До края на 2010 г. интернет-сайтът на Народното събрание ще бъде модернизиран до портал, предоставящ цялостна информация за работата на законодателния орган
21 юни 2010 г.
До края на 2010 г. интернет-сайтът на Народното събрание ще бъде модернизиран до информационен портал, чрез който ще се получава цялостна информация за работата на законодателния орган по електронен път. Това предвижда проектът „Модерна парламентарна администрация в услуга на обществото”, който Народното събрание изпълнява по Оперативна програма „Административен капацитет”.
Народното събрание изпълнява проект „Модерна парламентарна администрация в услуга на обществото” на обща стойност 587 683,85 лева, финансиран по договор № А09-31-144 С/ 12.06.2009 г. от Оперативна програма „Административен капацитет”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски социален фонд.
Целта на проекта е постигане на по-голяма обществена удовлетвореност от работата на администрацията на Народното събрание чрез внедряване на механизми на електронното управление. Той е насочен към гражданите, бизнеса и служителите на парламента.
До момента е изпълнена изцяло дейност 1 „Проучване и адаптиране на опита на други държави-членки в ЕС и на Европейския парламент.” В резултат на изпълнението бяха подготвени и проведени 3 работни посещения: до Френския парламент, Естонския парламент и до Европейския парламент. Пътуванията бяха проведени както следва: във Франция – от 07 до 11 декември 2009 г.; в Естония – от 13 до 17 декември 2009 г.; в Европейския парламент – от 08 до 12 декември 2009 г. В работните посещения взеха участие ръководителя на проекта и 15 служители от администрацията на Народното събрание. Целта на тези посещения бе да се проучат водещи практики в предлагането на качествено, включително и по електронен път обслужване за гражданите и бизнеса. В изготвения консолидиран доклад за проучения опит и добри практики са изведени добри практики за въвеждане в работата на парламентарната администрация, обособени в три основни раздела: 1) Работа на парламентите с въпроси, сигнали и предложения на граждани, граждански сдружения и бизнеса; 2) Подобряване на информационното обслужване на гражданите, гражданското общество и бизнеса чрез усъвършенстване и надграждане на интернет страницата на Народното събрание; 3) Активна роля на парламентарния Пресцентър и използване на електронни технологии за осигуряване на навременна и максимална информираност на средствата за масова информация, гражданите и бизнеса за работата на Парламента и изграждане на парламентарна култура у децата и младежите.
В рамките на дейност 2 „Оптимизиране на процесите на обслужване и изграждане на ефективна организационна среда” е изготвен анализ на съществуващата вътрешна нормативна уредба и съответствието и с действащото законодателство в сферата на електронното управление, който извежда следните основни изводи: Административното обслужване на гражданите от администрацията на Народно събрание се осъществява при спазване на принципите, установени в Закона за администрацията, Административнопроцесуалния кодекс и подзаконовите нормативни актове, уреждащи тези отношения, както и при гарантиране на равен достъп, надеждна обратна връзка, качество на предоставяните услуги и различни форми за достъп до административните услуги. Необходими са допълнителни дейности за адаптиране на обслужването към изискванията на действащото законодателство в сферата на електронното управление, с оглед спецификата на Народното събрание.
Последващият анализ на настоящото състояние на предлаганите от администрацията на Народното събрание услуги във връзка с подобряване на качеството на обслужване обхваща всички предлагани от Народното събрание услуги, които са разделени в две основни групи: електронни услуги (поискани и предоставени по e-mail или посредством интернет страницата на Народното събрание) и услуги, предлагани по класическия начин (поискани и предоставени на място, по пощата, по факса, по телефона).
Работната група формирана от експерти - служители на Народното събрание изготви проект за „Вътрешни правила за организация на административното обслужване в Народното събрание” съобразени с водещите практики и действащото законодателство в областта на електронното управление. Правилата обхващат формите на административното обслужване в Народното събрание, регламентират фронт и бек процесите при административното обслужване, както и взаимодействието между тях. Установени са правила за функционирането на Парламентарен център за административно обслужване и са създадени разпоредби за действието на механизъм за обратна връзка и изследване удовлетвореността на потребителите.
Предстои да се разработи модел за оптимизация на процесите на обслужване и изграждане на ефективна организационна среда, а така също да се обучат 50 служители във връзка с действащата нормативна база за електронно управление.
Като част от дейност 4 „Надграждане на интегрираната информационна система (ИИС)” е изготвен анализ на състоянието и съответствието на съществуващата информационна система с действащото законодателство в сферата на електронното управление, както и с актуализираните вътрешни правила, който е основа за по-нататъшното надграждане.
За окончателното изпълнение на дейност 4 „Надграждане на интегрираната информационна система (ИИС)”, дейност 5 „Модернизиране и развитие на сайта на НС www.parliament.bg до информационен портал” и довършване на дейност 2 „Оптимизиране на процесите на обслужване и изграждане на ефективна организационна среда” бе проведена обществена поръчка за избор на изпълнител по Закона за обществените поръчки. Отварянето на офертите се извърши на 17.05.2010 г., а на 21.06.2010 г. в 16:00 часа бе подписан договор между Народното събрание и „Индекс-България” ООД с предмет „Разработване и внедряване на софтуерно решение за надграждане на съществуващата уеб базирана интегрирана информационна система на Народното събрание и за модернизация и развитие на сайта на Народното събрание до информационен (Интернет) портал; Оптимизиране процесите на обслужване в контекста на електронното управление”. С изпълнението на договора, до края на 2010 г. се очаква да се приведе в действие интернет портал, съответстващ на добрите европейски практики, принципите на електронно управление и модерното обслужване на гражданите и бизнеса. Подобряването на информационната система на Народното събрание и интегрирането й с интернет портала ще повиши възможността за получаване на цялостна информация за работата на законодателния орган по електронен път.
Дейност 3 „Въвеждане на интегриран модел на обслужване”, предвижда да се внедри модел на обслужване от типа „едно гише”, с което да се осигури възможност услугите предоставяни от Народното събрание да се получават на едно място. Предстои в помощ на гражданите да бъдат инсталирани два обществени информационни терминала за интерактивно обслужване, а удовлетвореността на гражданите от обслужването да се измерва посредством терминал с внедрен електронен механизъм за обратна връзка.