КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
16/06/2010
Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за разследване и предотвратяване на произшествия и инциденти в гражданското въздухоплаване, № 002-00-20/3.05.2010 г.
I. На заседанието, проведено на 16 юни 2010 г. Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за разследване и предотвратяване на произшествия и инциденти в гражданското въздухоплаване, включено като т. 18 от Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2010 г.), както и внесената на 3 май 2010 г. Рамкова позиция на Министерския съвет по Предложението.
II. Предложеният Регламент има за цел да уеднакви правилата и процедурите при независимото техническо разследване на авиационни произшествия и инциденти, като отстрани съществуващите към момента различия в прилагането на Директива 94/56/ЕО на Съвета от 21 ноември 1994 година относно определяне на основните принципи при разследването на произшествия и инциденти в гражданското въздухоплаване, която представлява действащата регулаторна рамка. Директива 94/56/ЕО отразява изискването на Анекс 13 към Чикагската конвенция (Конвенцията за международно гражданско въздухоплаване) за създаване на специализирани независими органи за разследване на произшествия, чиято цел е единствено установяване на причините за възникване на авиационни събития и за набелязване мерки за тяхното предотвратяване, а не установяване на нечия вина или отговорност, с което се занимават органите на досъдебно и съдебно производство.
Наличието на Регламент в областта на разследването и предотвратяването на произшествия и инциденти в гражданското въздухоплаване ще позволи задължителното и еднакво прилагане на нормите в областта на разследването на авиационни произшествия в държавите-членки.
В предложението за Регламент се урежда насърчаването на доброволното сътрудничество, чиито цели са заложени в правно обвързваща рамка. То се основава върху наличните в държавите-членки ресурси и опит от съществуващото неформално сътрудничество на националните органи за разследване на авиационни събития. Съгласно предложения Регламент това неформално сътрудничество ще премине в европейска мрежа на органите за разследване на авиационни събития в гражданското въздухоплаване. „Мрежата” ще допринесе за по-голяма еднородност, по-добро прилагане и изпълнение на законодателството на ниво ЕС. Освен това тя ще увеличи капацитета за водене на разследвания в ЕС и ще засили превантивната функция на разследването на произшествия, като насърчава по-структурираното сътрудничество между националните органи за разследване на авиационни събития, Комисията и Европейската агенция за авиационна безопасност, при напълно запазване на независим статут.
Според предложението за Регламент, „мрежата” няма да е юридическо лице, а мандатът й се ограничава върху консултативни и координиращи задачи. „Мрежата” ще представлява институция, която преследва цел от общ европейски интерес, което ще даде възможност на ЕС да подпомага дейността й с безвъзмездна годишна помощ, въз основа на съгласувана годишна работна програма.
Предложението за Регламент предвижда разработване на мерки за безопасност, въвеждането им в единна система, която да бъде част от единната европейска система за докладване на авиационни събития (ECCAIRS) и изграждане на механизъм за следене прилагането на тези мерки.
Предвижда се създаване на национален план в държавите-членки за подпомагане на пострадалите при авиационни произшествия и техните близки. С предложението за Регламент ще бъдат установени общи изисквания за авиокомпаниите на ЕС по отношение на списъците на пътниците и защитата на съдържаната в тях информация.
Горепосочените мерки, заедно с някои други, също разписани в предложението за Регламент, са средство, с което ще се избегне пожелателният характер на доброволното сътрудничество между държавите-членки в областта на разследването и предотвратяването на произшествия и инциденти в гражданското въздухоплаване.
III. Съгласно Рамкова позиция № 002-00-20, внесена от Министерския съвет на 3 май 2010 г., Република България подкрепя проекта на Регламент на Европейския парламент и на Съвета за разследване и предотвратяване на произшествия и инциденти в гражданското въздухоплаване със следните препоръки:
- проектът следва да отчита стандартите и препоръчителните практики на Анекс 13 към Конвенцията за международното гражданско въздухоплаване;
- проектът следва да прецизира взаимоотношенията между органите на независимото техническо разследване и Европейска агенция за безопасност на авиацията (EASA) в контекста на изискванията на Анекс 13, при спазване принципа на независимост на техническото разследване;
- някои от предложените текстове на проекта биха създали противоречие с чл. 2 т. 3 на Регламент 1321/2007 на Европейската комисия, с който, в съответствие с Директива 2003/42/ЕО, се гарантира онлайн достъп на всяка институция, занимаваща се с регулиране безопасността на гражданското въздухоплаване или разследване на произшествия и инциденти в гражданското въздухоплаване в рамките на ЕС, до централния регистър за съхранение на цялата информация, получена от държавите-членки. Изключение се прави за информацията, която пряко идентифицира оператора или въздухоплавателното средство, станали обект на доклад за събитие. В проекта на Регламент на Европейския парламент и на Съвета е предложено Европейската агенция за безопасност на авиацията да има директен достъп до информация за идентифициране на превозвача, което поражда противоречието.
IV. Рамковата позиция на Министерския съвет е единодушно одобрена на редовно заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, проведено на 13.05.2010 г., като нейните членове са отчели положителния ефект, който би имал Регламентът по отношение на засилване на независимостта на техническото разследване, подобряване на взаимоотношенията между независимото техническо разследване и съдебното такова.
V. В становището на ЕК по отношение спазване на принципа на субсидиарност, се посочва, че с предложението за Регламент няма да се промени настоящото разпределение на отговорностите при разследванията на произшествия и инциденти в гражданското въздухоплаване, като отговорни остават компетентните органи на държавите-членки.
VI. След състоялата се дискусия, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове счита, че предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за разследване и предотвратяване на произшествия и инциденти в гражданското въздухоплаване следва да бъде подкрепено.
Докладът бе подкрепен с 14 гласа "за”.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ
НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
/п./ СВЕТЛИН ТАНЧЕВ