Когато глобалната конкуренция е предизвикателство за целия свят, петото разширяване на ЕС създава стратегически предимства за европейските граждани, заяви Георги Пирински на парламентарния форум в Брюксел
Брюксел, 5 декември 2006 г.
В момент, когато глобалната конкуренция е предизвикателство за целия свят, успешното приключване на петото разширяване на ЕС създава стратегически предимства за европейските граждани. Това заяви Георги Пирински на 5 декември 2006 г. в изказването си на парламентарна среща “Бъдещето на Европа: от размисъла към действието”.
Председателят на Народното събрание Георги Пирински участва на 4 и 5 декември 2006 г. в Европейския парламент в Брюксел в парламентарната среща “Бъдещето на Европа: от размисъла към действието”.
На втората поред среща председатели на парламенти, депутати от националните парламенти на страните-членки на Европейския съюз, от Европейския парламент и от страните-кандидатки обсъдиха взаимодействието между националните парламенти и Европейския парламент. Форумът беше организиран съвместно от Европейския парламент и парламента на Финландия. Срещата беше открита от председателите на двата парламента - Жозеп Борел и Пааво Липонен.
“Бъдещото финансиране на Европейския съюз”, “Към обща европейска енергийна политика” и “Ролята на Европейския съюз при предотвратяването на конфликти” бяха основните теми на форума.
Пред представители на българските медии на 5 декември 2006 г. Георги Пирински подчерта, че укрепването на паневропейската енергийна общност, чиято сърцевина е в ЕС, трябва да се допълва от съществуващите споразумения в Югоизточна Европа и стратегически партньорства с Русия, държавите от Близкия Изток и Северна Африка.
Той оцени участието на новоприсъединяващите се държави България и Румъния в операциите на Съюза за предотвратяване на конфликти като важно за развитието на ролята на ЕС в света.
Георги Пирински подкрепи идеята на британския член на Европейския парламент Андрю Дъф за преразпределителна роля на европейският бюджет в бъдеще. Такъв подход според него е от интерес за България, защото би спомогнал за бързото преодоляване на изоставането в някои области спрямо останалите държави-членки.
Убеден съм, че преди изборите за ЕП през 2009-та година всички заедно ще успеем да предложим на европейските граждани вдъхновяващ проект за бъдещето на Европа под формата на нов Конституционен договор, каза още Георги Пирински.
Той даде висока оценка на диалога между Европейския парламент и националните парламенти, подкрепен и от финландското председателство на ЕС .
Председателят на Народното събрание изрази надежда, че идеята за провеждането на подобни парламентарни срещи ще бъде продължена както в рамките на следващото председателство на Европейския парламент в лицето на Ханс Герт Потеринг, така и от парламентите на държави като Германия, Португалия и Словения, които предстои последователно да поемат председателството на Европейския съюз.
Взаимодействието между националните парламенти на страните в ЕС и Европейския парламент при формирането на общи разбирания за предстоящите реформи в съюза, както и значението на форуми като днешния, са били сред основните теми по време на срещата на председателя на Европейския парламент Жозеп Борел с председатели на национални парламенти на 4 декември 2006 г.
Непосредствено преди официалното откриване на парламентарния форум в Брюксел председателят на българския парламент направи изявление за аредитираните в Европейския парламент български журналисти.
Европейският проект е бил и ще бъде и занапред дело на гражданите, а не толкова на елитите. В реализирането на този проект трябва да бъдат ангажирани по-пълноценно националните парламенти и Европейският парламент като избраници на гражданите, заяви Георги Пирински.
Във връзка с Европейската конституция той припомни, че България я е подписала и това е нейното отношение към документа. По-нататък трябва да се анализира как конституцията може да помогне ЕС да стане по-управляем и ефективен по начин, че да спечели доверието на гражданите, отбеляза председателят на Народното събрание.
По-рано председателят на Народното събрание се срещна с еврокомисаря по данъчните и митнически въпроси Ласло Ковач. Еврокомисарят е очертал най-важните въпроси, свързани с данъчната и митническата политика, по които и България трябва да е достатъчно подготвена, а именно - проблемите на координацията и хармонизирането на българската данъчна политика с европейската.