КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
09/12/2009
Изслушване на информация по теми, засягащи процеса по управление на средствата от Европейския съюз в Република България
На основание чл. 99, ал. 3 от ПОДНС, в рамките на своето редовно заседание, проведено на 9 декември 2009 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ), изслуша информация по актуални теми, касаещи процеса по управление на средствата от Европейския съюз (ЕС) в страната.
Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Одит на средствата от ЕС” (ИА „ОСЕС”) – г-жа Добринка Михайлова, представи пред КЕВКЕФ позицията на Одитния орган (ОО) по следните ключови към момента въпроси за усвояването на европейските фондове в Република България:
• Статус на Оценките за съответствие по Оперативните програми (ОП) – г-жа Михайлова поясни накратко за процеса по одобряване на т.нар. Одитни стратегии по отделните ОП и след това акцентира върху Оценките за съответствие на системите за управление и контрол по ОП. Забавянето при одобрението на Одитните стратегии от Европейската комисия (одобрени са през месец май т.г.) е рефлектирало и върху процеса по оценка на съответствието. Негативен в случая е фактът, че България е единствената страна в ЕС, на която два пъти са връщани Оценки за съответствие от Европейската комисия и единствената държава-членка - без одобрена до момента Оценка за съответствие. Очаква се през седмицата 14 – 18 декември 2009 г. да стартира качването на информация по темата в информационната система SFC2007 и до края на годината всички Оценки за съответствие да бъдат представени за разглеждане и одобрение пред Европейската комисия;
• Текущо състояние на Информационната система за управление и наблюдение на структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН) – в периода 2 – 4 декември 2009 г. е проведена мониторингова мисия в страната от представители на Европейската комисия и по време на заключителната среща е изразено становище от тяхна страна, че блокиращите констатации и пропуски по отношение на Системата вече са отстранени. ОО занапред периодично ще извършва одити за ефективността при функционирането на ИСУН;
• Моментно ниво на ефективност при функционирането на системите за управление и контрол на средствата от ЕС – ОО счита, че системите за управление и контрол работят, но се нуждаят от подобрения, които за отделните ОП могат да бъдат квалифицирани с различна величина;
• Планове на ОО за извършване на одити по Програмите, финансирани с европейски средства, през 2010 г. – към момента се извършва планирането на одитните дейности на ОО по ОП за следващата година, като Годишният одитен план за 2010 г. ще бъде финализиран през следващия месец;
• Наличен административен капацитет на ИА „ОСЕС” и кратко описание на настоящата й структура – към момента в ОО пряко с одитните функции на звеното реално са ангажирани около 30 одитори. Този състав трудно покрива всички задължения на структурата, а занапред ситуацията ще стане още по-тежка с прогресивното ускоряване в темповете на изпълнение по отделните ОП. В тази връзка, през настоящата година е бил сключен рамков договор с четирите големи одиторски фирми – „Делойт Одит” ООД, „КПМГ-България” ООД, „Прайсуотърхаус Купърс Одит” ООД и „Ърнст и Янг Одит” ООД, които ще продължат да подкрепят ОО и през 2010 г. Г-жа Михайлова подчерта, че независимо от получаването на тази външна подкрепа, отговорността за отделните решения се носи от ОО, а не от гореизброените фирми. Тя добави също така, че след наскоро проведен конкурс, е била избрана официално за ръководител на ОО.
КЕВКЕФ изрази желание, след финализирането на Годишния одитен план на ОО за 2010 г., същият да бъде представен на заседание на Комисията, с оглед по-доброто планиране във времето и на нейната дейност в областта на контрола върху европейските фондове. Бе препоръчано при представянето на въпросния План да присъстват и представители на Сметната палата, с цел синхронизиране и на нейните разчети за одити в областта на европейските средства през следващата година и оптимизиране на процесите като цяло.
В отговор на допълнително поставени въпроси от страна на КЕВКЕФ, г-жа Михайлова направи следните разяснения:
• Занапред ще се търси промяна в характера на взаимоотношенията с четирите горепосочени одиторски фирми, оказващи подкрепа на ОО. Предвид понасянето на цялата отговорност за решенията от ОО, ще се цели понижаване в нивото на заплащане за услугите на външните одитори;
• ОО засега ще продължи да функционира като Изпълнителна агенция към Министерството на финансите и не се предвижда връщането му обратно като дирекция в структурата на Министерството. Европейската комисия не би приела позитивно подобна промяна, възстановяваща първоначалното статукво от преди реформите за засилване независимостта на ОО;
• Одитен комитет към ИА „ОСЕС” – съществуването му допринася за независимостта на ОО. В момента тече процедура за обновяване на неговия състав (получени са около 10 кандидатури за членове).
Директорът на дирекция „Международни проекти” в Министерството на вътрешните работи - г-н Иван Шаренков, представи актуална информация за статуса по Инструмента Шенген. Изложението му бе допълвано от г-жа Янита Илиева – началник отдел „Предварителен контрол” в дирекция „Централно звено за финансиране и договаряне” (Изпълнителна агенция по Инструмента) на Министерството на финансите. Г-н Шаренков акцентира върху поисканото пред Европейската комисия от страна на заместник министър-председателя и министър на вътрешните работи – г-н Цветан Цветанов, удължаване на срока за сключване на договори (настоящият изтича на 31 декември т.г.), за да се осигури възможност за максимално усвояване на предвидения по Инструмента финансов ресурс. По това искане се очаква становището на Европейската комисия, но засега службите работят съгласно валидността на текущия краен срок. Към началото на месец декември т.г. е контрактуван малко под половината от предвиденият бюджет. Съществува риск от връщане на неусвоените средства по Инструмента Шенген на Европейската комисия и финансиране на поетите национални ангажименти с финансови ресурси от държавния бюджет. В рамките на изслушването бе отчетена и предстоящата промяна на Националната точка за контакт по Инструмента Шенген, а по-конкретно прехвърлянето и от Министерството на финансите към Министерски съвет, което ще бъде уредено с изменението на ПМС № 84/17.04.2007 г. за определяне на реда за управление и наблюдение на Инструмента за подобряване на бюджетните парични потоци и за подпомагане изпълнението на Шенгенското споразумение.
Актуална информация по статуса на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство пред КЕВКЕФ представи г-жа Цветана Герджикова – главен директор на Главна дирекция „Структурни фондове и международни образователни програми” в Министерството на образованието, младежта и науката (Изпълнителна агенция по Програмата). Г-жа Герджикова маркира в основни линии напредъка по отделните приоритетни оси като подчерта, че на последното заседание на Комитета за наблюдение по Програмата, постигнатият до момента прогрес е бил отчетен като задоволителен. Тя напомни и за прехвърлянето на Националното координационно звено от Министерството на финансите към Министерски съвет (в дирекция „Мониторинг на средствата от ЕС”).
Напредъкът по Преходния финансов инструмент пред КЕВКЕФ представи в резюме г-жа Таня Георгиева – главен секретар на Министерството на финансите и Упълномощен ръководител програма (PAO). Крайният срок за сключване на договорите по Програмата, с бюджет от 33,3 млн. евро, изтича на 15 декември 2009 г. Очаква се до приключването на този срок да бъдат подписани още няколко Twinning Light договори по Преходния финансов инструмент.
Предвид натоварения дневен ред за заседанието на КЕВКЕФ и необходимостта от разглеждане на допълнителен законопроект в неговия край, а именно проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, не бе изслушана и дискутирана информация за състоянието по Норвежката програма за сътрудничество, както бе предвидено в програмата за заседанието. Предварителна справка по темата бе предоставена от съответните ведомства на КЕВКЕФ преди заседанието и е приложена към настоящия доклад, като Комисията си запазва правото да изслуша актуална информация за напредъка по Програмата по време на някое от бъдещите си заседания.
С оглед характера на част от дискутираните теми, считам за важно да отбележа, че на заседанието присъства и г-жа Свилена Симеонова – ръководител на Отделение в Сметната палата на Република България.
Повече подробности по докладваните теми се съдържат в предварителните материали, изпратени до КЕВКЕФ от съответните ведомство преди заседанието (същите са приложени към настоящия доклад).