КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
13/01/2010
проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 902-01-60, внесен от Министерския съвет на 17 декември 2009 г.
На заседанието, проведено на 13 януари 2010 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда, внесен от Министерския съвет.
В заседанието на Комисията взе участие Христина Митрева – заместник-министър на труда и социалната политика.
І. Със законопроекта се цели да се усъвършенства нормативната уредба на трудовите правоотношения.
ІІ. Настоящият законопроект е съобразен с изискванията на Решение на Комисията от 12.11.2008 година относно правилата, приложими към командированите национални експерти и националните експерти на обучение към службите на Комисията (С (2008) 6866), Решение 2004/677/EО на Съвета от 24 септември 2004 година относно Правилника, приложим за националните експерти и военния персонал, командировани в Европейската агенция по отбрана и с Правилата за командироване на националните експерти в Европейския парламент, приети с решение на бюрото от 7 март 2005 г.
В чл. 120а, ал. 2 от законопроекта се предвижда, че работникът или служителят си запазва трудовото правоотношение и продължава да получава от работодателя основното си трудово възнаграждение за срока, в който той изпълнява дадена длъжност в институция на Европейския съюз. Тази промяна е предвидена и в Преходните и заключителните разпоредби, а именно за изменение на чл. 81в, ал.2 от Закона за държавния служител.
Със законопроекта се регламентира срока на командироването за предоставяне на услуги в друга държава-членка на Европейския съюз, в друга държава-страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или в Конфедерация Швейцария, който ако надвишава 30 календарни дни, страните следва да уговорят за този срок същите минимални условия на работа, установени за работниците и служителите, изпълняващи същата или сходна работа в приемащата държава.
Създава се нова разпоредба със законопроекта, съгласно която за трудов стаж се счита и времето през което се изпълнява държавна служба или работа по трудово правоотношение, съгласно законодателството на друга държава-членка на Европейския съюз.
ІІІ. Към законопроекта може да бъде направена следната бележка:
В чл. 121, в новата ал.3; чл. 351, в новата ал.2; чл. 353 и чл. 354, в новата ал.2 думите „ друга държава-членка на Европейския съюз, на Европейското икономическо пространство или Конфедерация Швейцария” да се заменят с думите „друга държава-членка на Европейския съюз, в друга държава-страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или в Конфедерация Швейцария”.
ІV. В заключение може да се каже, че законопроектът е съобразен с изискванията на Решение на Комисията от 12.11.2008 година относно правилата, приложими към командированите национални експерти и националните експерти на обучение към службите на Комисията (С (2008) 6866), Решение 2004/677/EО на Съвета от 24 септември 2004 година относно Правилника, приложим за националните експерти и военния персонал, командировани в Европейската агенция по отбрана и с Правилата за командироване на националните експерти в Европейския парламент, приети с решение на бюрото от 7 март 2005 г. В законопроекта се предвиждат и други изменения, които нямат отношение към правото на Европейския съюз, но и не му противоречат.
С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 13 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 902-01-60, внесен от Министерския съвет на 17 декември 2009 г., като водещата комисия вземе предвид направената бележка между първо и второ гласуване на законопроекта.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ
НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
/п./СВЕТЛИН ТАНЧЕВ