Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
16/09/2009

    ОСНОВАНИЕ: член 99, ал. 3 от Правилника за
    организацията и дейността на Народното събрание

    Комисията по земеделието и горите и Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове проведоха съвместно заседание на 16 септeмври 2009 г., на което изслушаха информация от Министерството на земеделието и храните, относно прилагането на Програмата САПАРД и Програмата за развитие на селските райони (2007-2013 г.) и разплащането на средствата по двете програми. Изслушването беше организирано по инициатива на г-жа Меглена Плугчиева.
    Съвместното заседание беше ръководено от г-жа Десислава Танева – председател на Комисията по земеделието и горите.
    В работата на комисиите взеха участие министърът на земеделието и храните г-н Мирослав Найденов, заместник-министърът на земеделието и храните г-н Преслав Борисов, изпълнителният директор на ДФ„Земеделие” г-жа Калина Илиева, заместник-изпълнителният директор на ДФ„Земеделие” г-н Светослав Симеонов, представители на браншови оргавизации и експерти.
    Подробна писмена информация беше предоставена на народните представители от двете комисии /приложена/ и беше представена от г-н Мирослав Найденов.
    По отношение на прилагането на Програма САПАРД, информацията съдържа статистика за броя и стойността на субсидиите по одобрените, анулираните и изпълнените проекти, като има направена разбивка по отделни мерки.
    От предоставената писмена информация и последвалата дискусия се откроиха следните акценти.
    След като Европейската комисия обяви своето решение да възобнови плащането по блокираните през месец юни 2008 г. мерки на Програма САПАРД, изплатеното европейското съфинансиране, ще бъде възстановено от Европейската комисия. Ще бъде поискано възстановяване на европейското съфинансиране и по платените по постановление на Министерския съвет проекти.
    Неизплатените към момента проекти се обработват по график. От ръководството на фонда считат, че при съдействие от страна на бенефициентите за по-бързо предоставяне на необходимите документи, ще успеят да приключат с обработката на всички проекти до края на годината, когато изтича срока на програмата. По всички проекти текат проверки съгласно акредитираните процедури за прилагане на програмата.
    Част от неизплатените проекти са по публичните мерки на програмата. По тях се извършват допълнителни проверки за законосъобразност на проведените обществени поръчки.
    Беше обсъден въпроса с включените в книгата на длъжниците проекти, разследвани от Европейската служба за борба с измамите и Върховна касационна прокуратура, във връзка с евентуални нередности и измами по Програма САПАРД. Към първоначалния списък от 98 проекта трябва да се добавят още 12, които Европейската комисия е посочила допълнително. За всеки от проектите е посочена датата, от която следва да стартира двугодишния период за възстановяване на неоснователно изплатените суми. Тази дата съвпада с датата на първия писмен сигнал от компетентен орган - административен или съдебен, който е установил извършена нередност. Ако в процеса на проверката се установи липса на административна и наказателна отговорност, задължението на бенефициента ще бъде отписано.
    Към момента има добра комуникация между звеното за разследване на измами с пари от еврофондовете във Върховната касационна прокуратура и ДФ”Земеделие”.
    Всички присъстващи се обединиха около становището, че е необходимо бързо да приключат проверките от страна на компетентните органи по проектите вписани в книгата но длъжниците. Беше подчертано, че съмнението за злоупотреби нанася големи щети на имиджа на българските месопреработватели. Несправедливо е отделни случаи да поставят под съмнение доброто име на хората от бранша, както и качеството на предлаганата продукция.
    По отношение на прилагането на Програмата за развитие на селските райони (2007-2013 г.), информацията съдържа отчет за приема и обработката на заявления за подпомагане по отделните мерки. Направена е разбивка по брой на приетите заявления по стартиралите мерки от програмата; на подписаните договори; на одобрените със заповед на изпълнителния директор проекти, за които предстои сключване на договори; на докладваните пред Експертната комисия по осигуряване на прозрачност, за одобрение проекти, за които предстои издаване на заповед на изпълнителния директор и сключване на договори. За всяка мярка са указани одобрените допустими разходи и размера на одобрената субсидия.
    В информацията има данни и за изплатените на земеделските стопани средства по линия на националните доплащания към директните плащания.
    По време на дискусията беше поставен въпрос за необходимостта от преработване на нормативната база, регламентираща прилагането на програмата. Министърът обясни, че е създадена необходимата организация и се работи по промяна на наредбите по начин, който ще позволи по-ефективната работа на администрацията. Той отбеляза още, че в след края на 2009 г. Програмата за развитие на селските райони, която е разписана към 2005 г., ще може да бъде преработена и оптимизирана. Това ще позволи да бъде прехвърлен финансов ресурс от мерки, по които има подадени относително малко проекти към такива, които представляват интерес за бенефициентите.
    По отношение на административния капацитет, министърът изведе на преден план проблемът с липсата на достатъчно кадри. На практика малко на брой служители работят по сериозен обем проектни предложения, което рефлектира в акумулиране на закъснения. Освен това, мотивацията на служителите не е на необходимото ниво. От министерството и от фонда обясниха, че се прави необходимото за увеличаване на административния капацитет и за реалното обслужване потребностите на земеделските производители. Предложението за допълнително кадрово обезпечаване ще бъде внесено следващата седмица за разглеждане в Министерския съвет. Предвижда се да бъдат назначени нови хора както на централно ниво, така и по места. Заплатите ще бъдат осигурени със средства от Техническата помощ по програмата и няма да се натоварва националния бюджет в условията на криза. По този начин ще се постигне децентрализация, която ще позволи по ефективната работа на администрацията.
    Народните представители засегнаха и проблема с Оперативната програма за рибарство и аквакултури 2007-2013, за която се създава впечатление, че не работи ефективно. Министър Найденов информира, че са проведени срещи с еврокомисаря по рибарство, на която е обсъдена работата по програмата. Назначен е нов изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Г-жа Илиева информира, че предстоят срещи с дирекция “Национален фонд” към Министерството на финансите с оглед извършване на анализ за мястото на сертифициращия орган по програмата, което към момента е в ДФ”Земеделие”.
    В заключение, народните представители дадоха висока оценка за работата на новото ръководства на министерството и за положителните резултати от срещите с Европейската комисия преди седмица. Същевременно обърнаха внимание, че в настоящия момент населението в страната не усеща ефектите от членството в Европейския съюз и това може постепенно да доведе до формиране на разочарование в обществото. Беше направена препоръка да се оптимизира работата на администрацията и да се работи по-активно за усвояване на средствата по оперативните програми на съюза. Членовете на двете парламентарни комисии подчертаха, че ще продължат да следят внимателно развитието по Програма САПАРД и Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 и ще работят съвместно по темата занапред.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    СВЕТЛИН ТАНЧЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума