Според председателя на НС Цецка Цачева дигиталните медии, социалните мрежи и виртуалните информационни ресурси са шанс за по-доброто взаимно разбиране между хората в Европа
27 август 2010 г.
Новите пространства на междукултурния диалог – дигитални медии и социалните мрежи, виртуални информационни ресурси и отворени енциклопедични системи, са шанс за по-доброто взаимно разбиране между хората в Европа. Това отбеляза председателят на Народното събрание Цецка Цачева на 27 август 2010 г. при откриването във Варна на срещата на жени-председатели на европейски парламенти.
Форумът е част от инициативите на неформалния клуб на жени-председатели на парламенти от Европейския съюз, чийто инициатор е председателят на австрийския парламент Барбара Прамер. По предложение на домакина Цецка Цачева в рамките на тази инициатива вече се канят за участие и жени–председатели на страни-кандидати за членство в Европейския съюз. Тази година в срещата във Варна участват председателите на Националния съвет на Република Австрия Барбара Прамер, на Държавното събрание на Естонската република Ене Ергма и на Република Исландия Аста Йоханесдотир. По време на разговора се състоя тематична дискусия под надслов „Новите пространства на европейския междукултурен диалог”.
Председателят на парламента отбеляза, че днес комуникационните процеси са мигновени, изобилието от информация е необозримо, а достъпът до културни ценности е широк и по своята масовост няма прецедент в европейската история. При тези обстоятелства гражданите на Европа, в своето всекидневно битие, сами създават новите пространства на междукултурния диалог, допълни Цачева. По думите й всички ние обаче трябва да осъзнаваме важността на участието на държавата чрез нейните политически инструменти в овладяването на тези пространства.
Нека си представим колко лесно би могъл да се реши проблемът с противоречивите интерпретации на общата ни история, когато днешният млад човек има свободен достъп до множество образователни ресурси като например отворени енциклопедии, он-лайн системи за обучение, специализирани социални мрежи, каза Цецка Цачева. Според нея в подобна среда той неизбежно ще види и другите гледни точки, ще има възможност да ги съпостави и сам да формира своето мнение – независимо от това какво пише в неговия учебник по история. По думите й тази ситуация е шанс за по-доброто взаимно разбиране между хората в Европа, за преодоляването на предразсъдъците и за изпращането на привиденията на миналото в музея. Тя е и мащабно предизвикателство за ролята на европейските държави в тяхната образователна политика – защото трябва да подготви младия човек за среща с другите гледни точки, които го чакат в Интернет, да го научи да прави информиран избор, когато изгражда своите преценки, да оценява многообразието от възгледи като богатство.
Днес междукултурният диалог се ражда спонтанно, не е опосредстван и не е ограничен от враждите и дефицитите на миналото, смята председателят на Народното събрание. Наш дълг е да опазваме тази спонтанност, да подпомагаме високото и възвишеното в този диалог, защото той е част от личното благоденствие и самочувствието на всеки европеец, допълни Цецка Цачева.