Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
23/11/2011

    проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 102-01-75, внесен от Министерския съвет на 11 ноември 2011 г.
    На заседанието, проведено на 23 ноември 2011 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда, внесен от Министерския съвет.
    В заседанието на Комисията взеха участие Тотю Младенов – министър на труда и социалната политика, Деяна Костадинова – заместник-министър на труда и социалната политика, и Емил Мирославов – директор на Дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд”.

    I. Настоящият законопроект има за цел да хармонизира българското законодателство с изискванията на две европейски директиви в областта на трудовите правоотношения – Директива 2008/104/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 19 ноември 2008 година относно работа чрез агенции за временна заетост и Директива 2010/18/ЕС на Съвета от 8 март 2010 година за прилагане на ревизираното рамково споразумение за родителския отпуск, сключено между Конфедерацията на европейския бизнес (BUSINESSEUROPE), Европейската асоциация на занаятите и малките и средните предприятия (UEAPME), Европейския център на предприятията с държавно участие и на предприятията от общ икономически интерес (CEEP) и Европейската конфедерация на профсъюзите (ETUC), и за отмяна на Директива 96/34/ЕО.

    Разпоредбите на законопроекта са съобразени и с изискванията на Конвенция № 181 на Международната организация на труда относно частните бюра (агенции) по труда от 1997 г., ратифицирана от България на 13 януари 2005 г., в сила от 24 март 2005 г.

    II. Основната цел на законопроекта е да уреди нормативно специфичните трудови правоотношения между предприятията, които осигуряват временна работа, работниците и служителите и предприятията ползватели.

    Директива 2008/104/ЕО е насочена към гарантиране защитата на наетите чрез агенции за временна заетост работници и повишаване качеството на работата чрез агенции за временна заетост, като цели да допринесе по този начин за създаването на работни места и разработването на гъвкави форми на заетост. Директивата изисква от държавите членки в срок до 5 декември 2011 г. да направят преглед на ограниченията и забраните за използване на работа чрез агенциите за временна заетост, с цел установяване на тяхната обоснованост. Директивата не засяга националните изисквания по отношение на регистрацията, лицензирането, сертифицирането, финансовите гаранции или мониторинга на агенциите за временна заетост.

    Във връзка с транспонирането на изискванията на Директивата § 5 от законопроекта предвижда създаването на нов ,,Раздел VІІІв Допълнителни условия за извършването на работа чрез предприятие, което осигурява временна заетост” в глава пета на кодекса, уреждащ правоотношенията между предприятията, осигуряващи временна работа, работниците и служителите и предприятията ползватели.

    В законопроекта е предвидено, че изпращането на работника или служителя за изпълнение на временна работа в предприятие ползвател под негово ръководство и контрол се уговаря в трудовия договор с предприятие, което осигурява временна работа.

    Регламентирано е, че предприятията, които осигуряват временна работа, осъществяват своята дейност след регистрация в Агенцията по заетостта по ред и условия, определени в Закона за насърчаване на заетостта.

    Изрично са регламентирани задълженията на предприятието, което осигурява временна работа и задълженията на предприятието ползвател към изпратените за извършване на временна работа работници и служители. С оглед гарантиране защитата на работниците и служителите, изпратени за изпълнение на временна работа в предприятие ползвател, и за да не се допусне нарушение на принципа на равно третиране, в законопроекта са уредени и техните права.

    § 22 от законопроекта дефинира понятията „предприятие, което осигурява временна работа”, „предприятие ползвател”, „основни условия на труд и заетост”, в съответствие с дадените в Директива 2008/104/ЕО определения.

    С § 10 и § 11 от законопроекта се въвеждат и разпоредбите на Директива 2010/18/ЕС на Съвета от 8 март 2010 година за прилагане на ревизираното рамково споразумение за родителския отпуск. Предложената промяна на чл. 167а, ал. 1 от Кодекса на труда предвижда всеки от родителите (осиновителите) да може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител (осиновител) с негово съгласие. Също така се предлага нова разпоредба в Кодекса на труда (чл. 167б), която урежда правата на работника и служителя, който се завръща на работа след ползване на отпуск по чл. 163 – 167а или поради прекъсване на ползването му.

    Със законопроекта се предлагат и редица изменения в Закона за уреждане на колективните трудови спорове, Закона за здравословни и безопасни условия на труд, Кодекса за социално осигуряване и Закона за насърчаване на заетостта.

    III. КЕВКЕФ обръща внимание при разглеждане на законопроекта да се има предвид следното:

    1. Предвид изтичането на 5 декември 2011 г. на срока за нотифициране пред Европейската комисия на мерките по транспониране на Директива 2008/104/ЕО, е необходимо разглеждането и приемането на законопроекта от Народното събрание на Република България да се осъществи в спешен порядък;

    2. С цел прецизиране на текста е необходимо да се преформулира § 23 от законопроекта;

    3. В законопроекта са предвидени и други изменения, които нямат отношение към европейското право. Въпреки това, с оглед отразяване на международната практика по отношение на изискванията за представителност на работодателските организации, КЕВКЕФ препоръчва § 3 от законопроекта да бъде допълнително уточнен от водещата комисия между първо и второ четене, с участието на работодателските организации на национално равнище, имащи отношение по темата.


    IV. В заключение може да се каже, че предложеният законопроект въвежда коректно изискванията на европейското право в областта на трудовите правоотношения.


    С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове единодушно предлага (с 11 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 102-01-75, внесен от Министерския съвет на 11 ноември 2011 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ
    НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ:

    /п./МОНИКА ПАНАЙОТОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума