Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
26/09/2012

    проект на Закон за запасите от нефт и нефтопродукти, № 202-01-55, внесен от Министерския съвет на 18 септември 2012 г.
    На заседанието, проведено на 26 септември 2012 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за запасите от нефт и нефтопродукти, внесен от Министерския съвет.

    В заседанието на Комисията взеха участие Николай Нанков – началник отдел „Нормотворческа дейност” в Дирекция „Правно-нормативна дейност” в Министерство на вътрешните работи, и Росица Станкова – заместник-главен директор на Главна дирекция „Държавни резерви, военновременни и задължителни запаси” в Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси”.

    I. Проектът на Закон за запасите от нефт и нефтопродукти продължава утвърденото през годините с актове на Европейския съюз задължение за неговите държави членки да създават и поддържат стратегически запаси от нефт и нефтопродукти. Въвеждането на това задължение е продиктувано от увеличаващото се производство, намаляването на ресурсите от нефт и повишаването на потреблението на нефтопродукти. С тези запаси се засилва енергийна сигурност в рамките на Европейския съюз и се намаляват рисковете за европейската икономика, свързани с евентуалните затруднения или прекъсвания в доставките на горива.

    II. Въвеждането на редица нови, съществени елементи в европейската правна уредба налага приемането на нов закон, който да ги реципира.
    С предложения законопроект се цели транспониране разпоредбите на Директива на Съвета 2009/119/ЕО от 14 септември 2009 г. за налагане на задължение на държавите членки да поддържат минимални запаси от суров нефт и/или нефтопродукти. Директивата отменя предходните актове относно налагане на задължение на държавите членки да поддържат минимални запаси от суров нефт и/или нефтопродукти. Тя възпроизвежда и доразвива тяхната философия и принципи на правна регулация, като внася нови правила по създаването и поддържането на запасите. Срокът за транспониране на Директива 2009/119/ЕО изтича на 31 декември 2012 г.

    III. Сред най-важните нововъведения, предвидени в законопроекта и произтичащи от Директива на Съвета 2009/119/ЕО, е обособяването на две отделни категории стратегически запаси от нефт и нефтопродукти – запаси за извънредни ситуации и целеви запаси, като разграничението е с оглед различния им правен статут. Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси” (ДА „ДРВВЗ”) се явява централна структура за управление на запасите, като се запазва основната й функция за провеждане на държавен надзор върху създаването, съхраняването, обновяването, ползването и възстановяването на запасите от нефт и нефтопродукти.

    На второ място, предложеният законопроект, съгласно разпоредбите на Директива 2009/119/ЕО, въвежда два метода за изчисляване на нивата на запасите за извънредни ситуации. Първият метод е въз основа на равностойността в нефт на вноса и вътрешнообщностните пристигания (ВОП) на нефтопродуктите, а вторият - въз основа на равностойността в нефт на потреблението им на територията на страната през предходната календарна година. Целевите запаси, в случай че Министерският съвет реши такива да бъдат създадени и поддържани, се включват в общото количество на запасите за извънредни ситуации, но имат специален статут, тъй като се създават и поддържат само от държавата и спрямо тях не могат да бъдат прилагани принудителни мерки.

    Проектът на закон предвижда съхранението на запасите както на територията на Република България, така и на територията на други държави членки на Европейския съюз, като в изпълнение на Директива на Съвета 2009/119/ЕО отпада изискването това съхранение да бъде предварително уреждано с междуправителствени споразумения. Запасите на българските задължени лица може да се съхраняват на територията на страната в складове, които се регистрират от председателя на ДА „ДРВВЗ” по реда на чл. 38 от законопроекта, както и в други държави - членки на Европейския съюз, при условие че е отчетена физическата им наличност и достъпност.

    В чл. 40 от законопроекта са уредени условията и редът за съдействие от страна на Република България при извършване на проверки от органите на Европейската комисия относно готовността на страната за реакция при извънредни ситуации. В глава шеста, раздел ІІ от законопроекта са регламентирани процедурите при извънредни ситуации, с които се създава възможност държавата да отпусне за ползване бързо, ефективно и по прозрачен начин част или всички запаси за извънредни ситуации и целеви запаси. Водеща роля при осъществяването на тези процедури има Министерският съвет, подпомаган от министъра на икономиката, енергетиката и туризма и от председателя на ДА „ДРВВЗ”. Процедурите се прилагат в случаи на затруднения в доставките или значимо прекъсване на снабдяването, като Министерският съвет може да отпуска запаси за ползване, да наложи общи или специални ограничения на потреблението в съответствие с изчисления недостиг, приоритетно да разпределя нефтопродукти на определени групи потребители. Със законопроекта се възприема практиката на съществуващия План за намеса при извънредни ситуации, който е предвидено да бъде утвърждаван от Министерския съвет. Планът ще се прилага при всеки отделен случай на затрудняване на доставките или значимо прекъсване на снабдяването с нефт и нефтопродукти в страната, в ЕС или в отделна държава членка на Европейския съюз, при влязло в сила решение на Международната агенция по енергетика за отпускане на запаси или решение на Министерския съвет при криза от местен характер.
    В допълнение, проектът на закон предвижда детайлизиране на административнонаказателните разпоредби в сравнение с досегашния закон.

    IV. При разглеждането на проекта на Закон за запасите от нефт и нефтопродукти от страна на водещата комисия между първо и второ четене, следва да бъдат взети предвид правно-техническите препоръки, отправени в становище ДЕ-256-05-45/25.09.2012 г. на отдел „Европейско право“.

    С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове единодушно предлага (с 15 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за запасите от нефт и нефтопродукти, № 202-01-55, внесен от Министерския съвет на 18 септември 2012 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
    КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ
    ФОНДОВЕ:

    /п./МОНИКА ПАНАЙОТОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума