Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
28/10/2009

    Предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 78/660/ЕИО на Съвета относно годишните счетоводни отчети на някои видове дружества във връзка с микросубектите, 902-00-13/18.09.2009 г.
    І. На своето редовно заседание, проведено на 28 октомври 2009 г. Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа предложението за Директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 78/660/ЕИО на Съвета относно годишните счетоводни отчети на някои видове дружества във връзка с микросубектите, включено като т. 4 от Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2009 г.).

    Предложението има за цел да предостави на държавите-членки опция, според която по тяхна преценка да се освобождават от съставяне на финансови отчети „микропредприятията”, работещи на тяхна територия.
    С проекта на директива се предлага на всички държави-членки да въведат във вътрешното си законодателство понятието „микросубект“, което вече се прилага в някои от тях. Предлага се също така субектите, които отговарят на това понятие да бъдат изключени от обхвата на Четвъртата директива (Директива 78/660/ЕИО) относно задължението им да изготвят годишни счетоводни отчети. В проекто- директивата Европейската комисия предлага като „микросубекти” да се третират тези дружества, които към датата на приключване на баланса отговарят на два от следните три критерия:
    • имат 10 или по-малко заети лица,
    • имат общ баланс под 500 000 EUR и
    • имат оборот под 1 000 000 EUR.

    ІІ. Значението на предложението е обосновано от Европейската комисия чрез следните доводи: годишните счетоводни отчети, изготвяни от предприятия, отговарящи на горепосочените критерии, представляват финансова тежест за тях; няма силен интерес към тяхното финансово състояние, защото те най-често оперират на регионално равнище; чрез приемане на директивата, държавите- членки биха получили възможността да определят правилата, които „микросубектите” трябва да спазват.

    В проекто-директивата е предвидено, че държавите-членки, които вземат решение да се възползват от възможността да освободят „микросубектите” от съставяне на финансови отчети следва да предвидят необходимите законови промени във вътрешното си законодателство.
    Препоръчително е България, преди да вземе решение да се възползва от опцията да освободи от съставяне на финансови отчети микропредприятията, да направи допълнителни изследвания относно финансовото въздействие, което това освобождаване ще има върху бизнеса и върху дейността на данъчните и административните органи, кредитните институции и статистиката.

    ІІІ. Съгласно рамковата позиция, внесена от Министерски съвет на 18.09.2009 г., Република България подкрепя усилията за намаляване на административната тежест и опростяване на бизнес средата. В тази връзка се одобрява предстоящото развитие в тази област.

    ІV. Рамковата позиция на Министерски съвет по т.4 от Годишната работна програма на НС (2009г.) е одобрена на редовни заседания на Комисията по бюджет и финанси на 15 октомври 2009 г., и Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм, проведено на 7 октомври 2009 г.
    По проекто-директивата е изразил становище на 15 юли 2009 г. и Европейският икономически и социален комитет. В своето становище Комитетът, подчертава, че подкрепя целите на инициативата на Европейската комисията за приемане на проекто-директивата, защото нейните цели са насочени към освобождаване на „микросубектите” от счетоводните административни задължения, които са тежки и абсолютно несъразмерни спрямо нуждите на „микросубектите” и на основните ползватели на финансова информация.

    V. Берзспорно е, че предметът на директивата е в област, която не е от изключителната компетентност на Общността. С оглед запазване целостта на единния пазар и предотвратяване на дискриминацията между отделните субекти, които оперират на пазара, е добре да се предвидят облекчения за „микросубектите”, които не зависят от решенията, вземани от отделните държави-членки, принципът за субсидиарност при изработването на проекто- акта не е нарушен, тъй като заложените цели могат да се постигнат само с акт, който урежда проблемите на общностно ниво.

    VІ. След състоялата се дискусия, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове счита, че Предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 78/660/ЕИО на Съвета относно годишните счетоводни отчети на някои видове дружества във връзка с микросубектите, следва да бъде подкрепено.

    Докладът бе подкрепен с 11 гласа „за”.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ
    НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ

    /п./СВЕТЛИН ТАНЧЕВ

    Форма за търсене
    Ключова дума