Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
11/05/2011

    Проведено изслушване на представители на Министерството на вътрешните работи и Министерството на финансите за усвояването на средствата от Европейския съюз в Република България
    На основание чл. 99, ал. 3 от ПОДНС, на редовно заседание от 11 май 2011 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) изслуша актуална информация за постигнатия напредък и моментното състояние при управлението на европейските средства в страната по линия на следните източници на финансиране:
    • Инструмента Шенген;
    • Оперативна програма „Административен капацитет” 2007 – 2013 г.;
    • Преходния финансов инструмент и
    • Програма ФАР.

    Участие в заседанието на КЕВКЕФ като представители на изпълнителната власт взеха: г-н Димитър Георгиев – заместник-министър на вътрешните работи, г-н Иван Шаренков – директор на дирекция „Международни проекти” в Министерството на вътрешните работи (МВР), г-жа Моника Димитрова – директор на дирекция „Оперативна програма Административен капацитет” в Министерството на финансите (МФ) и г-жа Карина Караиванова – директор на дирекция „Национален фонд” в МФ.
    Съгласно установената в КЕВКЕФ практика, предварителна информация за изслушването бе предоставена от страна на МВР и МФ и разпространена до членовете на Комисията преди провеждане на заседанието, като копие на същата е приложено към настоящия доклад (вж. Приложението).

    Председателят на КЕВКЕФ г-жа Моника Панайотова напомни, че крайният срок за изпълнение и разплащане по Инструмента Шенген е изтекъл на 31 декември 2010 г. Тя подчерта, че през 2011 г. обаче продължава изпълнението по някои договори, финансирани с бюджетни средства (напр. изграждане на интегрирана система за контрол и наблюдение на българо-турската граница и координационен център, текуща поддръжка на сгради на Главна дирекция „Гранична полиция” по външните граници на страната и т.н.). Дейностите по мониторинг и оценка за изпълнението на Инструмента Шенген също остават текущи през 2011 г. Г-жа Моника Панайотова добави още, че предстои подготовка и изпращане до Европейската комисия на Окончателен доклад за изпълнението на Инструмента Шенген, като срокът за неговото представяне е 30 юни 2011 г. В тази връзка, КЕВКЕФ ще продължава да следи развитието по темата и ще очаква, на следващото изслушване по Инструмента Шенген, да бъде информирана за изпълнението на това задължение и последвалата реакция на Европейската комисия по Окончателния доклад. Развитието по темата ще бъде отразено и в Междинния доклад на Комисията за усвояването на средствата от ЕС в Република България за 2011 г.

    Г-н Димитър Георгиев информира народните представители за моментното състояние по Инструмента Шенген. Той обърна внимание на по-мащабните договори, изпълнени към 31 декември 2010 г., в т.ч. за доставка на:
    • Корабна техника за повишаване ефективността на граничния контрол по Черно море;
    • Хеликоптери за въздушното наблюдение като елемент от интегрирания контрол на външните граници на Европейския съюз;
    • Автомобили с висока и нормална проходимост за целите на граничния контрол и др.

    По отношение на процеса по верифициране на разходите, г-н Димитър Георгиев поясни, че въз основа на извършени проверки по верификация, Изпълнителната агенция (дирекция „ЦЗФД” в МФ) е изготвила 5 доклада по сертификация и декларации за допустимите разходи, обхващащи всички изпълнени договори. Същевременно, извършените проверки на място от страна на МВР по изпълнените договори са показали, че бенефициентите използват по целесъобразност доставената техника.

    Г-н Димитър Георгиев подчерта отличната комуникация между МВР и МФ, като изрази увереност, че горепосоченият срок за представяне на Окончателния доклад за изпълнението на Инструмента Шенген пред Европейската комисия ще бъде спазен.

    В рамките на изслушването бе обсъдена и организацията на предстоящото посещение на членовете на КЕВКЕФ на ГКПП-Капитан Андреево, с цел запознаване на място с нивото на подготовка и техническа обезпеченост на граничния пункт. Г-н Димитър Георгиев предложи осъществяването му през месец юни или средата на месец юли т.г. Конкретната дата ще бъде обект на допълнително съгласуване.

    В отговор на призива от заместник-председателя на КЕВКЕФ г-жа Меглена Плугчиева за информиране и представяне нивото на подготовка и техническа обезпеченост на ГКПП-Капитан Андреево и пред партньорите от останалите страни-членки на ЕС, г-н Димитър Георгиев информира за вече предприетите действия в тази посока от страна на МВР. Коментирани бяха редица приключили и предстоящи инициативи с международно участие, чрез които МВР представя пред европейските партньори моментното състояние и готовността на страната ни за присъединяване към Шенгенското пространство.
    В рамките на изслушването по темата бе обсъден и въпрос, поставен от г-н Корман Исмаилов, за организацията на пропускателния режим по ГКПП в периодите между отделните смени на служителите. Г-н Димитър Георгиев поясни реда за електронно определяне на конкретните постове, където служителите на Главна дирекция „Гранична полиция” следва да застъпят на смяна (преди старта на дежурството), с което се изолира човешкия фактор и не се допускат предпоставки за корупционни практики.

    Г-н Димитър Георгиев благодари на народните представители от всички парламентарни групи за подкрепата в рамките на единодействието по темата Шенген.

