Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
23/06/2010

    Стратегическа рамка за европейско сътрудничество „Образование и обучение 2020”, № 002-00-20/3.05.2010 г.


    I. На заседанието, проведено на 23 юни 2010 г. Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа Стратегическа рамка за европейско сътрудничество „Образование и обучение 2020”, включена като т. 30 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на ЕС (2010 г.), както и внесената на 3 май 2010 г. Рамкова позиция на Министерския съвет по Стратегическата рамка.


    II. На 15 февруари 2010 г. на заседание на Съвета по образование, младеж и култура на ЕС е приет съвместен доклад за 2010 г. относно напредъка по изпълнението на работната програма „Образование и обучение 2010 г.” за периода 2007-2009 г. Като цяло докладът показва подобрение на постиженията в областта на образованието в Европа, като политиките на ЕС спомагат за насърчаване на реформите на национално равнище. Същевременно продължават да са налице значителни предизвикателства, особено по отношение на нивата на грамотност.

    В рамките на заседанието на Съвета по образование, младеж и култура на ЕС е обсъдена ролята на образованието и обучението в усилията на Европа да насърчи растежа и заетостта в контекста на подготовката за новата стратегия „Европа 2020”, която да замени Лисабонската стратегия. В рамките на традиционната дискусия по време на Съвета по предложение на Председателството са откроени два основни въпроса за структуриране на дебата на министрите:

    1. Ролята на образованието и обучението в усилията на Европа да насърчи растежа и заетостта, наред със социалната справедливост и социалното сближаване;
    2. Начинът, по който министрите на образованието могат да допринесат за бъдещата програма „Европа 2020” и за осигуряването на подходящи ресурси за сектора на образованието и обучението.

    В резултат от проведената дискусия, министрите се обединяват около позицията, че образованието заема централно място в усилията на Европа за насърчаване на растежа и заетостта. Знанията са не само ключ към възстановяване от настоящата икономическа криза, но са от решаващо значение и в дългосрочен план, тъй като новите работни места изискват все по-високо ниво на умения. Министрите подчертават и социалното измерение на образованието и неговото значение от гледна точка на разпространяването на европейските ценности и предоставянето на възможност на всички граждани да допринасят за обществото. Те смятат, че образователните системи следва да се стремят към високи постижения и равнопоставеност. Освен това в прехода към по-устойчива, „по-зелена“ икономика образованието ще бъде решаващ фактор за адаптиране към променящите се начин на живот и стопански практики. За постигане на тези цели много от министрите наблягат на важната роля, която следва да играе новата стратегическа рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението.

    В допълнение някои министри изразяват интерес към предложението в целите на бъдещата стратегия „ЕС 2020“ да бъде включена специфична образователна целева стойност, като повишаване броя на лицата завършили трета степен на образование.

    В заключение министрите подчертават необходимостта от поддържане на инвестициите в образованието и обучението с цел модернизиране на системите за образование и обучение и утвърждаване на основани на знанието икономика и общество. Средствата следва да се използват по-целенасочено, ефикасно и прозрачно. Няколко делегации отбелязват също, че биха желали значението на образованието да бъде отразено в предстоящата реформа на бюджета на ЕС.

    На национално ниво Програмата за развитие на образованието, науката и младежките политики в Република България (2009-2013 г.) обуславя стратегическите направления за политиката на страната в тази област.

    III. Съгласно Рамкова позиция на Министерския съвет № 002-00-20/03.05.2010 г., Република България изцяло подкрепя проекта на Съвместния доклад за 2010 г. на Съвета и на ЕК за напредъка в изпълнение целите на работната програма „Образование и обучение 2010”. Страната ни одобрява факта, че докладът обхваща всички аспекти на ключовите теми и представлява надеждна основа за развитие на образователните и обучителни системи в ЕС. В общи линии напредъкът на отделните държави е ясно представен и добре анализиран. Документът може да бъде използван като полезна отправна точка в процеса на по-нататъшно разработване и развитие на европейските и национални политики, основаващи се на факти и доказателства (evidence-based policy making), както и на практиките в тази област.


    IV. Рамковата позиция на Министерския съвет е единодушно одобрена на редовно заседание на Комисията по образованието, науката, въпросите на децата, младежта и спорта, проведено на 9 юни 2010 г., със забележка, че от формална страна позицията на вносителя не е обективирана, съгласно чл. 104 от ПОДНС – не е подписана предложената позиция, както и няма съпровождащо становище от МС.


    V. След състоялата се дискусия, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове счита, че от постъпилите документи от Министерския съвет може да се направи извода, че Стратегическата рамка за европейско сътрудничество „Образование и обучение 2020” е съобразена с националния интерес на Република България и може да бъде подкрепена. В допълнение, може да се направи заключението, че образованието и обучението заемат централно място в Лисабонската стратегия за растеж и заетост и представляват ключов елемент в по-нататъшните действия във връзка с нея за постигането на поставените до 2020 г. цели.


    Докладът бе подкрепен със 16 гласа "за”.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ
    НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ

    /п./СВЕТЛИН ТАНЧЕВ


    Форма за търсене
    Ключова дума