Колкото повече се чувстват свързани помежду си демократичните държави, толкова повече ще укрепва демокрацията там, където е слаба и ще се изпълва с нова енергия там, където е отдавна установена. Колкото и труден да е пътят на демократично развитие, след като са гарантирани свободите и е отприщена енергията на гражданите, тази обща енергия дава сили на цялото общество в стремежа му към общия прогрес. Това послание отправи председателят на Народното събрание Цецка Цачева пред участниците в Срещата на високо равнище на демократичните общества, която се провежда във Вилнюс.
На форума в литовската столица Цецка Цачева представи източноевропейския опит по пътя към демокрацията и текущото развитие. Председателят на Народното събрание изтъкна, че днес парламентарният форум на общността на демокрациите попада в сложен, но интересен и предизвикателен международен контекст. Днес други народи, посочи тя, искат да тръгнат по пътя на демократичните промени, свидетели сме на мощни движения в много арабски страни, които искат гласът на народа да се чува.
Цецка Цачева представи пред участниците във форума резултатите от проведената през месец май тази година в София Международна конференция „Софийска платформа” и я определи като пример за готовността на България да споделя опит в изграждането на демократични институции и подпомагане на развитието на гражданското общество. Тя заяви, че примерът на Централна и Източна Европа може да послужи като пример на страни като Тунис и Египет в усилията им да изградят демокрация. Но ние сме водени от желанието на помогнем, споделяйки опита си, а не да диктуваме или налагаме как да бъдат извършени демократичните промени в арабския свят.
На форума във Вилнюс председателят на Народното събрание постави въпроса за необходимост от засилване на взаимната информираност между демократичните страни. Тя аргументира тезата си с това, че залогът за едно общо присъствие, за общи действия на демократичните държави в света, е създаването у техните граждани на чувство за принадлежност към общността, към изграждането на национално, но и на „общодемократично съзнание”. Събитията от последните години – и в Иран, и в арабския свят, посочи тя, показват до каква степен „новите медии” могат да мобилизират, да активизират обществото, да насочват колективни действия.
Интернет е световна мрежа и естествено е питането с какво новите медии могат да допринесат за създаването на демократично съзнание. Пред участниците във форума тя постави въпроса за откритостта на политиците и за информираността на гражданите.
Общността на демокрациите е неформална асоциация на държави и неправителствени организации, работещи за утвърждаване на демократичните принципи и практики в света. Общността е учредена през юни 2000 г. във Варшава от САЩ, Полша, Чехия, Чили, Индия, Република Корея и Мали. България има статут на пълноправен участник в организацията, а в момента Литва председателства общността.
Мемориална плоча в памет на литовците, загинали по време на Руско-турската война, ще бъде открита в Плевен. Инициативата е в рамките на тържествата за отбелязване на 20-годишнината от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Литва. Това стана ясно по време на срещата на председателя на Народното събрание Цецка Цачева с нейната колежка Ирене Дегутиене, председател на парламента на Република Литва.
Председателят на българския парламент е във Вилнюс за участие в парламентарното измерение на Срещата на високо равнище на Общността на демокрациите. Тя е поканена да направи презентация по основната тема на форума: ”По пътя на демокрацията: източно-европейският опит и текущо развитие”. Цецка Цачева покани председателката на литовския парламент да посети България и заедно да открият мемориалната плоча в Плевен. По време на Руско-турската освободителна война у нас са загинали близо 4 000 литовци. Откриването на мемориалната плоча ще бъде още през месец септември тази година.
Издаване на книгата „България – Литва. Уверено по пътя на сътрудничеството (1991 – 2011)”, дело на българския журналист Петко Мангачев, честване във Варна на 160 години от рождението на големия приятел на България д-р Йонас Басанавичус, живял и работил дълги години у нас (1880 – 1905), са сред инициативите, с които двете приятелски страни ще отбележат годишнината от възстановяване на дипломатическите си отношения.
България и Литва са силно заинтересовани от разширяване на двустранното сътрудничество, от задълбочаване на парламентарните връзки, от осъществяване на академичен и младежки обмен. Това констатираха в разговора Цецка Цачева и председателката на литовския парламент Ирене Дегутиене. Общите интереси на двете държави в рамките на Европейския съюз също бяха тема на разговора. Председателките на двата парламента отделиха специално място в разговора на търговско-икономическото сътрудничество между двете страни. Въпреки че Литва е сред най-активните партньори на България от Балтийските страни, имаме желание за по-нататъшно развитие на търговско-икономическите отношения, подчерта председателят на Народното събрание Цецка Цачева.
Изразено бе мнението, че след постепенното преодоляване на последствията от икономическата и финансовата криза, интересът на литовските инвеститори към България отново ще се засили.