    Председателят на КЕВКЕФ г-жа Моника Панайотова благодари на представителите на МВР за прецизно представената информация за текущото състояние по Инструмента Шенген, по който страната ни е съумяла да постигне пълно договаряне и усвояване на предвидения финансов ресурс, както и за отличната координация в рамките на външнополитическата програма на парламента във връзка с подкрепата от страна на Народното събрание за присъединяването на Република България към Шенгенското пространство.

    Моментният статус и постигнатия напредък по Оперативна програма „Административен капацитет” 2007 – 2013 г. бе представен пред КЕВКЕФ от страна на г-жа Моника Димитрова – директор на Управляващия орган на програмата (Дирекция „Оперативна програма Административен капацитет” в МФ). По-важните акценти от предварителните материали по темата и изказването на г-жа Моника Димитрова могат да бъдат обобщени както следва:

    • От старта на Програмата през 2007 г. са отворени общо 50 процедури за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, а броят на подадените проектни предложения (към 30 април 2011 г.) възлиза на 1621. Сключени са 267 договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, с над 230 различни бенефициента по Програмата. Приключили са вече над 190 проекта;

    • Към 30 април 2011 г. са договорени приблизително 48,9% от разполагаемите ресурси по Оперативна програма „Административен капацитет” 2007 – 2013 г., а разплащането достига величина от около 24,8% от нейния бюджет;

    • В Индикативната годишна работна програма на Управляващия орган за 2011 г. са включени 13 процедури за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. Към края на месец април т.г., 8 от процедурите вече са отворени като възможност за кандидатстване;

    • На 28 април 2011 г. е обявена открита процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет „Извършване на междинна оценка на Оперативна програма „Административен капацитет”. Оценката на Програмата следва да бъде извършена до 6 месеца след сключването на договора с избрания изпълнител;

    • Сред основните идентифицирани проблеми при реализацията на Оперативна програма „Административен капацитет” 2007 – 2013 г. е липсата на капацитет за управление на проектите от страна на бенефициентите. В тази връзка, Управляващият орган организира обучения за тях, насочени към управлението на проектите;

    • Работи се активно и за укрепване капацитета на Управляващия орган, чиято нова структура е одобрена на 24 март 2011 г. Усилия са насочени и към допълнително подобряване на комуникацията с бенефициентите и повишаване качеството на контрол.

    В отговор на въпрос, от заместник-председателя на КЕВКЕФ г-жа Меглена Плугчиева, за причините, довели до забавяне в темповете на реализация на Програмата от 2010 г., г-жа Моника Димитрова подчерта наличието на проблеми, акумулирани повече от една година и наследени проекти, оставени на практика на самоуправление. Анализират се причините за тези проблеми и се полагат усилия за преодоляването им. Значително е подобрена комуникацията с бенефициентите по проблемните проекти.

    По отношение на текущото състояние при изпълнението на проектите по Преходния финансов инструмент и приключването на Програма ФАР, могат да бъдат откроени следните по-важни аспекти от изслушването и предварителните материали за заседанието от МФ:
    • Председателят на КЕВКЕФ г-жа Моника Панайотова напомни, че периодът за изпълнение на проектите по Преходния финансов инструмент е приключил на 15 декември 2010 г., a срокът за разплащане изтича на 15 декември 2011 г. и в тази връзка КЕВКЕФ ще продължи да следи развитието по темата. Към 31 март 2011 г., са разплатени приблизително 85% от договорените средства по Инструмента. Г-жа Карина Караиванова информира, че съгласно разчетите на МФ, до затварянето на Инструмента, се очаква да бъдат разплатени 93% от договорените по него средства или 65% от отпуснатия бюджет;

    • Изпълнението на проектите по Програма ФАР е приключило на 30 април 2010 г., a на 30 април 2011 г. е изтекъл и срокът за разплащане по удължените проекти. Постигнатото договаряне по този източник на финансиране е 77%. Към 31 март 2011 г. са разплатени 86% от договорените средства или 66% от отпуснатия бюджет по Програмата. Преди затварянето на Програма ФАР, предстоят проверки на място в страната от Европейската комисия за степента на постигане на целите по Финансовите меморандуми/Финансовите споразумения, както и за гарантиране устойчивостта на резултатите. Председателят на КЕВКЕФ г-жа Моника Панайотова обърна внимание на факта, че при предходното изслушване за напредъка по Програма ФАР (от 8 декември 2010 г.), от МФ е предоставена информация, съгласно която делът на разплатените средства от договорените, считано към 30 ноември 2010 г., възлиза на 89%, а делът на разплатените средства от общия предвиден бюджет на Програмата възлиза на 68%. Данните за настоящото изслушване по тези два показателя, отчетени към 31 март 2011 г., показват занижение – съответно на 86% и 66% (т.е. около 36 млн. евро по-малко изплатени средства в абсолютно изражение). В тази връзка, г-жа Карина Караиванова уточни, че отчетеното намаление в размера на разплатените средства за периода 1 декември 2010 г. – 31 март 2011 г. се дължи на възстановени средства от бенефициентите.

    МОНИКА ПАНАЙОТОВА

    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
    Форма за търсене
    Ключова дума