Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
14/11/2012
    П Р О Т О К О Л

    № 115

    На 14 ноември 2012 г. г., сряда от 11,00 часа се проведе заседание на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове при следния
    ДНЕВЕН РЕД:

    Представяне, обсъждане и приемане на становище по законопроект № 202-01-68/26.10.2012 г. за доброволчеството, внесен от Министерския съвет.

    На заседанието присъства Деяна Данаилова – директор на дирекция „Културна политика” в Министерството на културата, Николай Нанков – началник на отдел в дирекция „Правно-нормативна дейност” в Министерството на вътрешните работи, Яничка Труева – директор на дирекция „Младеж” – от Министерството на образованието, младежта и науката.
    Заседанието беше открито и ръководено от Моника Панайотова – председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.
    МОНИКА ПАНАЙОТОВА: Уважаеми колеги, имаме вече наличния кворум за днешното заседание, което предлагаме да се проведе с една единствена точка:
    Представяне, обсъждане и приемане на становище по законопроект № 202-01-68/26.10.2012 г. за доброволчеството, внесен от Министерския съвет.
    Който е съгласен с този дневен ред, нека да гласува.
    Против и въздържали се няма. Приема се единодушно.
    Преминаваме към докладчиците.
    От страна на Министерството на културата като водещо министерство ще присъстват:
    Деяна Данаилова – директор на дирекция „Културна политика”
    Миглена Кацарова – началник на отдел „Правно-нормативна дейност и търговски дружества”
    Аксения Бонева – главен експерт в дирекция „Културна политика”.
    От страна на Министерството на вътрешните работи
    Николай Нанков – началник на отдел в дирекция „Правно-нормативна дейност”
    От Министерството на образованието, младежта и науката
    Яничка Труева – директор на дирекция „Младеж”.
    Това са министерствата, които също имат отношение към законопроекта.
    Заповядайте, госпожо Данаилова, накратко да представите законопроекта. имате нашето становище. Ако имате нещо като коментар по него, също да го изложите.
    ДЕЯНА ДАНАИЛОВА: Благодаря Ви, госпожо председател. Уважаеми госпожи и господа народни представители! Накратко ще направя едно въведение – защо именно Министерството на културата беше основната институция, която инициира този законопроект.
    Всички знаете и сте уведомени, че 2011 г. беше обявена от Европейския съюз за европейска година на доброволческите дейности за активна гражданска позиция. Самото решение на Европейския съюз за обявяване на тази година бе взето във формат Съвет на министрите на културата и бе възложено на Министерството на културата, заедно с Министерството на образованието, младежта и науката да бъдат национални координатори по изпълнение на дейности на национално ниво в рамките на годината.
    Една от основните цели, които си поставихме в нашата работна програма в изпълнение на европейската година на доброволчеството, бе именно да създадем законопроект за доброволческите дейности в България. Такъв проект имаше иницииран от неправителствени организации. Министерството на културата положи усилия да създаде една много широко представена работна група, в която влизаха редица държавни институции, а също така и важни партньори от гражданския сектор.
    В предложения законопроект се уреждат обществени отношения, свързани с организираното извършване на доброволческа дейност. Както вече споменах, той се предлага в изпълнение на законодателната резолюция на Европейския парламент от 26 ноември 2009 г.
    Необходимостта от създаването на Закон за доброволчествното се обуславя от наличието на трайно установени обществени отношения, свързани с осъществяването на доброволчество във всички сфери на обществения живот и съществуващата до момента правна уредба на доброволчески дейности на различни нива, специални закони или подзаконови нормативни актове.
    От друга страна, приемането на Закон за доброволчеството ще създаде необходимите предпоставки за насърчаване на активна гражданска позиция, както и необходимите гаранции за защита на лицата и организациите, осъществяващи тези дейности.
    Със законопроекта са регламентирани основни принципи на доброволческата дейност – свободен избор, равнопоставеност, лична отговорност и законност.
    В законопроекта са дадени легални определения за организирано извършване на доброволческа дейност, за доброволческа организация и доброволец.
    Разгледани са възможностите за участие на доброволци – непълнолетни лица и доброволци – чужди граждани.
    Въведени са съответните разпоредби, които предвиждат участието на доброволци – български граждани, доброволци – граждани на държава – членка на Европейския съюз и доброволци – граждани на трети страни.
    Очертан е кръгът от субекти, които пряко ще бъдат засегнати от създадената правна уредба – доброволчески организации и формирования. В тяхна полза или чрез тях ще се извършва доброволческата дейност.
    Въвежда се задължение за тези лица да създадат необходимите условия за осигуряване на живота и здравето на доброволците при извършването на доброволчески дейности.
    Зададени са също така и основните положения, определящи статута на доброволеца, неговите основни права и задължения при осъществяването на доброволческата дейност.
    Предвидени са защитни разпоредби, свързани с дейността на доброволеца относно възстановяване на разходи, застраховка, опазване на живота и здравето на доброволците.
    Предвидено е възстановяване на действително направените разходи от доброволеца при или по повод извършването на доброволческата дейност.
    В определени случаи се предвижда застраховане на доброволеца срещу злополука или за вреди, причинени от него на трети лица.
    Уредени са отношенията, свързани с обучение и квалификация на доброволците.
    Регламентирани са видовете доброволчество, като се дава дефиниция за краткосрочно, дългосрочно и корпоративно доброволчество.
    Въвежда се изискване за сключване на писмен договор за дългосрочно доброволчество, като се посочват необходимите документи и задължителните реквизити на договора. Подробно са разписани условията за сключване на договора за дългосрочно доброволчество и необходимото съдържание, с което се създават съответните гаранции за законност на действията, свързани с организирането и осъществяването на доброволческа дейност и за защита на труда на доброволците.
    Също така се предвижда в законопроекта и създаване на регистър на доброволците. Посочени са основните данни, които се вписват в регистъра на доброволците от доброволческите организации и формирования, в полза на които ще се извършва дейността.
    Създадена е делегация за издаване на подзаконови актове за уреждане на отношенията, свързани с водене на регистрите на отделните организации, като се има предвид, че това са бюджетни организации или други юридически лица.
    С този регламент се постига необходимата прозрачност за уреждане на отношенията на доброволеца и съответната организация, гарантират се правата на доброволците и се осигурява защита на правата на заинтересованите граждани и юридически лица.
    Също така в законопроекта е предвидено и издаването на идентификационна карта, чрез която доброволците да се легитимират по време на извършване на доброволческите дейности.
    Това са накратко нашите мотиви, с които е внесен законът. Благодаря ви.
    МОНИКА ПАНАЙОТОВА: И аз Ви благодаря, госпожо Данаилова. Колеги, заповядайте, ако имате въпроси по законопроекта.
    Ако нямате, ще кажа това, което ние искахме да отбележим. То е залегнало и в становището. Защото самата инициатива наистина заслужава адмирации за регламентиране на материята в общ закон за стимулиране на интереса към доброволческата дейност. Но същевременно има доста препоръки, които сме визирали в 8 точки в нашето становище, които се надяваме между първо и второ четене да бъдат взети под внимание от водещата комисия, с оглед по-голямата функционалност на законопроекта след това.
    Колеги, щом няма въпроси, предлагам да преминем към гласуване на становище по законопроект № 202-01-68/26.10.2012 г. за доброволчеството, внесен от Министерския съвет. Който е „за”, нека да гласува.
    Гласували: за 14, против няма, въздържал се 1. Приема се.
    С това нашата работа завърши. Закривам заседанието на комисията.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
    И КОНТРОЛ НА
    ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ:

    (Моника Панайотова)
    Форма за търсене
    Ключова дума