Комисията по външна политика и отбрана на Народното събрание и Комисията по външна политика на Камарата на депутатите в парламента на Румъния приеха съвместна декларация, в която се изразява готовността и политическата воля на двете страни за присъединяване към Шенгенското пространство. В документа се акцентира и върху желанието на двете държави да не бъдат разделяни една от друга при приемането им в зоната Шенген.
Съвместна декларация
от Комисиите по външна политика на Камарата на депутатите в парламента на Румъния и Народното събрание на Република България
Комисията по външна политика на Камарата на депутатите в парламента на Румъния и Комисията по външна политика и отбрана на Народното събрание на България се срещнаха днес в Русе, България и в Гюргево, Румъния.
Двете страни изразиха задоволство от отличното ниво на двустранното сътрудничество между Румъния и България, включително и на парламентарния диалог и сътрудничество.
Румъния и България като партньори в Европейския съюз и НАТО споделят общи ценности и предизвикателства и са развили интензивен политически диалог на високо равнище и са разширили двустранното си сътрудничество в сфери като икономика и търговия, енергетика, транс-гранично сътрудничество, транспорт, инфраструктура, вътрешни работи, отбрана, култура и образование.
След едновременното им присъединяване на 1 януари 2007 г., България и Румъния са развили стабилно европейско партньорство в рамките на ЕС, като са поставили на преден план общите си цели. Една от тези общи цели е присъединяване към Шенгенското пространство, базирано на пълното удовлетворяване на критериите за присъединяване. Двете Комисии по външна политика препотвърждават целта на двете държави да постигнат решение за присъединяването към Шенген през 2011 г. по време на Унгарското председателство.
България и Румъния ще продължат да си сътрудничат с другите държави, членки на ЕС, както и с унгарското председателство, за постигането на тази цел. Румъния и България, съвместно с други държави-членки работят заедно, за да гарантират безопасността на външните граници на ЕС и да предотвратят нелегалната миграция. Безопасността на европейските граждани представлява важна цел и за двете страни.
Приемането от Съвета на решение за присъединяване към Шенгенското пространство трябва да се основава изцяло на резултатите от предварително утвърдения процес на оценяване и да се придържа към съществуващите рамки на ниво ЕС, в унисон с процедурните параметри от предходните процеси на разширяване.
България и Румъния няма да приемат разширения на изискванията извън оценката на прилагането на законодателството относно Шенген, такова каквото е дефинирано в Анекс ІІ от Договора за присъединяване към Европейския съюз.
Румъния и България са направили значителни усилия в подготовката си за присъединяване и удовлетворяване на всички технически критерии.
16 февруари 2011 г.
Русе – Гюргево
АТИЛА КОРОДИ
Председател на Комисията по външна политика на Камарата на депутатите в парламента на Румъния
ДОБРОСЛАВ ДИМИТРОВ
Председател на Комисията по външна политика и отбрана на парламента на Република България