Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
20/01/2010

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците, № 002-01-2, внесен от Министерския съвет на 6 януари 2010 г.
    На заседанието, проведено на 20 януари 2010 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците, внесен от Министерския съвет.
    В заседанието на Комисията взеха участие представители на Министерство на околната среда и водите – Клементина Денева – главен секретар, и Оля Матова – началник отдел „Управление на производствени и опасни отпадъци”.

    I. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците е насочен към привеждане в съответствие на българското законодателство с изискванията, предвидени в някои от европейските актове в тази област. Промяната се налага поради допуснати непълноти във въвеждане на разпоредбите на европейското законодателство при предишни промени в закона.

    1. С новата ал. 3 на чл. 41 от законопроекта се въвежда изискването на чл.12 §1 от Директива 2000/76/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно изгарянето на отпадъци. В предлаганата редакция на законопроекта се въвежда изискването за осигуряване на участие на обществеността и обществен достъп до заявлението за издаване на разрешение за извършване на дейности по изгаряне или съвместно изгаряне на отпадъци.

    2. В чл.26, ал.1, т.2 от законопроекта се въвежда изискването на чл.17 от Директива 2006/66/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно батерии, акумулатори и отпадъци от батерии и акумулатори и за отмяна на Директива 91/157/ЕО. В новата редакция на чл.26, ал.1, т.2 и в ал.4 от законопроекта, в съответствие с Директивата се предвижда, че министърът на околната среда и водите или оправомощено от него длъжностно лице води публични регистър на лицата, които пускат на пазара батерии и акумулатори, включително вградени в уреди и моторни превозни средства, както и се урежда съдържанието на регистъра. В законопроекта се предлага създаването на нов чл.26а, според който в съответствие с Директива 2006/66/ЕО, се задължават лицата, пускащи на пазара батерии и акумулатори, включително и вградени в уреди и моторни превозни средства да бъдат регистрирани.


    3. В чл. 26а, ал.2 от законопроекта се предвижда, че подлежат на вписване в регистър и лицата, които пускат на пазара електрическо и електронно оборудване. С тази разпоредба се въвежда изискването на чл. 12 от Директива 2002/96/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно отпадъци от електрическо и електронно оборудване.

    4. В промените предвидени в чл.39, ал.1, от законопроекта се въвеждат коректно изискванията на чл.7, §1 и с чл.8, §1 от Директива 1999/31/ЕО на Съвета относно депонирането на отпадъци. За пълно хармонизиране на законодателството ни с изискванията на Директива 1999/31/ЕС е необходимо въвеждането на финансова гаранция като условие за издаване на разрешение за дейности по депониране на отпадъци. В Глава пета от законопроекта се създава нов раздел ІVа „Обезвреждане на отпадъци чрез депониране”, в който се създават финансовите инструменти за осигуряване на средства за закриване и следексплотационни грижи на депата, съгласно чл.10 от Директивата.

    5. От 1 януари 2007 г. като член на ЕО, Република България пряко прилага регламентите на Общността. С цел създаването на правна рамка за прилагане на Регламент (EО) № 1013/2006 на Европейския парламент и на Съвета относно превози на отпадъци и осъществяване на контрола по прилагането му в законопроекта се предвижда промяна на раздел V, глава пета от Закона за управление на отпадъците относно „Трансграничен превоз на отпадъци” и създаването на нови чл.98а-98г, в които се определят компетентните органи, които осъществяват контрола по изпълнението на разпоредбите на Регламента.

    ІІ. В заключение може да се каже, че предложеният проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците въвежда коректно разпоредбите на изброените Директиви, които подлежаха на хармонизиране.

    С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 13 гласа „за”, и 2 глас „въздържал се”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците, № 002-01-2, внесен от Министерския съвет на 6 януари 2010 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ
    НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ:

    /п./СВЕТЛИН ТАНЧЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума