Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
20/10/2010

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 002-01-85, внесен от Министерския съвет на 1 октомври 2010 г.
    На заседанието, проведено на 20 октомври 2010 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, внесен от Министерския съвет.

    В заседанието на Комисията взе участие представители на Министерство на финансите - Людмила Петкова - директор на дирекция "Данъчна политика", Даниела Нонина – началник отдел в Дирекция "Данъчна политика", експерти.


    I. Със законопроекта за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗИД на ЗКПО) се предлага приемане на разпоредби, гарантиращи съответствието на българсктоо законодателство с европейските изисквания относно общата система на данъчно облагане на плащания на лихви и роялти между свързани дружества от различни държави членки.

    II. Законопроектът цели въвеждането на изискванията на Директива 2003/49/ЕО относно общата система на данъчно облагане на плащания на лихви и роялти между свързани дружества от различни държави-членки. Изискването на член 1, параграф 1 от директивата определя, че плащания на лихви и роялти в държава-членка се освобождават от всякакви данъци, налагани върху такива плащания в тази държава, независимо дали се събират чрез удържането им при източника или чрез определянето им на базата на данъчни декларации, при условие, че бенефициерът на лихвите или роялтите, е дружество от друга държава-членка или е с място на стопанска дейност в друга държава-членка. Съгласно клаузите на Приложение VІ-6, „Данъчна политика“ от Договора за присъединяване на България и Румъния към Европейския съюз, България има право да не прилага разпоредбите на член 1 на Директива 2003/49/EО до 31 декември 2014 г. През този преходен период, данъчната ставка върху плащанията на лихви и на роялти, извършвани към свързано дружество от друга държава-членка или към място на стопанска дейност на свързано дружество от държава-членка, намиращо се в друга държава-членка, не трябва да надвишава 10% до 31 декември 2010 г. и не трябва да надвишава 5% за следващите години до 31 декември 2014 г.

    III. В съответствие с Директива 2003/49/ЕО се налага създаването на нов член в ЗИД на ЗКПО. В глава двадесет и пета е създаден чл. 200а – „Данъчна ставка на данъка върху доходи от лихви, авторски и лицензионни възнаграждения”, в чийто ал. 1 са определени две кумулативни условия, изпълнението на които определя данъчна ставка от 5% върху доходите от лихви, авторски и лицензионни възнаграждения:
    - притежател на дохода е чуждестранно юридическо лице от държава-членка на ЕС, или място на стопанска дейност в държава-членка на ЕС, на чуждестранно юридическо лице от държава-членка на ЕС;
    - местното юридическо лице – платец на дохода, или лицето, чието място на стопанска дейност в Република България е платец на дохода, е свързано лице с чуждестранното юридическо лице – притежател на дохода, или с лицето, чието място на стопанска дейност е притежател на дохода.

    С ал. 2 на същия член коректно се въвеждат изискванията на Член 1, §16 от Директива 2003/49/ЕО, който гласи: „Държавата източник връща надвзетия при източника данък в срок от една година след надлежно получаване на заявлението и на такава допълнителна информация, каквато би сметнала за разумно да поиска“.
    Видовете плащания (плащания, които се третират като разпределение на печалба или като изплащане на капитал съгласно законите на държавата източник; плащания от искове по дългове, които водят до право на участие в печалбите на длъжника; плащания от искове по дългове, които дават право на кредитора да замени своето право на лихва за право на участие в печалбите на длъжника; плащания от искове по дългове, при които няма клауза за връщане на главницата, или когато сумата е дължима след повече от 50 години след датата на емитирането), за които държавата източник не е задължена да гарантира предимствата на Директива 2003/49/ЕО, се въвеждат с текстовете на новия чл. 200а, ал. 3, т. 1-4 от законопроекта.
    Условията, поставени от чл. 1, § 4, § 5 и чл. 3 от Директива 2003/49/ЕО във връзка с понятията: „дружество от държава-членка”, „свързани дружества” и „място на стопанска дейност” се въвеждат с чл. 200а, ал. 4, т. 1 - 4 от законопроекта.
    § 24 от законопроекта създава две нови Приложения - № 4 и № 5 към ЗКПО, които коректно отразяват посоченото в чл. 3, б.а), подточка iii и Приложението към Директива 2003/49/ЕО. Приложение № 4 представлява Списък на чуждестранните юридически лица в държавите-членки на ЕС, а Приложение № 5 дава изчерпателен Списък на данъците в държавите-членки на ЕС.

    IV. Въз основа на гореизложеното може да се направи заключение, че предложеният законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане въвежда коректно изискванията на Директива 2003/49/ЕО на Съвета от 3 юни 2003 г. относно общата система на данъчно облагане на плащания на лихви и роялти между свързани дружества от различни държави-членки.


    С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 10 гласа „за”, 3 гласа „въздържал се”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за Корпоративното подоходно облагане, № 002-01-85, внесен от Министерския съвет на 1 октомври 2010 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
    КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ
    ФОНДОВЕ:

    /п./МОНИКА ПАНАЙОТОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума