КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
09/05/2012
Изслушване на министъра на регионалното развитие и благоустройството за текущия статус и постигнатия напредък при управлението на средствата от Оперативна програма „Регионално развитие” 2007 – 2013 г., Програмите за трансгранично сътрудничество и Програма ИСПА
На основание чл. 99, ал. 3 от ПОДНС, на редовно заседание, проведено на 9 май 2012 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) изслуша актуална информация за постигнатия напредък и текущия статус по:
• Оперативна програма „Регионално развитие” 2007 – 2013 г. (ОПРР);
• Програмите за трансгранично сътрудничество 2007 – 2013 г.;
• Проектите по Програма ИСПА/Кохезионен фонд (Регламент 1164/94) в сектор „Околна среда”, управлявани от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Статусът по горепосочените източници на европейско финансиране бе представен пред КЕВКЕФ от г-жа Лиляна Павлова – министър на регионалното развитие и благоустройството. В заседанието, като представители на МРРБ, взеха участие и г-жа Деница Николова – Главен директор на Дирекция „Програмиране на регионалното развитие”, г-жа Мария Дузова – и.д. Главен директор на Главна дирекция „Управление на териториалното сътрудничество” и г-жа Йорданка Стоянова – Главен директор на дирекция „Европейски инфраструктурни проекти и благоустройствени дейности” в МРРБ.
По-важните аспекти от предварително предоставената информация за изслушването и презентацията пред КЕВКЕФ на г-жа Лиляна Павлова (тук приложена) по отношение на напредъка в реализацията на ОПРР, могат да бъдат обобщени както следва:
Общ физически и финансов напредък:
• От стартирането на Програмата до 30 април 2012 г. са публикувани 44 схеми за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на обща стойност 1,584 млрд. евро или 99 % от бюджета на ОПРР (1,601 млрд.евро) и са подадени 1722 проектни предложения. Сключени са 919 договора, като общият размер на предоставената безвъзмездна финансова помощ е 1,322 млрд. евро или 83 % от бюджета на ОПРР, а плащанията по договори са – 369 млн. евро или 28 % от размера на договорените средства и 23 % от бюджета на ОПРР;
• За периода 1 януари 2012 г. – 30 април 2012 г. са сключени 169 договора на обща стойност на безвъзмездната финансова помощ – 193 млн. евро, а разплатените средства са в размер на 46 млн. евро.
• По отношение на физическия напредък по Програмата – към 30 април 2012 г. са приключили общо 163 проекта, като близо 1,5 млн. души е населението, облагодетелствано от обновената инфраструктура (обновени сгради на образователната, културна инфраструктура, обновена градска среда, укрепване на свлачища).
Напредък по ключови проекти на ОПРР:
Министър Павлова представи напредъка по някои ключови за програмата проекти и схеми – интегриран градски транспорт, Иницитатива JESSICA, жилищна политика, вкл. изграждане на социални жилища, деинституционализацията на деца и др. По отношение на схемата за деинституционализация на децата в България, министър Павлова отбеляза, че до лятото на 2012 г. ще бъдат сключени договори с всички 62 общини. Очаква се от 1 юли да започне и реалното подаване на проекти по програмата за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради. Вече е избрана търговската банка, която да предоставя нисколихвени кредити и заеми на сдружения на етажните собственици или на самите собственици на самостоятелни обекти. През септември 2012 г. предстои обявяването на иновативната схема „Зелена и достъпна градска среда” (с планиран общ ресурс 90 млн. евро), към която ще бъде насочен целият освободен ресурс от Програмата. Конкретни бенефициенти по схемата ще бъдат 36-те общини, центрове на градски агломерационни ареали. Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ по проект – 2,5 млн. евро. Проектите следва да са разработени в резултат на широко обсъждане и избор на идея за най-доброто обемно-пространствено решение.
Подготовка за следващия програмен период 2014-2020 г.:
Основни приоритети за финансиране:
Интерес сред народните представители предизвика подготовката на бъдещата регионална оперативна програма. Министър Павлова подчерта, че бъдещата оперативна програма ще бъде приоритетно насочена към градското развитие. Като основни приоритети за финансиране от ОПРР за периода 2014-2020 г., тя посочи:
- градското развитие, реализирано в рамките на Интегрирани планове за градско възстановяване и развитие. Инвестициите ще се реализират в определените до 3 зони за въздействие - зони с преобладаващ социален характер, зони с потенциал за икономическо развитие, зони на публични функции с висока обществена значимост. Ще се подкрепят дейности насочени към подобряване на градската среда, превенция на риска, общинска образователна, здравна, социална, културна, спортна инфраструктура, зони с потенциал за икономическо развитие, интегриран градски транспорт;
- провеждане на секторни политики от регионално значение, които ще бъдат финансирани извън Интегрираните планове за градско възстановяване и развитие. В рамките на тези политики попадат държавната здравна, социална и образователна инфраструктура;
- развитие на туризма и културата и използване на специфичния местен потенциал;
- енергийна ефективност, като отделен приоритет – мерки за енергийна ефективност в жилищни и обществени (публични) сгради;
- засилено прилагане на инструментите за финансов инженеринг, особено по отношение на градското развитие и туризма – реализиране на проекти от типа JESSICA.
Подготовка на списък със зрели проекти:
На 30 март 2012 г. е публикувана схема за безвъзмездна финансова помощ „В подкрепа за следващия програмен период” по линия на Приоритетна ос 5 „Техническа помощ” с общ размер 7,6 млн. евро и конкретни бенефициенти 36 общини центрове на градски агломерации. Схемата се изпълнява чрез изцяло електронно кандидатстване в Модула за електронни услуги на ИСУН. Срокът за подаване на проектни предложения е 30 октомври 2012 г. Целта на схемата е да се подготви списък с „готови за финансиране” инвестиционни проекти, с които 36-те общини центрове на градски агломерации ще имат възможност да кандидатстват за финансиране през следващия програмен период 2014 – 2020 г. в рамките на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие.
Определяне на агломерационни ареали (полюси на растеж):
Първите изводи от извършения до момента социално-икономически анализ показват, че в България е формиран силно развит район от ниво 2 - Югозападен, и силно изоставащ район от ниво 2 - Северозападен; въпреки това междурегионалните различия в сравнение с различията спрямо ЕС, са слаби. Наблюдават се два модела на регионално развитие: център-периферия и двуполюсен модел.
Избран е изпълнител за осъществяване на услугата по разработване на Националната концепция за пространствено развитие (НКПР) за периода 2013-2025 г., с цел пространственото координиране на процесите, протичащи в националната територия чрез създаване на пространствено-устройствена основа. С НКПР ще се прецизира обхватът на агломерациите и градските ареали на високите йерархични нива – столица, големи градове, средни градове. В ход е и изпълнението на услуга „Закупуване на софтуер за географска информационна система за нуждите на ОПРР за програмен период 2014-2020 г.”
Министър Павлова изрази готовност през месец юни 2012 г. да представи пред КЕВКЕФ резултатите от втория етап на социално-икономическия анализ – фокусиране на анализа.
По време на последвалата дискусия всички народни представители поздравиха г-жа Павова за постигантите високи резултати, отчитайки, че ОПРР е най-сложната програма от гледна точка на включените в нея дейности – от инфраструктура до прилагане на меки мерки. Председателят на КЕВКЕФ, г-жа Моника Панайотова приветства възприетия подход на изследване ефекта от изпълнението на ОПРР, както по отношение на индикаторите, така и с оглед осъществяваните реформи в страната, с подкрепата на ОПРР. Г-жа Искра Михайлова, на свой ред, изрази удовлетворението си от представената подробна информация за реализираните индикатори, които са в основата на постигнатия ефект от програмата. В тази връзка тя отбеляза, че интегрираният подход е правилният подход за управление на ОПРР.
На въпрос на зам.-председателя на Комисията – г-н Джевдет Чакъров, относно опасността от загуба на средства, поради действието на правилото n+3/n+2, министър Павлова увери, че предвид темповете, с които се развива Програмата, на този етап не съществува риск от загуба на средства. Като аргумент в тази посока, тя добави, че до момента са сертифицирани 60 млн. евро от планираните 120 млн. евро за разплащане по Програмата през 2012 г. Целта на министерството е да бъде допълнително ускорено това темпо, за да могат да бъдат разплатени планираните над 200 млн. евро през 2013 г.
Зам.-председателят на КЕВКЕФ г-н Владимир Тошев постави въпрос за координацията между МРРБ и МТИТС от гледна точка на инвестициите в пътна инфраструктура, за да се обезпечи свързаността на регионите (чрез общинската пътна мрежа) с основните пътни артерии – автомагистралите. В тази връзка, министър Павлова обърна внимание, че предвид планирания обхват на бъдещата ОПРР, няма да бъдат финансирани проекти за 2-ри и 3-ти клас републикански пътища и общинска пътна мрежа. Тези интервенции се очаква да попаднат в обхвата на бъдещата оперативна програма „Транспорт”. Тя добави, че малките пътища най-вероятно ще останат извън обхвата на европейското финансиране.
Зам.-председателят на КЕВКЕФ г-жа Меглена Плугчиева се поинтересува дали все още се поддържа идеята за отделни регионални оперативни програми, както и предвиждат ли се средства от бъдещата ОПРР за финансиране на проекти по Дунавската стратегия. В отговор, министър Павлова отбеляза, че МРРБ ще се придържа към провеждането на единна регионална политика. Чрез идентифициране на „полюси на растеж” на принципа на „системата на светофара”, към които да бъдат насочени необходимите инвестиции, отпада необходимостта от разработване на отделни регионални програми. Що се касае до Дунавската стратегия, министър Павлова информира за усилията, които министерството полага в преговорния процес за новия програмен период, Дунавската стратегия да бъде определена като макрорегионална програма (по подобие на Програмата за Югоизточна Европа), за да има собствен източник на финансиране. Тъй като проектите на регламенти за периода 2014-2020 г. не създават възможност проекти по Дунавската стратегия да бъдат финансирани от бъдещата ОПРР, се проучва възможността това да бъде осъществено по линия на новия Механизъм за свързване на Европа (Connecting Europe Facility). В тази връзка, г-жа Павлова отбеляза, че по този ред ще бъдат предложени проектите за изграждане на жп линията Видин-София, както и проектът за навигация по р. Дунав.
По отношение на Програмите за трансгранично сътрудничество (ТГС) 2007 – 2013 г. по външните граници на Европейския съюз (ЕС) – Македония, Сърбия и Турция, от презентацията на г-жа Лиляна Павлова се откроиха следните по-важни моменти:
• Към настоящия момент се изпълняват общо 132 договора по трите програми, сключени в рамките на първите покани за набиране на проектни предложения (май-август 2011 г.) на обща стойност 27,7 млн. евро. Исканата сума за верификация по трите програми е в размер на 2,8 млн. евро, а изплатената достига едва 750 хил. евро. Общата сума, която предстои да бъде договорирана до края на 2012 г. е 26 млн. евро. Минималната сума, която следва да бъде разплатена (без авансови плащания) е 13 млн. евро, като при настоящите темпове на изпълнение на програмите се очаква да бъдат сертифицирани около 5 млн. евро;
• Беше отчетена реалната опасност от загуба на средства, поради същественото забавяне в процеса на верификация на разходите на територията на държавите-партньори, поради липса на изградена система за първо ниво на контрол (в Турция и Македония).
• Бяха посочени проблеми на проектно и партньорско ниво, свързани със затруднената комуникация, липсата на ангажираност от държавите-партньори, съществено забавяне в получаване на националното съ-финансиране на държавите партньори (Македония), както и ниска усвояемост на средствата от страна на проектните партньори през първите два отчетни периода от изпълнението на договорите;
Министър Павлова отбеляза полаганите усилия от страна на МРРБ за минимизиране на възможните загуби, като е отправило молба за съдействие от страна на всички заинтересовани и пряко отговорни в този контекст институции с цел избягване на възможните загуби. Планирани са срещи с представители на ЕК за запознаване с констатираните проблеми по тези програми.
Във връзка с Програмите за ТГС по вътрешните граници на ЕС – с Румъния и Гърция, министър Павлова отбеляза текущия статус:
• По Програмата Румъния – България са подписани 115 договора на обща стойност 196,6 млн. евро, а разплатените средства са в размер на 22,1 млн. евро.
• По Програма Гърция – България се изпълняват 64 договора по първата покана за набиране на проекти на обща стойност 64,3 млн. евро. По втората покана за набиране на проекти са одобрени 26 проекта на стойност 48,8 млн. евро. Изплатени са 10 млн. евро. Трета покана за набиране на проектни предложения (стратегически проекти) ще бъде публикувана май 2012 г.
По отношение на подготовката на бъдещите програми за ТГС за периода 2014-2020 г., министър Павлова сподели, че България ще настоява за опростяване на структурата и процедурите по управление на тези програми, както и за по-ясния им фокус върху големи и стратегически важни за регионите проекти.
Министър Павлова отчете успешното приключване на всички проекти по Програма ИСПА/Кохезионен фонд (Регламент 1164/94) в сектор „Околна среда”, управлявани от МРРБ. Усвоени са над 97 % от средствата, а целите са постигнати на 100 %. Всички пречиствателни станции за отпадни води са въведени в експлоатация. Министър Павлова отбеляза и високото качество на изпълнените проекти - пречиствателната станция в Русе е една от най-модерните в страната.
МОНИКА ПАНАЙОТОВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