Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
14/04/2010

    Изслушване за напредъка по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007 – 2013 г.
    На основание чл. 99, ал. 3 от ПОДНС, на своето редовно заседание от 14 април 2010 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) проведе изслушване за напредъка по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007 – 2013 г. (ОПРКБИ). За да представят актуална информация по Програмата, в заседанието взеха участие: г-н Евгени Ангелов – заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма, г-жа Жулиета Хубенова - съветник по европейски програми, г-жа Грета Добрева – и.д. директор на дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност”, Управляващ орган (УО) на Програмата и г-жа Мариана Велкова – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на МСП (в чиято структура е включено Междинното звено по ОПРКБИ).

    Участие в заседанието на КЕВКЕФ взеха и представители от организациите на бизнеса, сред които г-н Цветан Симеонов – председател на Българската търговско-промишлена палата, г-н Камен Колев, заместник-председател на Българската стопанска камара и председател на Съвета за обществени консултации към КЕВКЕФ, г-н Петър Андонов – програмен директор в Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и др.

    С оглед предварителното представяне на информация по темата за изслушването (предвид големия й обем, към настоящия доклад е приложен само основният текст на справката), г-н Евгени Ангелов обърна внимание на следните по-важни моменти при управлението на ОПРКБИ:

    • Оптимизиран е работният процес по Програмата – утвърден е актуализиран вариант на Процедурен наръчник за УО, разписани са нови Вътрешни правила за работа на оценителните комисии и екипите по договаряне при процедури за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата и т.н.;

    • Паралелно с оптимизационните процеси се изпълняват и необходимите дейности по отношение на сключените договори с бенефициентите;

    • Работи се и за подобряване на нормативната уредба в страната, в т.ч. в процес на съгласуване е проект на ПМС за изменение и допълнение на ПМС № 236/27.09.2007 г. за приемане на детайлни правила за допустимост на разходите по ОПРКБИ, съ-финансирана от Европейския фонд за регионално развитие, подготвени са предложения за изменение и допълнение на ПМС № 121/31.05.2007 г. за определяне на реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОП, съ-финансирани от СКФ на ЕС и по Програма ФАР на ЕС и ПМС № 55/12.03.2007 г. за условията и реда за определяне на изпълнител от страна на бенефициенти на договорена безвъзмездна финансова помощ от СФ на ЕС, Програма ФАР на ЕС и от ФМ на ЕИП. УО на ОПРКБИ е предложил и промяна в Информационната система за управление и наблюдение на структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН) с оглед ускоряване процеса на плащанията по Програмата;

    • Подобрен е процесът на комуникация между УО и Междинното звено на Програмата;

    • При управлението и изпълнението на ОПРКБИ е въведен един по-отворен и прозрачен подход за взаимодействие с бизнеса в страната. По-голямата част от предложенията на бизнеса за подобряване на процесите са отчетени и приети, а за неприетите – отказът е аргументиран с изискванията по приложимите Регламенти.

    Г-жа Жулиета Хубенова очерта накратко напредъка по отделните Приоритетни оси на Програмата. Тя информира, че до края на 2010 г. предстои да бъдат отворени за кандидатстване схеми на обща стойност от около 674 млн. евро. (вкл. Инициативата JEREMIE с бюджет от 200 млн. евро).

    В отговор на допълнителните въпроси от страна на КЕВКЕФ за напредъка при подготовката за стартиране на Инициативата JEREMIE в страната, г-н Евгени Ангелов направи съответните разяснения. Подготвени са проект на РМС за одобряване на проект на Споразумение за изменение и допълнение на Рамковото Споразумение между правителството на Република България, представлявано от министъра на икономиката, енергетиката и туризма, и Европейския инвестиционен фонд за прилагане на Инициативата JEREMIE в България и проект на Споразумение за изменение и допълнение на Финансово Споразумение между правителството на Република България, представлявано от министъра на икономиката, енергетиката и туризма, и Европейския инвестиционен фонд. Същите предстои да бъдат разгледани на заседание на Министерски съвет на 21 април 2010 г. След това се очаква предприемането на съответните стъпки от страна на Европейския инвестиционен фонд за стартиране процеса по реално изпълнение на Инициативата в страната. С промените се въвеждат по-ясни механизми за контрол, засилва се прозрачността при управлението на средствата и се избягва опасността от бъдещо разглеждане на подкрепата като държавна помощ, с което отпада необходимостта от нотифицирането й пред Европейската комисия. Намерено е и решение на въпроса за приемствеността след приключване на настоящия програмен период. Почти половината от подкрепата по линия на Инициативата JEREMIE ще бъде насочена към рискови инвестиции. Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) комуникира интензивно с представителите на Европейския инвестиционен фонд. Финансовият ресурс от 200 млн. евро в рамките на Инструмента ще бъде депозиран в БНБ и усвоен до края на 2010 г. предвид факта, че средствата са заявени пред Европейската комисия още през 2007 г. (Правилото N+3)

    Г-жа Мариана Велкова представи накратко реформите в Изпълнителната агенция за насърчаване на МСП, в т.ч. въведената от месец февруари т.г. система за оценка на индивидуалното трудово представяне и постигнатите резултати в работата на служителите на Междинното звено, която е пряко обвързана с тяхното месечно възнаграждение. Извършват се промени в Процедурния наръчник на Междинното звено и във Вътрешните правила за работа.

    Бяха изслушани и отзивите на представителите на бизнеса за ефективността на извършените промени при управлението и изпълнението на ОПРКБИ. Отново бе подчертан ръстът в усвояването на средствата като бе изразена надежда от страна на г-н Камен Колев за успешно усвояване на бюджета на Програмата при интензивна работа по нейното реализиране. Той призова да се мисли за увеличаване размера на авансите до 50%, но представителите на МИЕТ поясниха, че това не е допустимо съгласно изискванията на Регламентите (максималният размер е 35%). Бяха отправени конкретни запитвания и предложения по таргетирането във времето на предстоящи стъпки при управлението на ОПРКБИ, в т.ч. по отношение отваряне на покани за набиране на проектни предложения. Представителите на бизнеса обърнаха внимание, че все още фирмите изпитват затруднения при разработването на проектни предложения и в тази връзка трябва да се работи в посока опростяване на насоките за кандидатстване. Г-н Петър Андонов подчерта, че изискването за обезпечаване на авансовите плащания с банкова гаранция трябва да се промени, защото не е работещо. Може да се мисли за заменянето му със запис на заповед и договор с банка по аналог с отпускането на кредит. В отговор на това предложение, представителите на МИЕТ обясниха, че това е изискване на Сертифициращия орган и е обвързано с наличието на по-голяма сигурност. Г-н Цветан Симеонов апелира да се стартира от рано подготовката за следващия програмен период (2014 – 2020 г.) като се търсят по опростени правила и процедури.

    КЕВКЕФ поздрави екипа на МИЕТ за очевидния напредък при управлението на Програмата. Отчетена бе разликата в размера на извършените плащания по ОПРКБИ след последното изслушване по темата – от справките на дирекция „Национален фонд” в Министерство на финансите е видно, че към 31 март 2010 г., разплатените средства са вече над 12 млн. евро (за сравнение, към 31 октомври 2009 г., тази цифра е едва около 778 хил. евро). Г-н Евгени Ангелов уточни, че към датата на изслушването разплатените средства са вече приблизително 14 млн. евро. Определено е генериран напредък, но той все още не е задоволителен за ръководството на ведомството и занапред ще продължи сериозната дейност за ускоряване на процесите и все по-сериозно подпомагане на бизнеса в страната.

    Г-жа Меглена Плугчиева отправи призив към представителите на МИЕТ, на заседания на КЕВКЕФ, при докладване напредъка по ОПРКБИ, да участва и министърът на икономиката, енергетиката и туризма. В отговор, г-н Евгени Ангелов уточни, че министърът е на служебно посещение в чужбина и именно поради тази причина няма възможност да вземе лично участие в заседанието, въпреки желанието му за това.

    КЕВКЕФ обърна внимание на представителите на МИЕТ за необходимостта от провеждане на засилена информационна кампания за бенефициентите с оглед на настъпилите промени в хода на оптимизиране изпълнението на ОПРКБИ.


    СВЕТЛИН ТАНЧЕВ

    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
    Форма за търсене
    Ключова дума