Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
17/09/2009

    Проведено изслушване на ръководството на Съвета за управление на средствата от ЕС към Министерски съвет за напредъка до момента при изграждане на новата структура за координация на мерките, свързани с изпълнението на правителствената политика за икономическо и социално развитие на страната, финансирани със средства от ЕС и планираните в тази област действия занапред, за състоянието и ефективността на институционалната система за координация и контрол на европейските фондове в България, за текущото състояние на Информационната система за управление и наблюдение на структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН) и др.
    На своето редовно заседание, проведено на 17 септември 2009 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, на основание чл. 99, ал. 3 от ПОДНС, изслуша информация относно състоянието и ефективността на институционалната система за координация и контрол на европейските фондове от заместник министър-председателя на Република България и министър на финансите – г-н Симеон Дянков, в качеството му на председател на новосъздадения Съвет за управление на средствата от Европейския съюз (СУСЕС) към Министерски съвет и от г-жа Юлиана Николова, секретар на СУСЕС.

    Подробна писмена информация по темата под формата на доклад от г-н Симеон Дянков бе представена предварително на вниманието на членовете на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (приложена към настоящия доклад).

    В началото на заседанието думата бе дадена на г-н Дянков, който представи доклад за състоянието на системата за управление на средствата от ЕС, като очерта заварените проблеми в системата за управление на фондовете от ЕС, в т.ч.: наличие на два координационни центъра при управлението на еврофондовете (Министерство на финансите и Министерски съвет); липса на координация и допълване на функциите, изпълнявани от ИА „Одит на средствата от ЕС” (ИА „ОСЕС”) и дирекция „Вътрешен контрол” в Министерството на финансите; използване на външна експертиза при изпълнение одитните функции на ИА „ОСЕС”, което препятства изграждането на необходимия вътрешен капацитет - в тази връзка министър Дянков информира за предстоящата среща (18.09.2009 г.) с четирите големи одитни компании и изрази мнение, че проблемът в подхода по използване на изцяло външна експертиза се крие във факта, че одиторите от тези компании не носят отговорност за дадените оценки; липса на достатъчен административен капацитет, най-вече в ИА „ОСЕС”, Национална агенция „Пътна инфраструктура” (НАПИ) и Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ); слабо партньорство между ангажираните институции; забавяне при оценяването на проектните предложения по част от оперативните програми; липса на достатъчна проектна готовност по големите ОП (ОП „Транспорт” и ОП „Околна среда”); забавяне в стартирането на финансовите инструменти (JEREMIE и JESSICA); връщане от ЕК на оценките за съответствие на системите за управление и контрол по пет от ОП, като оценките по останалите две ОП (ОП „Околна среда” и ОП „Регионално развитие”) все още не са подадени.

    На свой ред, г-жа Николова запозна членовете на Комисията с изградената нова структура за координация в рамките на МС. Г-жа Николова подчерта, че чрез създаването на единен координационен център в МС, в лицето на СУСЕС, е заявена най-висока политическа отговорност. Г-жа Николова запозна Комисията с дейността на СУСЕС, който досега е провел две неформални и едно официално заседание.

    На първата среща на СУСЕС (07.09.2009 г.), водена от министър-председателя на Република България, г-н Бойко Борисов, СУСЕС е приел обща позиция относно бъдещата политика в областта на европейските средства, изразяваща се в осигуряването на непрекъснатост при управлението на фондовете на ЕС, последователно надграждане на административния капацитет, съвместни усилия в борбата с конфликта на интереси, както и блокиране на всички опити за политическа намеса в процеса.

    На второто заседание на СУСЕС (16.09.2009 г.) е взето оперативно решение по отношение на автомагистрала „Люлин”, а именно да се удължат работните визи на ангажираните работници от трети страни, за да не се прекъсват дейностите. Във връзка с 14-те рискови проекти по програма ИСПА, какъвто е проектът за АМ „Люлин”, г-жа Николова подчерта, че ще бъде създаден специален мониторинг по тези проекти. В бъдеще ще се търси създаването на механизъм за управление на проекти с ясно разпределение на отговорностите.

    След представяне работата на СУСЕС до момента, г-жа Николова подчерта, че за сега Съветът е зает с разрешаването на извънредни задачи, но се надява в близко бъдеще проблемите да бъдат изчистени и работата на Съвета да следва един системен подход.

