Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
20/06/2012

    Изслушване на представители на Министерство на земеделието и храните пред Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове относно напредъка по Програма за развитие на селските райони 2007 – 2013 г. и напредъка по Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство” 2007 – 2013 г.
    На основание чл. 99, ал. 3 от ПОДНС, на заседание на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ), проведено на 20 юли 2012 г., бе изслушана информация от Министерство на земеделието и храните (МЗХ) относно:
    • Физическо и финансово изпълнение на Програма за развитие на селските райони 2007–2013 г. (ПРСР) и Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство” 2007–2013 г. (ОПРСР), идентифицирани проблемни области и предприети/планирани действия за разрешаването им и потенциалния риск от загуба на средства;
    • Постигнат напредък по отношение на заложени индикатори, цели и цялостен ефект от реализацията на ПРСР и ОПРСР до момента;
    • Развития в дебата и позициите на Република България по отношение на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз през следващия програмен период – 2014-2020 г.;
    От Министерството на земеделието и храните присъстваха г-жа Светлана Боянова – заместник-министър, г-н Цветан Димитров – заместник-министър, г-н Никола Христов – директор на Дирекция „Развитие на селските райони”, г-жа Мая Нинова – държавен експерт в Дирекция „Развитие на селските райони”. От ДФ “Земеделие” – РА присъстваха г-жа Десислава Тодорова – заместник-изпълнителен директор, г-н Иван Капитанов – заместник-изпълнителен директор, г-н Свилен Костов – заместник-изпълнителен директор. От Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) присъстваха г-н Драгомир Господинов – изпълнителен директор и г-жа Ирена Пенчева – заместник-изпълнителен директор. На срещата присъстваха и други представители на държавните институции, ангажирани с изпълнението на горепосочените програми.
    Съгласно установената в КЕВКЕФ практика, предварителна информация по темата на изслушването бе предоставена от страна на МЗХ и разпространена до членовете на Комисията преди провеждане на заседанието.
    I. По напредъка в реализацията на Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г.

    Постигнатият напредък и моментен статус по ПРСР бе представен от страна на заместник-изпълнителния директор на ДФ “Земеделие” г-жа Десислава Тодорова. Тя посочи, че към момента процентът на договорираните средства спрямо целия бюджет по ПРСР е в размер на 55-56 процента, като процентът на усвоените средства е малко повече от 39 на сто.
    Тя посочи, че от началото на годината до 18 юни договорираните средства само в размера на разходите, които идват от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, са почти 150 млн. евро, като размерът на платените средства е малко повече от 38 млн. евро.
    В допълнение, тя посочи че ДФ „Земеделие” обработва проектните предложения в рамките на законно установените срокове. В момента се обработват приетите проектни предложения от приеми в края на миналата година, както и тези, които са приети в рамките на първите шест месеца от тази година. Обработката на всички заявления върви в срок. Заявките за плащане също се обработват в два пъти по-малки срокове от тези, които са нормативно определени. Не се наблюдават забавяния в разглеждането на проекти на публични бенефициенти. Публикуван е и индикативен график за прием на проектни предложения за оставащия свободния ресурс по всички мерки до края на 2012 година.
    По отношение постигнатия напредък съгласно заложените индикатори и дефинираните цели на програмата, по информация на МЗХ, напредъка по ключови мерки от ПРСР към 01.06.2012 г. е както следва:
    По мярка 112 „Създаване на стопанства на млади фермери “ - още през 2009 г. по отношение на броя на заложените за подпомагане млади фермери чрез подписване на договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ е изпълнен на 99% чрез подписване на договори с над 4000 млади земеделци, които изпълняват проектите си в момента.
    По мярка 121 “Модернизиране на земеделски стопанства” изпълнението е 47% чрез сключване на 2515 договора със селски стопани. По отношение на общия обем на инвестициите са достигнати приблизително 63 % чрез договорирането на 606 млн. евро.
    По мярка 123 “Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти” по индикатори брой на подпомогнатите предприятия към 01.06.2012 г. са договорени проекти с 390 предприятия или изпълнението възлиза на приблизително 63 % от заложената цел – 620 предприятия. По отношение на общия размер на инвестициите, към 01.06.2012 г. изпълнението е на 71.5% на заложения индикатор чрез договорирането на над 385 млн. евро при заложени по ПРСР като цел 539,168 млн. евро.
    По мярка 312 „Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия“ – по отношение на общия обем на инвестициите са достигнати 88%. Като цел на мярката е заложено финансовите средства да достигнат до 4215 микропредприятия, като към 01.06.2012 са сключени договори със 762 бенефициента или по този показател успеваемостта е 18%.
    По мярка 321 “Основни услуги за населението и икономиката в селските райони” са достигнати приблизително 82% от общия обем на заложените инвестициите (договорени са 350,580 млн. евро). По отношение на заложените индикатори за реконструкция и рехабилитация на пътна инфраструктура изпълнението възлиза на 92%, а по отношение на сключени договори за рехабилитация на водопроводна и канализационна мрежа изпълнението възлиза на 59 %. Броят на изградените нови сгради и съоръжения, свързани със спорт са 64 или 36 % от заложените за изпълнение 180 проекта в тази област.
    II. По напредъка в реализацията на Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство” 2007-2013 г.

