Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Новини
Да бъдат създадени шест държавни предприятия за управление на горските територии – държавна собственост, които не са предоставени на ведомства или юридически лица, решиха депутатите с приемането на второ четене на Закона за горите
23/02/2011

Да бъдат създадени шест държавни предприятия за управление на горските територии – държавна собственост, които не са предоставени на ведомства или юридически лица, решиха депутатите с приемането на второ четене на Закона за горите. Шестте предприятия са - северозападно държавно предприятие, северноцентрално, североизточно, югоизточно, югозападно и южноцентрално. Депутатите приеха и списък на 25 горски разсадници от национално значение. В срок от една година от влизането в сила на закона лицата с удостоверение за завършен курс за оценка на гори и земя от горския фонд, издадено от Лесотехническия университет, института по горите към БАН, Националното управление по горите, Държавната агенция по горите и Изпълнителната агенция по горите, ще се вписват по права в регистъра на независимите оценители. Първоначалното вносителят /Министерският съвет/ предвиждаше законът да влезе в сила от 1 март т.г. Поради забавянето му обаче това ще се окаже на практика невъзможно и затова председателят на земеделската парламентарна комисия Десислава Танева предложи НС да приеме едномесечен срок от обнародването в "Държавен вестник".

Търговските обекти, извършващи доставка или продажба на течни горива, трябва да имат дистанционна връзка с Националната агенция за приходите и да предават и данни за наличните количества горива в резервоарите за съхранение. Това реши парламентът с приемането на второ четене на промени в Закона за данък върху добавената стойност. Изключение от тази разпоредба ще се прави за доставки/продажби на течни горива от данъчен склад по смисъла на Закона за акцизите и данъчните складове. Промените са с цел защита на фискалната позиция и засилен контрол върху търговията с течни горива за борба срещу сивата икономика и укриването на данъци. В тримесечен срок от влизането на измененията в сила министърът на финансите трябва да определи в наредба изискванията, реда и начина за установяване на дистанционна връзка с НАП за предаване на данните. Предвижда се също специалният режим за облагане на туристическите услуги да се прилага за всички лица, предоставящи обща туристическа услуга, независимо дали са регистрирани или не по реда на Закона за туризма.

Народните представители ратифицираха Меморандума за разбирателство между Министерството на икономиката, енергетиката и туризма на Република България и Министерството на бизнеса и търговията на Държавата Катар.

Глоба от 500 до 1000 лв. се предвижда за физическо лице, което изпитва с научноизследователска и експериментална цел неразрешени продукти за растителна защита без необходимото разрешение. За едноличните търговци и юридическите лица санкцията да е от 1000 до 2000 лева, приеха депутатите при първото четене на промени в Закона за защита на растенията. Разрешението за научни изпитвания се издава от генералния директор на Националната служба за растителна защита за срок една година. Увеличават се и санкциите, предвидени в закона. Глоби от 600 лв. до 900 лв. се предвиждат сега за износ на растения или растителни продукти без необходимите сертификати. С промените обхватът на санкциите вече ще е от 1800 до 3600 лева. Такива глоби се предвиждат за пускането на пазара, съхраняването, преопаковането или употребата на неразрешени или негодни за употреба продукти за растителна защита. Санкция от 1800 до 3600 лева се предвижда и за физическо лице, което пуска на пазара или употребява нерегистрирани, негодни за употреба или несъответстващи на обявеното в придружаващата документация и етикета торове, подобрители на почвата, биологично активни вещества и хранителни субстрати. Когато се установи, че партида торове, подобрители на почвата, биологично активни вещества и хранителни субстрати са нерегистрирани, негодни за употреба или несъответстващи на обявеното в придружаващата документация, инспекторите на Националната служба за растителна защита ги спират от продажба.

Отпада изискването за изкупуване на тютюн само от лица, с право за промишлената му обработка, получено от Министерския съвет. Това реши парламентът с приемането на второ четене на промени в Закона за тютюна и тютюневите изделия. Депутатите отмениха и текста, според който производството и изкупуването на тютюн се осъществява чрез писмени договори между купувачите и тютюнопроизводителите или техните организации, признати по реда на наредбата от Закона за подпомагане на земеделските производители, които се сключват в началото на всяка производствена година, но не по-късно от 31 март. Отпадна и забраната за препродаването на изсушен и на производителски манипулиран тютюн, както и изискването промишлената обработка на суров тютюн да се осъществява в страната. Остана обаче забраната за износ на тютюневи изделия, облепени с български акцизен бандерол, освен в случаите, когато това е предвидено със закон.

Държавна лаборатория "Българска роза" ЕОД остава в т.нар. забранителен списък за приватизация. Депутатите гласуваха на второ четене промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол. При първото четене парламентът извади това предприятие от забранителния списък. С измененията на второ четене от списъка отпаднаха други търговски дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала или обособени части от тях. Сред тях са "Техноекспортстрой" - ЕАД, София, "Водоснабдяване и канализация" - ООД в Кюстендил, "Картография" - ЕООД, София, и "ЦЕСИ Инвест" - ЕООД, София. В забранителния списък се прибавя Специализирана болница за активно лечение по травматология, ортопедия и спортна медицина" - ЕАД - София. Няма да могат да се раздържавяват и "Кюстендилска вода" - ЕООД, Кюстендил, и "Водоснабдяване и канализация" - ЕООД, Пазарджик. Депутатите записаха, че разпределянето и разходването на средствата по Фонда за покриване на разходите за приватизация и следприватизационен контрол ще се извършва по ред и условия, определени от Министерския съвет. В момента трансферът от централния бюдежт за плащанията на фонда се определя със закона за държавния бюджет. Част от тези средства се изразходват за придобиване на дълготрайни и краткотрайни материални и нематериални активи.

Парламентът ще изслуша на извънредното си заседание на 15 март доклад на министър-председателя Бойко Борисов за развитието на приоритетните за България теми при белгийското председателство на Съвета на ЕС през периода юли - декември 2010 г. Предвидено е докладът да бъде точка едно в програмата на извънредното заседание, което ще започне от 14.00 часа. В него ще бъдат включени и основни приоритети при сегашното унгарско председателство - януари-юли 2011 г. В програмата са записани и две ратификации - на споразумение за безвъзмездна помощ между Министерството на регионалното развитие и благоустройство и Европейската банка за възстановяване и развитие, както и на изменение към меморандума за разбирателство относно изпълнението на норвежката програма за сътрудничество за икономически растеж и устойчиво развитие в България. Депутатите ще обсъдят на второ четене законопроект за установяване на трудов и осигурителен стаж по съдебен ред, както и на второ четене на промени в Закона за информиране и консултиране с работниците и служители в многонационални предприятия, групи предприятия и европейски дружества.

Парламентът няма да заседава на 2 март, но ще има извънредни заседания на 15 и 19 март 2011 г. Това решиха депутатите за работата на Народното събрание през март.

Форма за търсене
Ключова дума
Видео излъчване от Народното събрание

Онлайн посещения на Народното събрание

Проект BGFOP001-2.013-0001





    Последни новини