Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
04/07/2012

    Проведено изслушване на представители от кабинета на министъра по управлението на средствата от ЕС относно текущото състояние, постигнатия напредък и предизвикателствата пред Оперативна програма „Техническа помощ“ 2007 - 2013 г., Норвежката програма за сътрудничество и Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство
    На основание чл. 99, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, на свое редовно заседание, проведено на 4 юли 2012 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) изслуша актуална информация относно текущото състояние, постигнатия напредък и предизвикателствата пред Оперативна програма „Техническа помощ“ 2007 - 2013 г., Норвежката програма за сътрудничество и Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
    Заседанието на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове беше ръководено от нейния председател – г-жа Моника Панайотова. Участие в изслушването по посочените теми взеха: Радостина Ангелова - началник на кабинета на министъра по управление по средствата от ЕС, Добринка Кръстева - директор на дирекция „Програмиране на средствата от ЕС”, Анелия Грозданова - началник на отдел „Други инструменти и програми”, Галя Иванова и Даниела Николова - дирекция „Оперативна програма „Техническа помощ” и Добромир Василев, представител на Дирекция „Информация и системи за управление на средствата от ЕС”. В заседанието се включи и Мария Вълова – началник отдел „Външни европейски програми” към главна дирекция „Структурни фондове и международни образователни програми” в Министерството на образованието, младежта и науката.
    Съгласно установената в КЕВКЕФ практика, предварителна информация по темата на изслушването, бе предоставена от страна на УО и разпространена до членовете на Комисията преди провеждане на заседанието С представената по време на заседанието презентация (приложена към настоящия доклад), бе поставен фокус върху следните основни аспекти:

    Оперативна програма „Техническа помощ”

    По отношение на текущото състояние при изпълнението на проектите по ОПТП, могат да бъдат откроени следните по-важни аспекти от изслушването, представени накратко от Радостина Ангелова – началник на кабинета на министър Томислав Дончев:
    Общ напредък
    • Договорените средства по ОПТП към 30.06.2012 г. са в размер на 68 263 799,32 лв., което представлява 61,43 % от общия бюджет на програмата.
    • Реално изплатените средства са в размер на 27 975 899,89 лв. (25,17 % от бюджета на ОПТП).
    • Сертифицираните разходи към 30.06.2012 г. са в размер на 17 637 459,47 лв. (15,87 % от бюджета на програмата).
    • За периода 01.01 – 30.06.2012 г. договорените средства са нараснали с 12 220 488,98 лв., а изплатените - с 4 200 224,26 лв.

    Напредък по ключови проекти
    • ИСУН – реализиран е проект „Развиване на информационни системи във връзка с управлението и наблюдението на средствата от структурните инструменти на ЕС в България”. Отчита се значителен физически напредък - въведени са нови функционалности на ИСУН в контекста на „Дигиталната кохезия” (e-cohesion policy) посредством електронните услуги за бенефициентите. Чрез тази функционалност са приключени 3 процедури с електронно кандидатстване, а 182 са подадените онлайн проектни предложения. Важен напредък е осигуряването на интерфейси със SFC 2007 (с-мата на ЕК за нотифициране) и с програмите за трансгранично сътрудничество. Следва да се изтъкне и визията на УО за бъдещето на ИСУН през новия програмен период. Предвижда се да бъде създаден одитен модул, електронно въвеждане на разходите, функционалност за проследяване на заетите експерти по проектите, както и подобряване на съществуващата система за отчитане на индикатори.
    • Подпомагане на цялостния процес по изработване на новите програмни стратегически документи на Република България, както и по изготвяне на Договора за партньорство. По време на Деветото заседание на Комитета за наблюдение по ОПТП, министър Дончев е поставил акцент върху констатацията, че средствата от ОПТП са основният инструмент за реализиране на реформа в системата за управление на европейските средства в страната. В тази връзка, са и предприетите действия за подготовката на България за следващия програмен период, която се извършва преимуществено с експертизата и средствата по ОПТП. По данни на УО, проект на Договора за партньорство следва да бъде представен за разглеждане до месец март 2013 г.
    • Една от важните инициативи, финансирани със средства от ОПТП е създаването на мрежа от 28 информационни центъра – Централен информационен и координационен офис и 27 Областни информационни центъра (ОИЦ), чиято цел е популяризиране на Кохезионната политика на ЕС. УО отчете, че предвид етапът на настоящата финансова перспектива 2007-2013, би било по-целесъобразно информационните центрове да насочат всичките си усилия към предоставяне на услуги и информация, касаещи подготовката за новия програмен период. Такава бе и препоръката към УО на ОПТП в Годишния доклад на КЕВКЕФ за усвояване на средствата от ЕС през 2011 г.

    Предизвикателства през настоящия програмен период и предприети мерки за преодоляването им
    • Предстои извършването на Междинна оценка по програмата, резултатите от която ще разкрият основните предизвикателства пред успешното усвояване на средствата по ОПТП, за да бъдат адресирани по най-адекватния начин;
    • УО откроява като най-съществено предизвикателство адаптацията на системите за управление и контрол към промените, въведени със Закона за обществените поръчки. От друга страна, на практика ефективната реализация на проектите е възпрепятствана от затруднения в процеса по организиране и провеждане на обществените поръчки;
    • В отговор на тези предизвикателства, е изготвен План за действие с цел ускоряване усвояването на средствата по ОПТП до края на настоящия програмен период и в частност – повишаване нивата на договаряне, които не са задоволителни към момента.

    Визия на УО за следващия програмен период 2014-2020
    В края на месец април 2012 г. Министерския съвет на Република България прие Решение № 328 от 25 април 2012 година за одобряване на списък с тематичните цели, които да бъдат включени в Договора за партньорство на Република България за програмния период 2014-2020 г., списък с програми и водещо ведомство за разработването на всяка програма. Съгласно т. 4 от посоченото решение е създадена работна група, която до 31 юли 2012 г. следва да разработи целите, приоритетите и мерките в областта на техническата помощ и административния капацитет, финансирани през програмния период 2014-2020 г., и да предложи финансов инструмент(и), по които те да се финансират. УО докладва, че първото заседание на работната група е проведено на 21.06.2012 г. Очаква се депозирането на писмените предложения от всички представени в работната група институции.

    Норвежката програма за сътрудничество и Финансов механизъм на Европейското икономическо пространство

    Г-жа Анелия Грозданова, началник на отдел „Други инструменти и програми” в Министерския съвет представи резултатите по Норвежката програма за сътрудничество (НПС) и Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП) за предходния програмен период, както и напредъка в изпълнението им за новия период 2009-2014 г. Г-жа Грозданова окачестви изпълнението на двете програми като много добро – съответно по НПС са усвоени 85 %, а по ФМ на ЕИП – 89 % от разполагаемите средства. Тя допълни, че още през 2011 г. са подписани Меморандумите за разбирателство с офисите на двата източника на финансиране за новия им програмен период 2009-2014 г., като последните са ратифицирани от Народното събрание на 17 ноември 2011 г.
    Съгласно новите регламенти за изпълнение на двете програми, Норвежката програма за сътрудничество за икономически растеж и устойчиво развитие между Република България и Кралство Норвегия се преименува на Норвежки финансов механизъм 2009-2014 между Република България и Кралство Норвегия.
    Значително е увеличен бюджетът по двете програми за новия програмен период – общ бюджет 126,6 млн. евро (78,6 млн. евро по ФМ на ЕИП и 48 млн. евро по Норвежкия финансов механизъм). В допълнение, почти 12 млн. евро ще бъдат отделени в подкрепа на неправителствените организации и 1,5 млн. евро за предоставяне на стипендии
    Съгласно новата рамка за управление на двата финансови механизма дирекция „Мониторинг на средствата от ЕС” в МС е определена за Национално координационно звено, отговарящо за постигане на целите по двете програми. Дирекция „Национален фонд” в Министерството на финансите изпълнява функциите на Сертифициращ орган, а Изпълнителна агенция „Одит на средствата от ЕС” в МФ – за Одитен орган.
    Допустими за финансиране проекти по двата финансови инструмента са в приоритетни за страната сектори: опазване на околната среда, възобновяеми енергийни източници, възстановяване на културното и природно наследство, инициативи за обществено здраве, деца и младежи в риск, иновации за зелена индустрия, правосъдие и вътрешни работи.
    Новост при управление на финансовите механизми е въведеният програмен подход, с цел по-лесно проследяване на постигнатите резултати и съответствие с националните приоритети, засилено партньорство със страните-донори при изпълнение на програмите и по-децентрализирана система за управление на ниво програмни оператори. С новия подход се цели по-ефективното оползотворяване на средствата, които са близо три пъти повече в сравнение с предходния програмен период. В съответствие с програмния подход за всяка програмна област се определя програмен оператор от българска страна (съответното министерство, което отговаря за съответната политика) и програмен партньор от страна на донорите.
    Г-жа Грозданова информира, че програмните оператори от българска страна са изготвили и представили в Брюксел програмните предложения съответно за 6 програми по ФМ на ЕИП и 6 програми по Норвежкия финансов механизъм. Набирането на проектни предложения ще започне след одобрението на програмите от Офиса на ФМ на ЕИП (одобрението се очаква през септември 2012 г.). Предстои първите процедури за набиране на проектни предложения да бъдат обявени в периода ноември – декември 2012 г. До момента е одобрена една програма по Приоритетна ос 22 на Норвежкия финансов механизъм – Фонд за достойни условия на труд и тристранен диалог, по която е приключило набирането на проектни предложения. Очаква се стартиране и на Фонда за неправителствени организации през м. септември 2012 г.
    В последвалата дискусия, заместник-председателят на КЕВКЕФ г-н Владимир Тошев постави въпроси, свързани с административния капацитет за управление на значително по-големия бюджет на двете програми през новия период; изследването на ефекта и постигнатите индикатори от изпълнението на ФМ на ЕИП и НПС през периода 2004-2009 г.; осигуряването на демаркация между проектите, финансирани по двата финансови инструмента и тези, финансирани по линия на оперативните програми; предприетите мерки за повече информираност на бенефициентите относно възможностите за кандидатстване. В отговор, г-жа Грозданова увери, че демаркацията с другите източници на финансиране се осигурява на две нива – чрез проверки от страна на ЕС и на национално ниво – Националното координационно звено проверява на проектно ниво да няма припокриване на дейности и заложени цели за резултати с вече осъществени проекти. Във връзка с необходимостта от по-голяма информираност относно възможностите за кандидатстване, г-жа Грозданова сподели идеята на страните-донори и българската страна за изготвяне на Комуникационна стратегия за новия период 2009-2014 г., в която ще участват и 8-те министерства – програмни оператори от българска страна. Очаква се публичните събития по Комуникационната стратегия да стартират през септември 2012 г.

    С уважение,

    МОНИКА ПАНАЙОТОВА
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
    КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
    Форма за търсене
    Ключова дума