КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
19/09/2012
проект на Закон за изменение и допълнение на Търговския закон, № 202-01-53, внесен от Министерския съвет на 12 септември 2012 г.
На заседанието, проведено на 19 септември 2012 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Търговския закон, внесен от Министерския съвет.
В заседанието на Комисията взеха участие представители на Министерството на правосъдието – Елена Дойчева – държавен експерт в Дирекция „Международно правно сътрудничество и европейски въпроси”, и Росица Дичева – държавен експерт в Дирекция „Съвет по законодателство”.
I. С проекта на Закон за изменение и допълнение на Търговския закон се въвеждат изискванията на Директива 2011/7/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 г., отменяща директива 2000/35/ЕО относно борбата със забавяне на плащането по търговски сделки (Директивата). В съответствие с предлаганите изменения на Търговския закон със заключителна разпоредба (§ 6) се предлага и промяна в Закона за лечебните заведения. Крайният срок за транспонирането на директивата е 16 март 2013 г.
II. Целта както на директивата, така и на законопроекта, е да се въведат законодателни мерки, които да стимулират навременното разплащане по търговски сделки между отделни предприятия или между предприятия и държавни органи.
С настоящия законопроект се предлага дефинирането на срокове за плащане – в общия случай, ако не е уговорено друго между страните, плащането трябва да бъде извършено от длъжника в срок от 30 дни от получаване на фактура или покана за плащане.
Когато длъжник по търговска сделка е публичен орган (субект по чл. 7 т. 1 - 4 от Закона за обществените поръчки), и естеството на стоката или услугата – предмет на сделката позволяват това, срокът за плащане може да е по-дълъг от 30 дни, но не повече от 60 дни. Предвиждането на по-строги правила за тези субекти се мотивира с това, че източниците на приходи на публичните органи са по-сигурни, предвидими и непрекъснати. Публичните органи получават финансиране при по-привлекателни условия, като същевременно зависят в по-малка степен от изграждането на стабилни търговски връзки.
С предложеното допълнение в Закона за лечебните заведения се предвижда някои видове лечебни заведения (по чл. 5, ал. 1) и държавните лечебни заведения – търговски дружества, да извършват плащанията по търговски сделки в срок от 60 дни.
III. Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове би искала да обърне внимание на следното:
- с цел избягване на двусмислието, навсякъде в проекта на закон, терминът “дни” е препоръчително да бъде заменен с “календарни дни”, както е залегнало и в Директивата;
- допълнително следва да се анализират текстовете по отношение на определените сроковете за разплащане (§ 2 от законопроекта във връзка с чл. 3 и чл. 4 от Директивата);
IV. Въз основа на гореизложеното и при отчитане на отправените съображения, може да се направи заключение, че предложените текстове не противоречат на разпоредбите на Директива 2011/7/EС на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 г. относно борбата със забавяне на плащането по търговски сделки.
В резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 10 гласа „за“ и 5 гласа “въздържал се“) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Търговския закон, № 202-01-53, внесен от Министерския съвет на 12 септември 2012 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ
ФОНДОВЕ:
/п./МОНИКА ПАНАЙОТОВА