Парламентът прие на първо четене законопроект за установяване на трудов и осигурителен стаж по съдебен ред. Предвижда се по реда на новия закон да може да се установява трудов стаж, придобит след 31 декември 1999 г., т. е. за работници и служители. Ще може да се установява и осигурителен стаж на държавни служители и работниците и служителите, наети на работа за повече от пет работни дни. По закона ще се установява и времето, което се зачита за трудов стаж и за трудов стаж при пенсиониране до 31 декември 1999 г. съгласно действащите дотогава разпоредби. Предлага се да не може да се установява осигурителен стаж на лица, чиито вноски за държавното обществено осигуряване са изцяло за тяхна сметка. Същото се отнася и за тези, които работят без трудово правоотношение. Няма да може да се установява размер на трудово възнаграждение и осигурителен доход. Причината е, че трябва да се докаже, че са били внасяни осигурителни вноски, а това може да стане само въз основа на документи, които очевидно не могат да бъдат представени пред съда - ведомости за заплати например. Ако тези документи съществуваха, зачитането на осигурителния стаж на лицата щеше да се извърши от длъжностното лице по пенсионното осигуряване в Националния осигурителен институт, обяснява вносителят.
Националната агенция по приходите ще издава удостоверение за преобразуване или прехвърляне на предприятие в срок от 60 дни от подаване на уведомление от търговеца за фирмената реорганизация. Това реши парламентът, който прие на второ четене промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/. Досега срокът беше 7 дни и не даваше реална възможност за контролни и обезпечителни действия по реда на ДОПК, посочва в мотивите вносителят на измененията - МС. С измененията се увеличава сумата от 100 000 на 500 000 лв., под която обстоятелствата, служещи за основание за прилагане на спогодбите за избягване на двойното данъчно облагане за доход от източник в страната на чуждестранно лице, се удостоверяват пред платеца на дохода, а не пред органа по приходите
Лицата, събиращи билки или генетичен материал за стопанска цел, задължително трябва да имат издадено позволително, записаха депутатите при първото четене на промените в Закона за лечебните растения. Документът или заверено копие от него трябва да придружават продукцията при предаването й за преработка с цел производство на лекарствени продукти, храни и козметика, или съответно за размножаване. Позволителното ще може да се издава и на юридически лица-билкозаготвители, когато те са организатори на група от берачи. Когато разрешителното е издадено на юридическо лице, в него поименно се записват физическите лица, включени в събирането на лечебните растения. Групата обаче не трябва да надвишава 20 души. Дава се възможност сведения да се подават и по електронен път. Държавните горски и ловни стопанства контролират ползването и възпроизводството на лечебните растения в горския фонд, записаха депутатите. Директорите на стопанствата издават позволителните да ползване на билки. Длъжностно лице, което издаде документ за ползване в нарушение на правилата и изискванията, ще се наказва с глоба от 100 до 3 000 лв., според идеята на вносителя. Ако лечебните растения се използват извън записаното в позволителното разрешено количество, предназначение, район или конкретно находище, ще бъдат наказвани с глоба от 100 до 1 000 лв., съответно с имуществена санкция от 200 до 2 000 лв. С промените са въвежда забрана за физически и юридически лица да продават, изкупуват и превозват билки или генетичен материал, за които няма издадено позволително. До 20 януари, а не както досега до 31 януари, билкозаготвителите трябва да представят в съответната регионална инспекция по околната среда и водите обобщена информация за изкупените, обработените и реализираните през предходната година билки.
Парламентът ратифицира подписания на 24 юни 2010 г. в Люксембург Протокол за изменение на Споразумението за въздушен транспорт между Европейската общност и нейните държави членки, от една страна, и Съединените американски щати, от друга страна, подписано от името на държавите членки на 25 април 2007 г. в Брюксел и от името на Общността на 30 април 2007 г. във Вашингтон и ратифицирано със закон от Народното събрание на 27 февруари 2009 г. (Вносител: Министерски съвет; 16.11.2010 г.).
Депутатите приеха законопроекта за ратифициране на Спогодбата между правителството на Република България и правителството на Сирийската арабска република за международни автомобилни превози на пътници и товари (Вносител: Министерски съвет; 29.11.2010 г.).