Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
10/09/2009

    Предложение за Рамково решение на Съвета относно предотвратяването и борбата с трафика на хора и защитата на жертвите, № 902-00-4/18.08.2009 г.
    І. На заседанието, проведено на 10 септември 2009 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа предложение за Рамково решение на Съвета относно предотвратяването и борбата с трафика на хора и защитата на жертвите и за отмяна на Рамково решение № 2002/629/ПВР, включено като т. 8 от Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2009 г.).

    IІ. Трафикът на хора е едно от най-тежките престъпления, тъй като представлява грубо погазване на човешките права и се счита за съвременна форма на робство. На ниво Европейски съюз е прието Рамково решение 2002/629/ПВР относно борбата с трафика на хора, което е насочено най-вече към сближаване на наказателното право в тази област. Същевременно, Конвенцията на Съвета на Европа за борба с трафика на хора от 16 май 2005 г. е смятана за най-високия международен стандарт до момента. Въпреки че като цяло държавите-членки спазват основните изисквания в рамковото решение, Европейската комисия счита, че е необходимо по-сериозно противодействие срещу трафика на хора, акцентиращо върху наказателното преследване на престъплението и защитата на жертвите.
    Настоящото предложение за рамково решение включва разпоредбите на Рамково решение 2002/629/ПВР относно борбата с трафика на хора и на Конвенцията на Съвета на Европа от 16 май 2005 г. Предложението за рамково решение съдържа разпоредби, свързани с материалното наказателно право, наказателното преследване, правата на жертвите в наказателното производство, подпомагането на жертвите на трафик, специални мерки за защита на децата, предотвратяването и наблюдението в рамките на Европейския съюз.

    Като цяло, българското законодателство е съобразено с най-високите международни стандарти по отношение на трафика на хора. С последните изменения на Наказателния кодекс от 2009 г. бе завишен размера на наказанията за трафик на хора и бе създаден нов състав на престъпление, посредством който се криминализира съзнателното използване на лице, пострадало от трафик на хора, за развратни действия, за принудителен труд, за отнемане на телесни органи или за да бъде държано в принудително подчинение независимо от съгласието му.

    ІII. Съгласно позицията, внесена от Министерския съвет, Република България принципно подкрепя предложението на Европейската комисия за Рамково решение на Съвета относно предотвратяването и борбата с трафика на хора и защитата на жертвите. То се основава на предприемането на всеобхватен подход по отношение на борбата срещу трафика на хора и е насочено към повишаване ефективността на наказателното преследване на извършителите на този вид престъпления; както и към усъвършенстване на мерките за закрила на жертвите с акцент върху предотвратяване на повторната виктимизация. В позицията се акцентира върху необходимостта предложението за ново рамково решение да включва и адекватни мерки за повишаване на ефективността за предотвратяване на трафика на хора, и в частност решаването на проблема с търсенето на „услугите” на лица, които сa жертви на трафика. Подкрепена е необходимостта от налагане на наказателни санкции на „ползвателите” на „услугите” на жертвите на трафик, които съзнават, че лицето е жертва на това престъпление.

    ІV. Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред разгледа предложението за рамково решение на 26 август 2009 г. В доклада на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред е отбелязано, че тя единодушно подкрепя предложението за рамково решение и внесената от Министерския съвет позиция, която е съобразена с политиката, водена от страната ни в тази област. На свое заседание, проведено на 3 септеври 2009 г., Комисията по правни въпроси подкрепи приемането на предложението за рамково решение и представената рамкова позиция.

    V. Предложението за рамково решение съответства на принципа на субсидиарността, тъй като целите на предложението не могат да бъдат постигнати в достатъчна степен самостоятелно от държавите-членки. Противодействието на трафика на хора изисква координирани усилия на държавите-членки и сътрудничество на ниво Европейски съюз.

    VІ. В края на дискусията Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове прие следните заключения:

    1. Проектът за рамково решение относно предотвратяването и борбата с трафика на хора и защитата на жертвите следва да бъде подкрепен. Предложението ще допринесе за предотвратяването на трафика на хора и борбата с това явление, както и за защитата на правата на лицата, които са жертва на трафик в държавите-членки на ЕС.

    2. Предложението за рамково решение не противоречи на принципа на субсидиарност.
    3. Рамковата позиция, внесена от Министерския съвет, е съобразена с националния интерес и следва да бъде подкрепена.

    Докладът бе подкрепен със 16 гласа „за”.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ
    НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ

    /п./СВЕТЛИН ТАНЧЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума