Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове представи редовния си Годишен доклад за усвояването на средствата от Европейския съюз за 2010 г. България е усвоила средно около 10,01 процента по оперативните програми на Европейския съюз, е отчетено в документа, който бе представен от председателя на комисията Моника Панайотова. В заседанието участваха председателят на Народното събрание Цецка Цачева, посланиците на Унгария и Испания - Юдит Ланг и Рафаел Пейдро, временно управляващият посолството на Белгия Катерин Реймакерс, министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев и министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков.
Моника Панайотова отбеляза, че като цяло през 2010 г. е постигнат напредък в управлението на европейските средства. Нови 601 млн. евро реално са достигнали до българските бенефициенти, договорени са около 1 млрд. евро. Лидер по степен на изпълнение на оперативните програми за миналата година е програмата за регионално развитие, при която има ръст 1,8 на сто при договаряне на средствата и шест пъти - при разплащанията. "Отличници" при договарянето са също ОП "Развитие на човешките ресурси" и ОП "Административен капацитет". Към 31 декември 2010 г. освен програмата за регионално развитие, значителен ръст в разплащанията отбелязва и "Административен капацитет", посочи Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове. Добра оценка при договарянето, но не толкова добра в разплащанията, получава ОП "Развитие на човешките ресурси". През 2010 г. с пари от нея са били обучени около шест хиляди безработни, каза председателят на комисията по европейските въпроси.
С ниски нива при договарянето, но с добро финансово изпълнение, са програмите за транспорт и за техническа помощ. Най-слабо е представянето през 2010 г. по оперативните програми "Конкурентоспособност на българската икономика" /без да се включва напредъкът по "Джеръми"/ и "Околна среда". При тях има акумулирано изоставане, но са предприети мерки за компенсирането му през 2011 г., отбеляза Панайотова. Тя отчете усъвършенстване на нормативната уредба, свързана с възлагането на обществени поръчки и намаляването на административната тежест. Необходимо е, по думите й, да има унифициране на документите при кандидатстване и отчитане на проектите и да се намалят бюрократичните процедури. Следва да се предвиди възможност за кандидатстване и за отчитане на проектите по електронен път. В доклада се набляга и върху необходимостта от специален закон за европейските фондове. Така трайно ще бъдат уредени обществените отношения, бенефициентите и администрацията ще имат по-голяма правна сигурност, мотивира се Моника Панайотова.
Меглена Плугчиева от ПГ на Коалиция за България посочи разминаване между цифрите на комисията и тези на Брюксел. Тя припомни писмо на председателя на Европейската комисия Жозе Барозу от 13 декември 2010 година, в което той посочва, че България усвоява шест процента от парите, като най-изостанали са програмите "Транспорт" и "Околна среда".
Унгарското председателство работи за унифицирана обща политика по отношение на конкурентоспособността и сътрудничеството, отбеляза посланик Юдит Ланг. В момента Унгария председателства Евросъюза. "Влакът минава веднъж в историята и не трябва да бъде изпуснат", посъветва българските депутати и управляващи посланикът на Испания Рафаел Пейдро, чиято страна се смята за "отличник" при усвояването на европарите.