Парламентът реши да отпадне ограничението за откриване на повече от четири аптеки на територията на страната от един търговец
4 ноември 2010 г.
Парламентът реши да отпадне ограничението за откриване на повече от четири аптеки на територията на страната от един търговец. Това бе гласувано на първо четене чрез промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. За промените гласуваха 73 народни представители, 25 бяха против, а трима се въздържаха. В действащия сега текст е посочено, че право да извършва търговия на дребно с лекарствени продукти има физическо или юридическо лице, регистрирано като търговец по българското законодателство или по законодателството на държава от ЕС, което е сключило трудов договор или договор за управление на аптеката с магистър-фармацевт, а в предвидените от закона случаи - с помощник-фармацевт, като на територията на България може да открие не повече от четири аптеки. Сега се предлага текстът "на територията на България може да открие не повече от четири аптеки" да се заличи. Промяната се предлага с оглед на ангажиментите, които е поела България, произтичащи от членството й в Европейския съюз и които са включени в плана за действие за 2010 г., са посочили вносителите от Министерския съвет. От правителството отбелязват, че е получено допълнително официално уведомително писмо през януари 2009 г. по процедура за нарушение срещу България, в което Европейската комисия е изложила становище, че действащата сега разпоредба на закона съдържа ограничение, несъвместимо с разпоредбата на Договора за създаване на Европейската общност. В своята позиция България е приела заключенията на комисията и е поела ангажимент ограничението да отпадне. Предлага се да бъде уточнен текстът относно тези, които могат да осъществяват търговия на дребно с лекарствени продукти, отпускани без лекарско предписание. Законопроектът предвижда тази дейност да се осъществява само от медицински специалисти. Предвижда се събиране на такса за подаване на заявления за получаване на становище от Комисията по етика за многоцентрови изпитвания. Към момента такава такса не е предвидена, което от своя страна затруднява работата на комисията, доколкото предоставянето на съответната административна услуга не е обезпечено с финансов ресурс. Неинтревенционалните проучвания се обособяват в отделна глава на закона с цел изваждането им от обсега на клиничните изпитвания в съответствие с изискванията на европейско законодателство. Депутатите обсъдиха въпроса дали отпадането на ограничението няма да позволи навлизането на големи вериги на фармацевтичния пазар.
Парламентът удължи срока в който депутатите могат да правят предложения по промените на Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, с които се създават специализираните съдилища. Предложението за удължаване на срока с 14 дни беше направено от ГЕРБ. Двата законопроекта, с които се урежда създаването на Специализирани наказателни съдилища са внесени от група народни представители от управляващата партия. Те бяха приети на първо четене в средата на октомври. По правилник народните представители могат да правят писмени предложения за изменения и допълнения в приетия на първо гласуване законопроект или в обобщения законопроект в 7-дневен срок от приемането му, съответно от предоставянето му на народните представители. По изключение Народното събрание може да реши този срок да бъде удължен най-много с три седмици.
Удостоверения за квалифициран електронен подпис, издадени от доставчици на удостоверителни услуги, установени в други държави членки на Европейския съюз, или в държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, вече ще се признават за равностойни на удостоверения, издадени от български доставчик. Това предвиждат промени в Закона за електронния документ и електронния подпис, приети на първо четене от парламента. По този начин ще се улесни подаването на данъчна декларация от чужбина, посочва в становището си по законопроекта комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове. С измененията се променя режимът на необходимост от потвърждаване на получаването на електронно изявление винаги, когато такова е изпратено по електронен път. Целта е да се постигне уеднаквяване с режима, установен от другите държави членки на Европейския съюз, и да се преодолява опасността от недобросъвестно непотвърждаване на получаването на електронното изявление от страна на адресата, когато правните последици от неговото получаване са неблагоприятни за него. Законопроектът предвижда отмяна на регистрационния режим на доставчиците на удостоверителни услуги, като режимът е заменен с уведомителен. Регламентира се възможността за доброволна акредитация, осъществявана от Изпълнителната агенция "Българска служба за акредитация". Увеличава се размерът на санкциите с цел превенция. Предвижда се законът да влезе в сила от 1 януари 2011 г., за да има достатъчно време за практическото въвеждане на новите условия и ред за предоставяне на удостоверителни услуги.
Парламентът отхвърли искането на над 70 народни представители за създаване на парламентарна анкетна комисия, която да направи проверка на имотното и финансовото състояние на вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. За проекта гласуваха 60 депутати, против бяха 105 народни представители, а двама се въздържаха. ГЕРБ и "Атака" бяха против, ПГ на Коалиция за България и ДПС бяха "за". Четирима народни представители от Синята коалиция бяха против, двама се въздържаха, а един гласува "за". Осем от независимите депутати гласуваха за създаването на комисията, а двама бяха против.
Парламентът започна обсъждането на първо четене промени в Закона за автомобилните превози, свързани с републиканската транспортна схема. Със законопроекта се предлага републиканската транспортна схема да включва автобусни линии с крайни и междинни спирки само в градове с население над 30 000 души. Превозите за линиите по републиканската транспортна схема ще се възлагат с конкурс от министъра. Изрично се посочва, че превозите на деца или ученици се извършват от водачи на възраст между 25 и 60 години. Изискването към автобусите, които превозват деца, е да не са изтекли повече от 10 г. от датата на първата им регистрация. Предвижда се създаването на ново правомощие на общинските съвети - да определят максималните цени за предоставянето на таксиметрови услуги на територията на съответната община.