С глоба от 500 до 1000 лева ще се наказва физическо лице, което изпитва с научноизследователска и експериментална цел неразрешени продукти за растителна защита без необходимото разрешение. Това реши парламентът, който прие на второ четене промени в Закона за защита на растенията. За едноличните търговци и юридическите лица санкцията ще е от 1000 до 2000 лева. Разрешението за научни изпитвания ще се издава от Българската агенция за безопасност на храните за срок от една година. Увеличават се и глобите за лица, които внасят, съхраняват или транспортират вредители в България без необходимото разрешение, изнасят растения или растителни продукти без необходимите сертификати, или произвеждат или внасят с търговска цел растения, растителна продукция и други стоки от растителен произход без необходимата регистрация. Сега законът предвижда глоба за физическите лица от 600 лв. до 900 лв., ако деянието не съставлява престъпление. С промените тази санкция става от 1800 до 3600 лева. Същата глоба ще се налага и за физически лица, които пускат на пазара или употребяват нерегистрирани, негодни за употреба или несъответстващи на обявеното в придружаващата документация и етикета торове, подобрители на почвата, биологично активни вещества и хранителни субстрати. За юридическите лица и едноличните търговци санкцията става от 2700 до 4800 лева, вместо досегашните от 900 до 1200 лева. Когато се установи, че партида торове, подобрители на почвата, биологично активни вещества и хранителни субстрати са нерегистрирани, негодни за употреба или несъответстващи на обявеното в придружаващата документация, контролните органи на Българската агенция за безопасност на храните ще ги спират от продажба и употреба и ще разпореждат за сметка на собственика дабъдат изнесени от страната или унищожени.
Собствениците на земеделска и горска техника занапред няма плащат такса за издаване на експертна справка за проверка на идентификационните номера на техниката, реши парламентът. Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника. Досега за получаване на съответния документ се дължеше такса, определена с тарифа от Министерския съвет. От такса се освобождават собствениците, в случай че се иска удостоверение с данни на собственика или за техниката. Безплатно ще се издават и справки за броя на техниката от един вид, марка или модел.
Парламентът прие нов списък на занаятите, от който отпадат частот съществуващите в настоящия закон дейности. В настоящия проект се предлага занаяти да са 56 дейности разделени в две групи - народни художествени занаяти и други. В досегашния списък дейностите са 129. Отпадат голяма част от занаятите в областта на строителството и довършителните работи; в областта на електротехниката и металообработването; в областта на обработката на дървени и други материали; в областта на производството на храни и напитки; в областта на здравните и хигиенните услуги. Решено беше издадените до влизането в сила на този закон свидетелства от Задругата на майсторите на народните художествени занаяти и от националното сдружение "Задруга на майсторите на народни художествени занаяти" да запазват валидността си. Дава се 9-месечен срок регионалните камари и Националната занаятчийска камара да приведат в съответствие със закона програмите за подготовка и обучение на занаятчии, правилата за обучение и правилниците за обучение и провеждане на изпити. До три месеца от влизане в сила на закона трябва да бъде утвърден образецът на регионален регистър на занаятчиите. Срокът, в който регионалните занаятчийски камари и Националната занаятчийска камара трябва да приведат дейността си в съответствие с изискванията на закона, е шест месеца. Отпада облекчението при плащане на патентен данък за лицата, които използват работно място за обучение на чираци по смисъла на Закона за занаятите и извършват патентна дейност свързана с козметични услуги, поставяне на татуировки, маникюр и педикюр. Записано беше задължение да се вписват в регистъра БУЛСТАТ неперсонифицирани дружества, организирани по занаятчийски начин.
Парламентът гласува 100 процента от капитала на ВМЗ -Сопот да бъде предложен за приватизация. Така депутатите с 86 гласа "за", 19 - "против" и 6 въздържали се одобриха правителствената стратегия за продажбата на Вазовските машиностроителни заводи. Според кабинета идеята е да се запази и разшири предметът на дейност, както по отношение на отбранителната продукция, така и на гражданската. Сред целите на сделката е и модернизация на производството на дружеството и неговото запазване като основен фактор на заетостта в региона. На инвеститорите да бъдат предложени 118 000 000 броя акции, което е 100 процента от капитала, предвижда стратегията. Цената следва да бъде в лева или в евро, като 20 на сто от капитала / 23 600 000 броя акции/ може да бъде заплатен и с непарични платежни средства. Определена е и процедурата по продажбата - публично оповестен конкурс. Участниците в сделката трябва да приемат условието ВМЗ-Сопот да не бъде обявено в несъстоятелност или в ликвидация за 5 годиин, считани от датата на придобиване на собственноста върху продаваните акции. Няма да се допускат и съкращения на работници и служители в срок от 3 години. Предлаганата средносписъчна численост на персонала трябва да не е по-малка от тази към датата на обявяване на конкурса. Редуциране броя на заетите през 3-те години от мораториума е възможно само при пенсиониране и естествено текучество. Условие за прехвърляне на акциите е и потенциалните инвеститори да погасят всички публични задължения на заводите и просрочените вземания на работниците и служителите в определения към датата на подписване на приватизационния договор размер. За да бъдат допуснати до конкурса, кандидатите трябва да притежават удостоверение за сигурност, издадена от компетентен орган, а чуждестранните инвеститори - потвърждение от български компетентен орган за право на достъп до класифицирана информация.