    Във връзка с оценките за съответствие, г-жа Николова обърна внимание на одобрения от ЕК общ координиран подход по отношение на върнатите оценки, т.е. процесът да се разглежда не по отделни ОП, а всеобхватно за всички. Приоритетна задача е финализирането на оценката за съответствие на ОП „Регионално развитие”, по която техническите забележки на Одитния орган са вече изчистени и най-вероятно първият одитен доклад до ЕК ще бъде представен именно за тази оперативна програма.

    Г-жа Меглена Плугчиева подкрепи констатацията на г-н Дянков по отношение на административния капацитет в системата и подчерта необходимостта от укрепването му, особено по отношение управлението на Програмата за развитие на селските райони 2007 – 2013. Тя призова да се потърси усъвършенстване на модела за изпълнение на ОП „Конкурентоспособност” с оглед ускоряване на процесите по Програмата, както и за осигуряване на подкрепа на малките и средни предприятия за съ-финансиране на проектите. Г-жа М. Плугчиева пожела да бъдат посочени конкретни срокове по финализирането на оценките за съответствие и изпращането им на ЕК, а също така изиска допълнителна информация по отношение на ОП „Административен капацитет”, предвид настъпилите структурни промени с прехвърлянето на Управляващия орган (УО) на Програмата в Министерството на финансите.

    В отговор на поставените въпроси г-жа Николова информира, че се работи интензивно по ОП „Конкурентоспособност” като през месеците юли и август т.г. по нея са сключени над 350 договора. Оценките за съответствие трябва да бъдат финализирани много прецизно, за да не се допуснат нови пропуски. Г-жа Николова не се ангажира с конретни срокове, предвид препоръката на ЕК да не се прибързва и за да не се създава допълнително напрежение. Г-жа Николова разкри, че усилията по отношение на административния капацитет в системата за момента са насочени към преустановяване на голямото текучество на подготвени кадри, провокирано не толкова от нивото на възнаграждение, а от създадената работна атмосфера в отделните структури. В допълнение, г-жа Николова информира, че някое от предстоящите заседания на СУСЕС ще бъде специално посветено на въпросите, свързани с административния капацитет в институционалната система за управление на фондовете от ЕС. Що се касае до ОП „Административен капацитет”, г-жа Николова информира, че са проведени срещи в Брюксел, като е заявено, че дейностите по програмата няма да бъдат преустановени и ще бъдат извършени промени в Наръчниците по програмата. Осигурена е необходимата приемственост по програмата, като е запазен наличният административен капацитет в УО. Предстои изготвянето на план за предстоящите стъпки по отношение управлението на тази ОП, с оглед избягване на сътресения в системата.

    Г-н Асен Агов пожела да бъде заявено ясно, кога ще бъдат преодолени недостатъците на ИСУН. В тази връзка, г-жа Николова обясни, че проблемите с ИСУН произтичат от прекалено амбициозния вид на системата, заложен още в самото начало при проектирането й. До края на 2009 г. системата трябва да бъде напълно функционираща.

    В отговор на запитване от страна на г-н Димчо Михалевски относно евентуалната необходимост от извършване на нов одит на системите за управление и контрол, предвид промените в НАПИ, г-жа Николова заяви, че уверението на ЕК е, че такъв одит няма да бъде необходим.

    В края на изслушването председателят на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове г-н Светлин Танчев отправи следните два въпроса към г-н Дянков: какъв е механизмът за избягване на двойното финансиране по проектите до пълното изграждане на ИСУН и каква е визията на министъра на финансите за функциите на дирекция „Управление на средствата от ЕС” в МФ по отношение планирането на публичните инвестиции.
    В отговор на първия въпрос, г-жа Добринка Кръстева – началник на отдел в дирекция „Управление на средствата от ЕС” разясни, че към момента проверката за избягване на двойно финансиране се извършва „на ръка” от служителите в дирекцията. Очаква се, след пълното завършване на ИСУН и свързването й със системата SAP (планирано за месец декември 2009 г.), проверката да се извършва от ИСУН.

    В отговор на втория въпрос г-н Дянков заяви, че в рамките на МФ ще бъде гарантирана пълна приемственост чрез създаване на отделно звено за планиране на публичните инвестиции.

    Приложение: съгласно текста




    С уважение,



    СВЕТЛИН ТАНЧЕВ

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
    И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
    Форма за търсене
    Ключова дума