КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
16/05/2012
Проведено изслушване на Министерството на труда и социалната политика относно напредъка по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2007 - 2013 г.
На основание чл. 99, ал. 3 от ПОДНС, на редовното си заседание от 16 май 2012 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) изслуша актуална информация за текущото състояние и постигнатия напредък по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2007 – 2013 г.
Участие в заседанието на Комисията от страна на политическото ръководство на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) взеха: заместник-министър Зорница Русинова, която е и ръководител на Управляващия орган на ОП, Наталия Ефремова - директор на дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти“ и Елка Димитрова - директор на дирекция – „Политики на пазара на труда“. На заседанието присъстваха и представители на Министерството на образованието, младежта и науката: Юлия Минева-Милчева - директор на Дирекция „Структурни фондове и международни образователни програми“ и Ирена Каракачанова - началник на отдел „Национална информационна система за младежта" в Дирекция „Младеж”.
Съгласно установената в КЕВКЕФ практика, предварителна информация по темата на изслушването, бе предоставена от страна на МТСП и разпространена до членовете на Комисията преди провеждане на заседанието. Фокус върху основните акценти беше поставен и с презентация по време на заседанието (вж. Приложението).
По отношение на текущото състояние при изпълнението на проектите по ОПРЧР, могат да бъдат откроени следните по-важни аспекти от изслушването, представени накратко от заместник-министър Зорница Русинова, както и съгласно предварителните материали за заседанието от МФ:
Общ напредък
• Още в края на 2011 г. е програмиран близо 99% от бюджета на програмата. Договорените средства към май 2012 г. достигат 75,6%, или в реално изражение ръстът спрямо декември 2011 г. е от над 244 млн. лв., с което размерът на договорените средства достига около 1 млрд. и 800 млн.лв.евро. Разплащането спрямо декември 2011 г. от 16,2% се е покачило на 20,8%, като в реален размер бележи увеличение с около 104 млн. лв. спрямо края на 2011 г., с което, по оперативни данни разплатените средства възлизат на близо 493 млн.лв. От заложените в ИГРП 2012 г. 14 процедури за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, са отворени 10.
• В контекста на новия акцент, който КЕВКЕФ се стреми да поставя върху ефекта от Оперативните програми, заместник-министър Русинова, представи физическия напредък на ОПРЧР, както и конкретните постигнати резултати в трите сфери на действие на Програмата – пазар на труда, образование и социално включване. По отношение на пазара на труда, тя отбеляза, че 205 хиляди заети и безработни лица са се включили в обучения, а за над 28 хиляди безработни лица е осигурено ново работно място. В сферата на образованието и социалното включване също се наблюдава напредък по изпълнението на индикаторите на ОПРЧР.
• Следва да се отбележи приносът на ОПРЧР за реализиране на ключови реформи в страната. Сред тях особено значение има деинституционализацията на грижите за децата, в която преобладаващата част от схемите са стартирали, като до края на 2012 г. ще стартират и последните три.
Предизвикателства през настоящия програмен период
• За да отговори на предизвикателството, свързано с правилото n+3/n+2 за 2012 и 2013 г., заместник-министърът подчерта, че договарянето през настоящата година трябва да достигне 90%, разплащането – 35%, а сертифицираните средства да са не по-малко от 16%.
• Справянето с младежката безработица беше маркирано като предизвикателство, във връзка с което, беше поставен акцент върху мерките, които МТСП предприема по отношение на младежката заетост, част от които се финансират със средства по Оперативната програма. За засилване на тези мерки призова и КЕВКЕФ в Годишния си доклад за усвояване на средствата от ЕС за 2011 г. В допълнение, по време на заседанието бе прието становище на Комисията по Пакета от мерки на ЕС за заетостта – създаване на работни места, реформиране на трудовия пазар. Заместник-министър Русинова се изказа в подкрепа на становището, като подчерта, че действията, които предприема МТСП до голяма степен кореспондират на констатациите и препоръките на КЕВКЕФ.
• Заместник-министър Русинова се спря на част от предприетите на национално ниво мерки, като например приетата през март 2012 г. Национална инициатива „Работа за младите хора”. В тази връзка, тя уточни, че Управляващият орган и Междинното звено по ОП в лицето на Агенцията по заетостта, имат готовност на следващия Комитет за наблюдение да предложат и нови схеми за намаляване на младежката безработица в страната. Тези схеми ще допълнят постигнатите резултати по вече стартиралите операции, каквато е схема „Създаване на заетост за младежите чрез осигуряване на възможност за стаж”, по която вече са осигурени 6-месечни стажове за близо 2 100 безработни младежи до 29-годишна възраст без трудов опит по специалността. В МТСП са сформирани две работни групи: едната, в която участват социалните партньори, НСОРБ и др. заинтересовани страни ще анализира инициативи и мерки, които могат да бъдат финансирани от бюджета на ОПРЧР в подкрепа на младежката заетост. Втората междуведомствена работна група ще се занимава с преглед на нормативната уредба в тази сфера.
Визия на УО за следващия програмен период 2014-2020
• В рамките на изслушването, заместник-министър Русинова представи и визията на Управляващия орган на оперативната програма по отношение на процеса на програмиране на средствата от Европейския социален фонд за следващия програмен период и дизайна на новата Оперативна програма. Тя уточни, че Управляващият орган подкрепя предложението на Европейската комисия минимум 20% от средствата от Европейския социален фонд да бъдат насочени за мерки в посока намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване.
• Ръководителят на УО представи и визията за приоритетите, които да бъдат финансирани по ОПРЧР през 2014-2020. УО предвижда 60% от бюджета на новата ОПРЧР да бъдат предназначени за изпълнението на четири инвестиционни приоритета: достъп до заетост за търсещите работа; интеграция на младите хора извън заетостта, образованието или обучението; повишаване знанията и уменията на работната сила; по-добър достъп до висококачествени социални услуги.
• В допълнение, на членовете на КЕВКЕФ беше предложен ясен график във връзка с планирането и дизайна на ОПРЧР 2014-2020. От него стана ясно, че към септември 2012 г. ще е готов първият проект на новата програма, а през март 2013 г. се очаква процесът да е финализиран.
В рамките на последвалата дискусия, народните представители от КЕВКЕФ изразиха положителната си нагласа към постигнатия напредък по ОПРЧР, като беше откроено наличието на ясен график и малко на брой приоритети по отношение на подготовката за следващия програмен период 2014-2020. Сред засегнатите по време на дискусията теми бяха връзката между образованието и последващата заетост, развитие на професионалното образование, възможностите на чуждестранните инвеститори да се възползват от средства по програмата с цел обучение на кадрите си, потенциални облекчения за работодателите, които наемат млади хора, постепенна децентрализация и изграждане на капацитет в общините във връзка с осигуряване на адекватни социални услуги с помощта на средствата по ОПРЧР и държавния бюджет.
В заключение, народните представители изразиха положителното си отношение към полезността на програмата, като се обединиха около визията, че ОПРЧР се нуждае от допълнително популяризиране, за да стигне до възможно най-голям брой хора от различни населени места. Заместник-министър Русинова се съгласи, но отбеляза действията в тази посока, като покани членовете на КЕВКЕФ на Годишното информационно събитие на ОПРЧР на 21 май 2012 г. и информира за предстоящите „дни на отворените врати“ по програмата през месец юли. Тази дейност е част от годишната информационна кампания на ОПРЧР за 2012 г.