Енергийната сигурност на ЕС бе най-дискутираната тема по време на 12-та парламентарна среща на върха на Регионалното партньорство, в която участва и председателят на българския парламент
5 ноември 2010 г.
В навечерието на 2011 г., през която Унгария и Полша ще поемат ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз, Варшава бе домакин на Дванадесетата парламентарна среща на върха на Регионалното партньорство. Във форума участваха председателите на парламентите на Австрия, Чешката Република, Унгария, Словения и Полша. Поканени да вземат участие бяха и председателите на парламентите на България, Румъния и Хърватия.
В рамките на форума се състоя дебат за енергийната сигурност на ЕС и Източното партньорство – теми, по които Полша и Унгария възнамеряват да привлекат вниманието на държавите-членки на ЕС през следващата година. В дискусията за енергийната сигурност на ЕС участва еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер. Гарантиране на необходимото ниво на енергийна сигурност, включително на източници и трасета на енергийни доставки, прилагане на мерки за съвместно реагиране на ЕС и държави-членки в случай на нарушаване на енергийните доставки, па-нататъшно развитие на регионалните енергийни пазари и засилване на външната енергийна политика бяха основни акценти на дебата. Председателите на парламенти се обединиха около мнението, че наред с изграждането на енергийна инфраструктура, от критична важност е и политическото сътрудничество и по-конкретно – по отношение на Енергийната стратегия на Европа 2011-2020 и разработването на външната енергийна политика на ЕС.
В изказването си пред участниците във форума председателят на Народното събрание Цецка Цачева подчерта, че основният приоритет в развитието на европейската енергийна политика следва да остане гарантирането на сигурността на снабдяването с акцент върху изграждането на единни мрежи и необходимите междусистемни връзки. Тя посочи, че от съществено значение е и пълноценното използване на местните енергийни ресурси на ЕС с прилагане на съвременни технологични, високоефективни и нискоемисионни решения. Именно свързаността на европейските пазари и пълноценното използване на енергийните ресурси са факторите за постигането на по-голяма гъвкавост и солидарност между държавите, отбеляза в изказването си Цецка Цачева. Председателят на Народното събрание припомни, че в България на национално ниво е разработен проект за Енергийна стратегия до 2020 г., който формира една дългосрочна рамка за устойчиво развитие на енергийния сектор и постигане на стратегическите енергийни цели в рамките на Европейския съюз. Ние поставяме сериозен акцент и върху развитието и изграждането на подходяща енергийна инфраструктура, която да осигури непрекъсваемост на енергоснабдяването и да гарантира както сигурността и диверсификацията на енергийните доставки, така и физическата възможност за функционирането на енергийния пазар в региона във връзка с общия енергиен пазар на Европейския съюз, отбеляза председателят на българския парламент. В заключение Цецка Цачева посочи, че на национално ниво ни предстои приемането на Национална стратегия за енергийна ефективност с хоризонт на действие до 2020 г., както и че се подготвя Национален план за действие по енергийната ефективност за периода 2012-2014 г.
Дванадесетата парламентарна среща на върха на Регионалното партньорство приключи с приемането на Съвместно изявление. Следващият форум ще се състои през април 2011 г. в Братислава.