Ефектите от икономическата кризата върху бизнеса и законодателните инициативи за ограничаване на негативните й последици обсъдиха депутати, представители на изпълнителната власт и научните среди
28 юни 2010 г.
Ефектите от икономическата кризата върху българския бизнес и законодателните инициативи за ограничаване на негативните й последици обсъдиха на форум в парламента депутати, представители на изпълнителната власт и научните среди. На 28 юни 2010 г. Народното събрание беше домакин на кръгла маса на тема ”Икономическата криза – законодателството в подкрепа на бизнеса”.
Председателят на парламента Цецка Цачева, под чийто патронаж беше форума, отбеляза при откриването, че, за да може бизнесът в една пазарна икономика да се развива по вътрешните си пазарни правила и норми, е необходимо да има силна държава. Силна държава означава добре работещи държавни структури, липса на бюрократични и административни спънки, добре списани и още по-точно прилагани нормативни актове, заяви Цецка Цачева. По думите й спокойната среда за бизнеса ще доведе до увеличаване на приходите от данъци в държавната хазна, повече работни места, по-добра социална политика, здравеопазване и образование. Председателят на Народното събрание декларира готовността на народните представители за подкрепа на бизнеса в дух на конструктивност и диалогичност.
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов отбеляза пред участниците в кръглата маса, че МВР се стреми да не се допуска уронване на престижа на държавата и към това бизнесът да разчита на правоохранителната система. Той посочи, че правителството е за изграждане на допълнителни енергийни мощности, но при ясни правила. По думите му най-силни за българската икономика ще бъдат секторите на туризма и селското стопанство. Сред сериозните проблеми, които нанасят голяма вреда на бюджета, са ДДС-измамите, заяви Цветан Цветанов. Според него засилването на контрола по събирането на ДДС е инструмент за финансово оздравяване, но не трябва да се пречи на работата на изрядните фирми.
На форума ръководителят на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ) Лидия Йорданова представи доклад на тема „Динамика на масовите представи за кризата 2008 – 2010 година”. Бяха оповестени и данни от проведеното специално за кръглата маса национално проучване на НЦИОМ и Българска стопанска камара сред 580 мениджъри на частни фирми във всички сфери на бизнеса, осъществено в периода 14 май – 15 юни.
По-голямата част (69 процента) от представителите на бизнеса смятат, че няма закони, които да възпрепятстват работата на фирмите им. Като примери за добре работещи закони в подкрепа на бизнеса се посочват Търговският закон, законите за ДДС, за корпоративното подоходно облагане, за чуждестранните инвестиции, за малките и средните предприятия.
За възпрепятстващи работата на бизнеса са посочени законите за обществените поръчки, за устройството на територията, за здравословните и безопасни условия на труд, за акцизите и за облагане на доходите на физическите лица.
Изследването е установило, че основното последствие от икономическата криза за бизнеса остава намаляването на обема на производството или продажбите на фирмите. Междуфирмената задлъжнялост е вторият проблем.
Представителите на бизнеса одобряват част от антикризисните мерки на правителството, като правят това през призмата на собственото си състояние. Най-неодобрявани са предложенията за увеличаване на ДДС, възрастта за пенсиониране, здравните вноски.
Модератор на форума, който беше организиран от НЦИОМ и Българската стопанска камара – съюз на българския бизнес, беше председателят на БСК Божидар Данев. Той представи данни от анализ на камарата, озаглавен "Цената на икономическата криза".