон Стари: „България трябва да е в Шенген“. Според г-н Димитров този въпрос вече е придобил принципно значение, предвид техническата готовност на страната ни за тази стъпка.
![](/pub/Documents/20130125034209v.toshev_trio.jpg)