    Точката бе представена от заместник-министър Цветан Димитров. Той посочи, че към 8 юни 2012 г. договорираните средства по програмата са в размер на над 100 млн. лв., което представлява 50,6 процента от общия бюджет на програмата. Реално разплатените суми възлизат на 29,8 млн. лв., което е близо 15,1 процента от средствата по програмата.
    Според МЗХ, основните проблеми по програмата са свързани от една страна със сложната нормативна уредба на материята по отделни мерки, от друга – с недостатъчния финансов ресурс на самите бенефициенти. Затрудненията за намиране на кредитиране се дължат и на характера на проектите, голяма част от които са на стартиращи нови фирми, които банките разглеждат като високо-рискови кредитоискатели.
    Г-н Димитров сподели, че в резултат на направените изчисления и очаквания прогнозен размер на средствата, които биха могли да бъдат разплатени за 2012 г., ако не бъдат предприети съответните действия, потенциалната загуба на средства би могла да достигне 6 млн. лв. В отговор на тези предизвикателства, за наваксване на забавянето по програма е съставен План за действие включващ редица конкретни действия и мерки. Сред тях са отпадането на горния праг на финансовото подпомагане, повишаване размера на авансовото плащане, оптимизиране на процедурите за кандидатстване, облекчаване на бенефициентите по отношение на различни административни изисквания и др. Като част от инициативите в тази насока, е и създаденият и вече функциониращ гаранционен фонд. С реализирането на изготвения План за действие МЗХ предвижда до края на 2012 г. да бъдат сключени договори на приблизителна стойност от около 25 млн. лв. При запазване на постигнатия темп на нарастване на договорираните средства, до края на програмния период очакванията на МЗХ са почти целият финансов ресурс да бъде договориран.
    По отношение постигането на целите и изпълнение на заложените индикатори, заместник-министър Димитров посочи, че по ос 1 – намаляване капацитета на флота чрез постоянно прекратяване на риболовни дейности, се наблюдава по отношение на общия брутотонаж на риболовния флот намаление с 441 бруто тона. По отношение на общата мощност на двигателите на риболовния флот от първоначален размер 64 хил. киловата има намаление с 1500 киловата.
    По отношение индикаторите по ос 2 - по индикатор тонове продукция от аквакултура от първоначален размер 1 399 хил. тона е постигнато повишение към настоящия момент до 6 хил. тона. Наблюдава се увеличение и по индикатор “Увеличение на оборота” от първоначалния размер 2 млн. и 100 хил. евро. До 15 млн. 500 хил. евро. Броят на заетите в производството на аквакултури е увеличен близо три пъти. Добавената стойност на един зает е нараснала от 44 евро на 166 евро.
    По индикатор брой създадени рибарски групи по ос 4 са създадени шест рибарски групи, с които индикативният план е изпълнен на 100 процента.
    В заключение, заместник-министър Димитров информира народните представители и за развитието на дебата за общата рибарска политика през следващия програмен период. Като основен акцент, той изведе решението от Съвета на министрите проведен на 12 юни 2012 г. за създаване на Консултативен съвет за Черно море до 2014 г. и амбицията на България централата на този Консултативен съвет да бъде на територията на Република България.
    III. Развития в дебата и позициите на Република България по отношение на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз през следващия програмен период – 2014-2020 г

    В последвалата дискусия членовете на КЕВКЕФ изразиха задоволство от напредъка по програмите и отправиха редица въпроси, коментари и препоръки по отношение двете програми. Участие в дискусията взеха народните представители Светлин Танчев, Асен Агов, Владимир Тошев, Моника Панайотова, Силвия Хубенова и Искра Михайлова. От страна на изпълнителната власт отношение взеха заместник-министър Светлана Боянова и заместник-министър Цветан Димитров. Основните акценти могат да бъдат обобщени по следния начин:
    По отношение риска от загуба на средства по ПРСР – от страна на МЗХ са разработени 3 вероятностни сценария. Очакванията на Министерството са до края на 2012 г. да бъдат приети проектни предложения за целия наличен бюджет на програмата. Заместник-министър Боянова разясни, че рискът от потенциална загуба на средства съгласно правилото N+2 е най-голям в приоритетна ос 2 – „Земеделие и околна среда”: това се дължи от една страна на това, че оста е с фиксиран бюджет в размер на 25% от целя бюджет на ПРСР, от друга – кандидатстването по мярката е доброволно и интересът на бенефициенти до момента е слаб. За повишаване интереса на бенефициентите, от страна на МЗХ са предприети редица действия – информационни кампании, повишаване нивата на компенсаторни плащания на хектар, значително намаляване на изискваната документация и др. Очакванията на МЗХ са посредством предприетите мерки, през следващите години този риск да бъде минимизиран.
    По отношение прехвърляне на средства между мерки и оси на ПРСР – скоро се очаква решение на ЕК позволяващо прехвърляне на средства от мерките с по-нисък интерес към такива с по-висок, като мярка 112 – „Млад фермер”, мярка 121 – „Модернизиране на земеделските стопанства” и мярка 321 “Основни услуги за населението и икономиката в селските райони”.
    По отношение на Гаранционния фонд по ПРСР – очакванията са той да започне да функционира след месец септември, след приключването на започналата тръжна процедура за избор на търговски банки.
    Засилен интерес предизвика минималният процент средства които трябва да бъдат насочени към мерки с екологична насоченост през следващия програмен период. Г-жа Боянова посочи, че разговорите на ниво ЕС в тази посока продължават и регламентът за селските райони все още се изработва. Тя застъпи тезата, че този процент трябва да не бъде задължителен за държавите-членки предвид техните специфични различия и особености, а да бъде препоръчителен – страните-членки трябва да имат свободата сами да преценяват дали да заложат задължителен процент в програмите за мерките с екологична насоченост.
    По отношение бюджета през следващия програмен период – очакванията са за запазване на общия бюджет за земеделие. В този контекст се очаква и запазване на бюджета по програмата за рибарство – малко над 100 млн. евро.

    МОНИКА ПАНАЙОТОВА


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
    Форма за търсене
    Ключова дума