КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
11/07/2012
проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 202-01-39, внесен от Министерския съвет на 3 юли 2012 г.
На заседанието, проведено на 11 юли 2012 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, внесен от Министерския съвет.
В заседанието на Комисията взеха участие представители на Министерството на вътрешните работи - Веселин Вучков – заместник-министър, Мариана Маринова – заместник-директор на Дирекция „Миграция”, Николай Нанков – началник Сектор „Нормотворческа дейност” в Дирекция „Правно-нормативна дейност”.
I. Законопроектът основно цели привеждане на вътрешното законодателство в съответствие с изискванията на нормативната уредба на Европейския съюз, засягащи статута на дългосрочно пребиваващи лица, ползващи се с международна закрила. С него се транспонират разпоредбите на Директива 2011/51/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2011 г. за изменение на Директива 2003/109/ЕО на Съвета за разширяване на обхвата й до лица, ползващи се с международна закрила, и се изменят и допълват действащи разпоредби с цел постигане на пълно съответствие с правото на Европейския съюз (ЕС).
II. Със законопроекта се предлага създаване на правна възможност за бежанците и лицата, ползващи се с международна закрила, да придобият статут на дългосрочно пребиваващ в ЕС след петгодишно законно и непрекъснато пребиваване в Република България. Приведени са аргументи свързани с гарантиране на правна сигурност по отношение на пребиваването им в държавите-членки на ЕС и права, съпоставими с тези на гражданите на ЕС, след петгодишно законно пребиваване. По този начин се очаква създаване на основа за по-пълноценна интеграция на лицата, ползващи се с международна закрила в държавата на пребиваване, мобилност на територията на ЕС и равноправно третиране в широк спектър от икономически и социални въпроси.
Предвид наличието на немалък брой граждани на трети страни, установили се трайно на територията на Република България, но неотговарящи на критериите за получаване статут на дългосрочно пребиваване поради по-продължителни отсъствия по обективни, здравословни или други причини, се предлага възстановяване на правната възможност за придобиване право на постоянно пребиваване след петгодишно законно и непрекъснато пребиваване на територията на страната.
С предложения законопроект се предвиждат и изменения в Закона на чужденците в Република България (ЗЧРБ) насочени към прецизиране на основанията за експулсиране и създаване на възможност за спиране изпълнението на наложена принудителна административна мярка, в индивидуални случаи и при строго дефинирани условия.
В съответствие с Визовия кодекс са допълнени и прецизирани отделни разпоредби от ЗЧРБ, свързани с издаването на визи, с възможностите за удължаване на разрешеното пребиваване въз основа на издадена виза, както и предвиждане на основания за издаване на нормативни актове по прилагането на законовата уредба.
В изпълнение на принципа за осигуряване на най-добрия интерес на детето е предложено по отношение на непридружени малолетни и непълнолетни деца да се прилагат мерки за закрила съгласно Закона за закрила на детето, вместо да бъдат настанявани в специални домове за временно настаняване на чужденци.
Предложени са и други промени с цел усъвършенстване и прецизиране на нормативната уредба.
III. В заключение може да се каже, че предложените текстове отчитат и не противоречат на изискванията на Директива 2011/51/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2011 г. за изменение на Директива 2003/109/ЕО на Съвета за разширяване на обхвата й до лица, ползващи се с международна закрила.
С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове единодушно предлага (с 10 гласа „за“) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 202-01-39, внесен от Министерския съвет на 3 юли 2012 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ:
/п./МОНИКА ПАНАЙОТОВА