Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
30/11/2011

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за Комисията за финансов надзор, № 102-01-77, внесен от Министерски съвет на 21 ноември 2011 г.
    На заседанието, проведено на 30 ноември 2011 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за Комисията за финансов надзор, внесен от Министерски съвет.

    В заседанието на Комисията взеха участие Цветанка Михайлова – началник на отдел в Дирекция „Държавен дълг и финансови пазари”, Министерство на финансите, и Антония Гинева – член на Комисията за финансов надзор.

    I. Настоящият законопроект за изменение и допълнение на Закона за Комисията за финансов надзор /КФН/ цели въвеждане в българското законодателство на промени, произтичащи от създаването на Европейска система за финансов надзор и правомощията на новите европейски надзорни органи – Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване, Европейския орган за ценни книжа и пазари и Европейския съвет за системен риск.
    II. С проекта на закон се въвежда принципното задължение за сътрудничество и предоставяне на информация от националния надзорен орган на Европейската комисия, европейските надзорни органи и Европейския съвет за системен риск, като конкретните задължения за Комисията за финансов надзор са въведени в съответните специални закони: Кодекса за социално осигуряване, Закона за публичното предлагане на ценни книжа, Закона за пазарите на финансови инструменти, Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране и в Закона срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти. Измененията в горепосочените закони касаят процедурите, които ще се спазват, при наличие на разногласия между КФН и надзорен орган от друга държава членка относно решаването на процедурен въпрос или въпрос по същество при прилагането на акт на европейското право. В тези случаи КФН ще има право да се обърне за съдействие към Европейския орган за ценни книжа и пазари, съответно на Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване, за да бъде постигнато съгласие с надзорния орган на дадената държава членка или въпросът да се реши от европейския надзорен орган.
    III. Законопроектът има за цел също така да отстрани правните пречки пред изпълнението на задълженията за обмен на информация между националните компетентни органи и европейските надзорни органи, в унисон с преамбюла на Директива 2010/78/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г.
    По отношение режима на съхранение и разкриване на професионална тайна, на Комисията за финансов надзор се дава правото да разкрива пред европейските надзорни органи и Европейския съвет за системен риск информация, представляваща професионална тайна, когато тя им е необходима за изпълнение на техните функциите. Посредством предлаганите изменения в специалните закони се уреждат и конкретни задължения за КФН да предоставя на европейските органи информация в законово определен срок- обобщена справка или конкретни данни за издадени от комисията и нейните органи индивидуални административни актове от значение за интегрираните и взаимосвързани европейски финансови пазари.
    IV. В проекта на закон са включени и разпоредби в съответствие с Препоръка 2004/913/ЕО на ЕК по отношение на режима на възнагражденията на директорите на дружества, чиито ценни книжа са допуснати до търговия на регулиран пазар, Препоръка 2009/384/ЕО на ЕК относно политиката на възнаграждения в сектора на финансовите услуги и Препоръка 2009/385/ЕО на ЕК за допълнение на Препоръка 2004/913/ЕО и Препоръка 2005/162/ЕО по отношение на режима за възнагражденията на директорите на дружества, чиито ценни книжа са допуснати до търговия на регулиран пазар.
    В специалните закони са заложени изисквания към дружествата за допълнително социално осигуряване, застрахователните и презастрахователните компании, инвестиционните посредници, управляващите и инвестиционните дружества да създадат и поддържат политика за възнагражденията на работещите за тях лица.
    Предлага се и изменение на Кодекса за застраховането във връзка с подписаното Допълнение към Многостранното споразумение между националните бюра на застрахователите на държавите - членки на Европейското икономическо пространство, и на други асоциирани държави от 29 май 2008 г., относно присъединяването на националното бюро на Сърбия, считано от 1 януари 2012 г.

    В резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове единодушно предлага (с 14 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за Комисията за финансов надзор, № 102-01-77, внесен от Министерски съвет на 21 ноември 2011 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ
    НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ:

    /п./МОНИКА ПАНАЙОТОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума