Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
07/11/2012

    Предложение за Регламент на Европейския Парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) № 1093/2010 за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски банков орган) във връзка с неговото взаимодействие с Регламент (EС) №…/… на Съвета за възлагане на Европейската централна банка на конкретни задачи относно политиките, свързани с пруденциалния надзор над кредитните институции
    След състоялото се обсъждане на горепосочената тема в рамките на редовно заседание на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ), проведено на 31 октомври 2012 г., Народното събрание на Република България, чрез КЕВКЕФ изразява следното становище, което да бъде изпратено до европейските институции:

    1.КЕВКЕФ изразява принципна подкрепа за по-нататъшното интегриране на банковия надзор в Еврозоната, но при положение, че измененията в Регламент (ЕС) № 1093/2010 за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски банков орган) отчитат коректно както интересите на държавите, участващи в Единния надзорен механизъм (ЕНМ), така и на тези извън него, в процеса на вземане на решения на ниво Надзорен съвет в Европейския банков орган (EБО). Освен това, следва да се работи в насока оптимизиране на процеса на вземане на решения и сътрудничеството в рамките на надзорните колегии.
    2. КЕВКЕФ счита, че създаването на ЕНМ трябва да се съчетае с изработване и приемане на общи принципи на изграждане на фондовете за гарантиране на депозити и обща рамка за възстановяване и преструктуриране на банки, като важна предпоставка за осъществяване на ефективен банков надзор.
    3. КЕВКЕФ подчертава, че реализацията на предложението за създаване на банков съюз и ЕНМ в Еврозоната следва да е в унисон с процесите на задълбочаваща се интеграция на Единния пазар на финансови услуги на ЕС, прилагайки недискриминационен подход в регулирането на отношенията между страните членки във и извън ЕНМ.
    4. КЕВКЕФ призовава да се гарантира баланса между надзора и регулирането на приемащата държава и на държавата по произход, тъй като поддържаме становището, че прехвърляне към Европейската централна банка (ЕЦБ) на надзорни правомощия едва ли ще разреши проблемите с координацията между националните надзорни органи. В този контекст, създаването на ЕНМ в Еврозоната следва да се осъществи при по-добро и ефективно разпределение на правата и отговорностите на изпращащите и приемащите надзорни органи, както и да се осигурят гаранции в случаите, касаещи банки със системно значение на българския банков пазар.
    5.KEВКЕФ призовава за повече прозрачност и по-добро взаимодействие с държавите членки от страна на ЕЦБ в качеството й на единен банков надзорник. В тази връзка считаме, че ЕЦБ следва да взаимодейства и с националните парламенти, тъй като вземаните от нея решения могат да имат съществено влияние на национално ниво.
    6. КЕВКЕФ счита, че към настоящия момент участието на България в ЕНМ чрез “тясно сътрудничество”, би означавало прехвърляне на значителни надзорни правомощия към ЕНМ в ЕЦБ, но при липса на достъп до механизмите за подкрепа в Еврозоната и без участие във вземането на окончателните решения при упражняването на единния надзор. За разлика от банките в Еврозоната, тези в нашата страна няма да имат достъп до ликвидна подкрепа от ЕЦБ, както и капиталова подкрепа от Европейския стабилизационен механизъм при нужда. Ето защо считаме, че ако присъединяването на България към ЕНМ предшества това към Еврозоната, ЕЦБ ще упражнява практически пълен надзор върху българските банки, но в случай на недостиг на ликвидност или на капитал, и/или при необходимост от защита на вложителите при евентуален банков фалит, разходите ще бъдат поети от българските данъкоплатци.
    7. КЕВКЕФ счита, че законодателното предложение на Европейската комисия следва да анализира по-внимателно обхвата на правомощия, които се прехвърлят от националните надзорни органи към ЕЦБ. Поддържането на финансовата стабилност в дадена държава членка е свързано със запазване на националния интерес в областта на банковия надзор, поради което следва да се дискутира опцията макро-пруденциалните инструменти да останат в рамките на националната компетенция.
    8. КЕВКЕФ призовава ЕК в разумен срок да изготви оценка на въздействието по отношение на двете законодателни предложения за създаване на ЕНМ, тъй като със сигурност ще има както съществено значение за банковия сектор в Еврозоната, така и косвено или пряко влияние и в държавите-членки извън ЕНМ.

    Становището беше подкрепено единодушно с 13 гласа „за” по време на редовното заседание на КЕВКЕФ на 7 ноември 2012 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И
    КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ:

    /п./МОНИКА ПАНАЙОТОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума